x

Seyahat

 

Jet Lag’den Korunmak İçin

31.01.2017

Jet Lag’den Korunmak İçin
   

Pilotlar, zamanlarının önemli bir bölümünü farklı zaman dilimleri arasında uçarak geçirdikleri için, mesleki bir zorunluluk olarak jet lag sarsıntılarını kontrol altında tutabiliyor.

Havada geçirilen uzun saatlerin ardından gelen yorgunlukla başa çıkabilmek için eğitimler alan ve jet lag en kolay yoldan nasıl atlatılır sorusuna deneyimlerle yanıt sunan pilotlar, yolcuların da gökyüzüyle daha dostane bir ilişkide olması için konuyla ilgili tavsiye istenecek en doğru kişiler, şüphesiz. İşte bir pilottan jet lag’e karşı korunma yöntemleri…
 
Bol su için
Bir yolcuya verilebilecek en güzel tavsiye bol bol su içmesidir. Uçak mürettebatından da bunu uygulaması istenir. İlk önce ve en çok dikkat edilmesi gereken şey su içmektir. Soda, şekerli veya soft içecekler, su içmenin sağladıklarının yarısını bile sağlayamaz. O yüzden hatırlanacak ilk şey bol bol su içmektir.
 
Kafeini sınırlandırın
Yolcuların çoğu jet lag’i engelleyeceğini düşünüp kafeine sarılsa da aslında yapılması gereken şey, yolculuk esnasında kafein tüketimini minimum seviyede tutmak. Gerçekten ihtiyacınız olduğunda bir fincan sert bir kahve içmek gerekli canlılığı kazandıracaktır. Ancak yolculuk boyunca kahve içmek, kafeine olan duyarlılığı düşürür.
 
Yediklerinize dikkat edin
Besleyici gıdalar tüketmek çok önemli. Şeker tüketmekten olabildiğince kaçının. Protein, meyve, sebze ve karbonhidratla dengeli öğünlerle beslenin.
 
Uyku düzeninize sadık kalın
Farklı bir zaman dilimine geldiğinizde, uyumak için yine geceyi kullanın. Normal uyku saatinize dikkat edin. Uçağa binmeden önce de uykunuzu almış olun.
 
Alkol tüketimi
Özellikle uzun uçuşlarda alkol tüketimi, biraz rahatlamayı sağlayabilir. Ancak etkisi iki kat fazla olacaktır.
 
Uçakta uyumak
Uçaktaki oksijen seviyesinin düşmesine bağlı olarak kendinizi daha yorgun ve uykulu hissetmeniz normal. Varış saatinizi de düşünerek ve uyku düzeninizi planlayarak uçakta uyuyun. Özellikle gideceğiniz yere gündüz saatlerinde varacaksanız, dinlenmiş ve tazelenmiş hissetmenize yardımcı olur ve günün tadını çıkarabilirsiniz.  

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Türkiye’nin Tatil İçin Tercih Ettiği Ülkeler
Detay

Seyahat

Türkiye’nin Tatil İçin Tercih Ettiği Ülkeler

Geçtiğimiz yıl Türkiye’den en fazla turist alan ülkeler ve Türkiye’nin en turistik şehirleri belirlendi.

​Cappadox Festivali Programı Açıklandı
Detay

Seyahat

​Cappadox Festivali Programı Açıklandı

Cappadox’un bu yıl ki teması ‘Sessizlik’

​Bahar Ayları İçin Ekonomik Seyahat Rotaları
Detay

Seyahat

​Bahar Ayları İçin Ekonomik Seyahat Rotaları

Minimum harcamayla tatil yapabileceğiniz yurt dışı tatil destinasyonları.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *