x

Seyahat

 

Başka Bir Ülkede Yaşamak

16.02.2017

Başka Bir Ülkede Yaşamak
   

Dünya daha bağlantılı hale geldikçe, kendi ülkesinin dışında yaşayan insanların sayısı da artıyor. Şu an dünya çapında 244 milyondan fazla kişi, doğduğu ülkeden farklı bir yerde yaşıyor. Bu rakam, 2000’den beri farklı bir ülkeye taşınanların sayısında yüzde 40 artış olduğunu gösteriyor.

Yeni iş alanları ve sunduğu fırsatlara bağlı olarak insanları, belki de çok riskli bir girişimde bulunmaya iten sebebi ve özellikle de “Bu kişileri yeni ülkelerinde mutlu eden nedir?” sorusuna yanıt bulmak isteyen global topluluk ağı InterNations, 191 ülkede 14 bin üzerinde gurbetçiyle bir anket yaptı. Bu ankette farklı bir ülkede yaşama konusu, orada bir aile kurmak, çocuk yetiştirmek, iş ve hayat dengesini sağlayabilmek, o ülkede yaşayanlarla dostluk kurmak, ekonomik durum gibi 43 farklı başlıkta değerlendirdi. Yapılan değerlendirmelerin ardından, tüm endekslerden en yüksek puanları alan ülkeler listelendi.

Araştırmaya göre, farklı bir ülkede yaşama tercihinde bulunanların en mutlu olduğu yerler ve bu ülkeleri özel kılan nedenler şöyle:

Tayvan
Sıcak insanlarıyla misafirperver bir kültüre sahip olan bu egzotik ülke, Batılı bünyelerin de rahatça adapte olabileceği bir ortam sunuyor. Burada yaşayan yabancılara göre Tayvan’a yerleşmeyi ve burada yaşamayı en kolay kılan etkense, yerlilerin her daim yardıma hazır ve çok sabırlı olmaları. Bunun dışında insanların çoğunun İngilizce konuşması, ulaşımın kolay olması, diğer Asya ülkelerine kıyasla ekonomik bir ülke olması, alışveriş, yemek, kültür ve sanat yönünden zengin seçenekler sunulması da burada yaşamayı hayli kolaylaştırıyor.

Malta
Sıcak iklimi ve Avrupa’ya olan yakınlığı nedeniyle tercih edilen Malta’da havanın da etkisiyle koşturmacadan uzak rahat ve yavaş bir yaşam şekli hakim. Siesta nedeniyle, ağır çekimle ilerleyen işler, buraya gelen yabancılara başta tuhaf gelse de zamanla keyifli bulmaya başlamışlar. Restoranlar ve renkli gece hayatı ile Doğu kıyısına yakın olan şehirler daha fazla insanı çekiyor. Bunun dışında ülkede çok büyük ve uluslararası kültürel etkinlikler de gerçekleşiyor. Yabancı dostu vergi sistemi de bu ülkeyi cazip kılan nedenlerden biri ancak ev kiraları bazı bölgelerde çok yüksek olabiliyor.
 
Ekvador
Dost canlısı insanlar, ekonomik sağlık hizmetleri, lezzetli ve ucuz yemekler araştırmaya göre Ekvador’un en cazip yönleri. Ayrıca ülkenin çeşitlilikle zenginleşmiş şehirleri, buraya gelen yabancılara birbirinden farklı seçenekler sunuyor. Çeşitlilik ve farklılık, buraya gelen yabancıların en fazla üzerinde durduğu ve onların rahat etmesini sağlayan yönlerin başında geliyor.  
 
Meksika
Malta gibi Meksika’da öncelikle sıcak iklimi nedeniyle insanları çekiyor. Misafirperver yerlileri, gelenekleri, zengin kültürü burada yaşayanları çok mutlu ediyor. Gelen yanıtlara göre köklü tarihi, olağanüstü sahilleri, büyüleyici arkeolojik alanları, masal gibi şehirleri, zengin ve renkli mutfağıyla Meksika, buradan kopmayı da çok zorlaştırıyor. Dışarıdan gelenleri buraya en çok bağlayan başka bir etken de Meksikalıların kucaklayıcı doğaları. Ankete katılanların önemli bir bölümü kendilerini burada hiç yalnız hissetmediklerini ve Meksikalıların kendilerine çok samimi davrandıklarını, durmadan yeni insanlarla tanışıp partilere davet edilmenin çok keyifli olduğunu belirtiyor. Bisiklet dostu şehirler, kolay ulaşım ve Mexico City dışında ekonomik barınma imkânları sunması da buranın tercih edilme nedenleri arasında.
 
Yeni Zelanda
Yeni Zelanda’da her ulustan bir yerleşimci bulmak mümkün. Nefes kesen doğasının yanı sıra şehir hayatına ve sahillere hızlı ve kolay erişim sunması dışarıdan gelenlerin buradaki rahat hayata kolayca adapte olmasını sağlıyor. Burada (şehirlere göre değişmekle birlikte) maaşların düşük olması ve hizmetlerin de maaşlara göre pahalı olması biraz caydırıcı olsa da sağlık hizmetleri ve eğlenceli aktiviteler dünyanın birçok yerine kıyasla daha ucuz. Batılı yaşam tarzından kopamayanlara önerilen şehir ise Auckland, Yeni Zelanda’nın New York’u olarak anılıyor. Wellington ise daha az nüfuslu olmasına rağmen başkent olduğu için eğitim ve teknolojik işler açısından daha iyi alternatiflere sunuyor.
  
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Türkiye’nin Tatil İçin Tercih Ettiği Ülkeler
Detay

Seyahat

Türkiye’nin Tatil İçin Tercih Ettiği Ülkeler

Geçtiğimiz yıl Türkiye’den en fazla turist alan ülkeler ve Türkiye’nin en turistik şehirleri belirlendi.

​Cappadox Festivali Programı Açıklandı
Detay

Seyahat

​Cappadox Festivali Programı Açıklandı

Cappadox’un bu yıl ki teması ‘Sessizlik’

​Bahar Ayları İçin Ekonomik Seyahat Rotaları
Detay

Seyahat

​Bahar Ayları İçin Ekonomik Seyahat Rotaları

Minimum harcamayla tatil yapabileceğiniz yurt dışı tatil destinasyonları.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *