x

Seyahat

 

Sıra Dışı Bir Şehir: Auroville

27.02.2017

Sıra Dışı Bir Şehir: Auroville
   

Auroville, birlik ve beraberliğin gerçek anlamda yaşanmasına imkan veren ütopik bir şehir, burada birçok farklı ulustan insan barış ve uyum içinde yaşıyor. 1968’de kurulan Auroville yani “Şafak Şehri” 50 ulustan ve birçok farklı kültürden gelen sakinleriyle, UNESCO tarafından uluslararası bir şehir olarak adlandırılıyor.

Dünyanın birçok yerinde ne yazık ki politik, ekonomik veya dini ayrımlar insanları bölüp doğal olarak sınırlarla sonuçlanırken Auroville’de insanların arasına görünmez veya gerçek duvarlar örülmüyor çünkü kısıtlayıcı ve bölen sistemler burada geçerliğe sahip değil; şehirde para, din ve politika yok.

Şehir, bir hükümet tarafından değil kendiliğinden oluşan komiteler tarafından idare ediliyor ve para yerine Aurocard kullanılıyor. Auroville içinde alkol satışı yapılmıyor ve şehirde araba kullanılması yasak. Ancak resmi bir yönetim ya da polis kuvvetleri olmadığından hiçbir kural zorla uygulanmıyor. Bunun yerine şehrin yönetimi ve yazısız kuralların uygulanması, şehir sakinleri arasındaki güvene dayanıyor. Ve insanlar bir arada barış içinde yaşıyorlar.

Bu ütopik vizyon, şehrin annesi olarak tanınan Mirra Alfassa’dan gelmiş. Mirra, 1960 yılında şehri dört bölgeye ayıran planları çizmiş. Bu dört bölge, Endüstriyel (organik çiftlikler), Kültürel Alan (alışveriş ve iş merkezleri), Yaşam Alanları ve Uluslararası Alan yani ziyaretçilere ayrılan bölüm.

Aynı yıl Fransız mimar Roger Anger, Mirra’nın vizyonunu evler, kamusal binalar, çiftlikler ve ormanlar sarmalından oluşan bir masterplana dönüştürmüş. O zamandan beri, bazı organizasyonlar orijinal Auroville vizyonunu geliştirmek üzere projeler oluşturmaya başlamış. Örneğin mimar Anupama Kundoo şehrin sakinleri için lego benzeri evler tasarlamış. Auroville Tasarım Danışmanlığı bünyesindeki mimarlar da şehir için çocuk parkları, kütüphaneler gibi 20 kamusal alanın çizimini gerçekleştirmiş. Bunların çoğu henüz kurulum aşamasında olmakla birlikte gerçekleştirilmesi planlanan projelerin tamamı insan ilişkileri ve çevresel sürdürülebilirlik etrafında şekilleniyor.

Burada yaşayan barış yanlısı anarşik topluluk, nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli üretimi garantilemek için çok şeritli tarlalarda meyve ağaçları, mısır tarlaları, sebze bahçelerini birleştirerek 10 bin 200 metre kare üzerinde 15 çiftlik halinde organize edilen sürdürülebilir bir eko-şehir olmak istiyor. Çiftliklerde şu an yaklaşık 350 kişi çalışıyor ve tüketilen pirincin yüzde 2’sini, tahılları ve meyvelerin yüzde 50’sini üretiyor. Mevsimsel sebze-meyvelerin yanı sıra süt ürünlerini de şehir, kendisi üretiyor. Aurovilliler, okullardan, yenilenebilir enerji, bilgi teknolojileri ve el işi üretimlerine kadar başka birçok projeyi de dört bir koldan yürütüyor. Bu projeler nedeniyle şehrin yakınındaki köylerden yaklaşık 5 bin kişi burada çalışıyor.

Hindistan’da bulunan Auroville için birbirinden farklı yorumlar gelmekte. Bazıları buna hayranlık ve büyük bir saygı duyarken bazıları da burada yaşayanları gerçeklerden kaçan rahatına düşkünler olarak tanımlıyor ve resmi bir hükümetin olmamasının Auroville planlarının çökmesiyle sonuçlanacağını öne sürüyor.

Şehrin kurucusu Alfassa’nın şehir hakkında söyledikleri şöyle: “Dünya üzerinde hiçbir ulusun üzerinde hak iddia etmeyeceği, samimi bir tavır sergileyen iyi niyetli tüm insanların dünya vatandaşları olarak özgürce yaşayabildiği ve sadece tek bir otoriteye, yüce Hakikate itaat ettiği bir yer olmalı; insanoğlunun bütün savaş içgüdülerini yalnızca acı ve sıkıntılarının nedenlerini fethetmek, zaaflarını ve cehaletini aşmak, sınırları ve yetersizlikleri üzerinde zafer kazanmak için kullandığı barış, uyum ve denge içinde bir yer; ruhun ihtiyaçlarının ve gelişmeye yönelik endişelerin, arzuları ve tutkuları tatmin etmenin, zevk ve maddi keyif arayışının üzerinde öncelik taşıdığı bir yer.

Böyle bir yerde çocuklar kendi ruhlarıyla bağlantıyı kaybetmeden bütünsel olarak büyüyebilir ve gelişebilirler. Eğitim, sınavlardan geçmek sertifikalar ve diplomalar almak için değil mevcut kabiliyetleri geliştirmek ve yenilerini edinmek içindir. Burada organize etmek ve hizmet etmeye yönelik fırsatlar, pozisyonların ve unvanların yerine geçer.

Resim, heykel, müzik ve edebiyat gibi sanatsal biçimlerdeki tüm güzellikler herkesin erişimine açık. Neşe içinde paylaşma yeteneği sadece insanların becerilerine göre gerçekleşir, sosyal veya finansal pozisyonlarına göre değil.

Böylesine ideal bir yerde para da artık egemen güç değil; bireysel değer, maddi servet ve sosyal statüden çok daha büyük bir öneme sahiptir. Burada çalışmak birisinin hayatını kazanma şekli değil bir bütün olarak topluma hizmet sunarken kendini ifade etmesi ve becerilerini geliştirmesidir.”

Auroville şehrinin internet sitesini buradan  ziyaret ederek ütopik kent hakkındaki detayları öğrenebilirsiniz.  
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Türkiye’nin Tatil İçin Tercih Ettiği Ülkeler
Detay

Seyahat

Türkiye’nin Tatil İçin Tercih Ettiği Ülkeler

Geçtiğimiz yıl Türkiye’den en fazla turist alan ülkeler ve Türkiye’nin en turistik şehirleri belirlendi.

​Cappadox Festivali Programı Açıklandı
Detay

Seyahat

​Cappadox Festivali Programı Açıklandı

Cappadox’un bu yıl ki teması ‘Sessizlik’

​Bahar Ayları İçin Ekonomik Seyahat Rotaları
Detay

Seyahat

​Bahar Ayları İçin Ekonomik Seyahat Rotaları

Minimum harcamayla tatil yapabileceğiniz yurt dışı tatil destinasyonları.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *