x

Seyahat

 

Vizesiz Seyahat Rotaları

10.04.2017

Vizesiz Seyahat Rotaları
   

Annenizle özel anlar paylaşmayı ve birlikte unutamayacağınız bir tatil yapmayı arzuluyorsanız, Anneler Günü güzel bir fırsat olabilir. Üstelik vize işlemleriyle uğraşmadan gezebileceğiniz çok güzel destinasyonlar da var; Makedonya, Bosna Hersek, Gürcistan, Ukrayna, Lübnan bunlardan birkaçı.
 
Seyahat sitesi enuygun.com’un Seyahat Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, annenizle birlikte gezebileceğiniz ekonomik ve vizesiz yerleri araştırdı.
 
Makedonya
Üsküp, Ohri gibi şehirleriyle Makedonya, turistlerin hiç yabancılık hissetmeyeceği bir ülke. Üstelik Makedonya’nın başkenti Üsküp İstanbul’a uçakla yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta ve vize almadan seyahat edebilirsiniz. Üsküp’te Osmanlı’dan kalma pek çok eser var. Üsküp’e arabayla yaklaşık 2 saat uzaklıktaki Ohri ise doğasıyla muhteşem bir yer. Göl kenarında konumlanmış bu şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Üstelik Makedonya yeme, içme ve konaklama konusunda hayli ekonomik bir ülke.
 
Bosna Hersek
Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna da tarihi yapılar yönünden zengin. Saraybosna'ya yaklaşık 2 saat uzaklıkta, köprüsüyle ünlü Mostar şehri ve oranın hemen yakınlarındaki bir başka Osmanlı köyü Poçitel de görülmesi gereken yerler arasında. Saraybosna ve Mostar turunuza fırsatınız varsa Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ı da ekleyebilirsiniz. İki ülke arasında sınır var ancak her iki ülke de Türk vatandaşlarından vize istemiyor.
 
Gürcistan ve Ukrayna
Tuğba Hacıbayramoğlu, Karadeniz’i kapsayan mini bir tur da öneriyor. Rusya ve Karadeniz kıyısında bulunan bazı ülkeler Türklerden vize istemiyor, ancak sınır komşumuz Gürcistan’a pasaportsuz bile gidilebilir. Gürcistan’ın en turistik şehri Batum. Uçakla Trabzon’a gidip mini bir Karadeniz turu yapıp oradan Artvin’deki Sarp sınır kapısından günübirlik Batum’a geçebilirsiniz. Günübirlik geçişlerde pasaport istenmiyor. Artvin’den Batum’a otobüs ve minibüs seferleri de yapılıyor. Trabzon’da ise Sümela Manastırı, Ayasofya Müzesi, Atatürk Evi ve Uzungöl gibi yerler mutlaka görülmeli.
 
Lübnan
Türklerden vize istemeyen bir başka ülke de Lübnan. Akdeniz kıyısında yer alan Lübnan’ın başkenti Beyrut, savaşın izlerini hala taşısa da güzelliğini kaybetmemiş bir şehir. Eğlence hayatıyla ünlü Beyrut'ta Mayıs ayında havalar iyice ısındığından deniz sezonu da açılmış oluyor. Akdeniz sahilleri boyunca uzanan bu güzel şehirde Byblos Antik kenti, Mohammed Al Amin Camisi, Saint Georges Kilisesi, Monot Caddesi, Yıldız Meydanı gibi yerler gezilebilir. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dünyanın En Pahalı Şehirleri
Detay

Seyahat

Dünyanın En Pahalı Şehirleri

İstanbul kaçıncı sırada dersiniz?

Çalışmak İçin En Çok Gidilen 7 Ülke
Detay

Seyahat

Çalışmak İçin En Çok Gidilen 7 Ülke

İş yaşamı sınır tanımıyor. Kimileri doğduğu şehirlerde, kimileri ise binlerce kilometre uzaklıkta bambaşka ülkelerde çalışıyor.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *