Seyahat

 

Keyifli Seyahatler İçin

11.05.2017

Keyifli Seyahatler İçin
   


Bir sonraki tatiliniz için aşağıdakileri dikkate almanız hem sosyal değişimi destekleyen bilinçli bir turist olarak bölgenin yerli halkına ve çevreye faydalı hem de farklı bir kültüre dair daha gerçek ve ilginç deneyimler kazandıran seçimler yapmanıza yardımcı olur.
 
Ödevinizi yapın
Bir seyahate çıkmadan önce gideceğiniz yerin gelenekleri, kuralları ve kültürü hakkında bir şeyler okuyun. Orada konuşulan dilde birkaç kelime öğrenin. İnsanlarla doğru iletişim kurmak için dikkat etmeniz gerekenlere dair bilginiz olsun.  
 
Turistik mekanlara gitmeyin
Varış noktanıza ulaştığınızda yeni deneyimler için açık olun. Zamanınızı şehir rehberlerine bakmakla ve ışıl ışıl parlayan turistik mekanlarda geçirmekle kaybetmeden yerli insanlarla iletişime geçin ve örneğin en çok nerede yemek yemeyi sevdiklerini ve turistlerin nereye gitmediğini sorun.
 
Paranızı farklı deneyimler için harcayın
Otel odanızda olabildiğince az zaman geçirin. Dışarı çıkın ve keşfedin. Her öğününüzde farklı bir yerde yemek yiyin, kaldığınız yerin pazarlarını gezin. Özel araçlar yerine toplu taşıma araçlarını kullanın.
 
Bilinçli aktiviteler seçin
Gittiğiniz yere özel aktiviteleri denemek istediğinizde çevreye, hayvan haklarına saygılı, büyük şirketlerin değil yerli insanların işlettiği, oranın geleneklerini ve kültürünü destekleyen gezileri ve faaliyetleri araştırın.
 
Sosyal girişimleri destekleyin
Konaklama ve yemek için ‘marka’lar yerine size tavsiye edilen yerel işletmeleri tercih edin. Küçük, güvenilir, bulunduğu yere fayda sağlayan, para kazanmaya ve lüks bir hizmet sunmaya değil, sıcak bir ortam ve gerçek deneyimleri paylaşma imkanı sunmaya çalışan gerçek mekanlara gidin.
 
Her şey dahil otellerden kaçının
Tüm hizmetlerin dahil olduğu oteller muhakkak konforlu bir tatil sunacaktır ancak bu şekilde farklı bir kültürü daha yakından tanımak mümkün olmaz. Konfordan vazgeçemeyenler de butik otel alternatiflerini değerlendirebilir.
 
Yerli biriyle yemek yiyin
Bu, tatilinizin en iyi hikayelerinden birinin başlangıcı olabilir. Gittiğiniz yerde yaşayan, belki birkaç kez selamlaştığınız ve ortak bir dilde konuşabildiğiniz birini yemeğe davet edin. Bu gerçek bir bağlantı sağlar. Hesabı ödemeyi unutmayın! 


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​Muhteşem Gemi ile Sıra Dışı Rotalara
Detay

Seyahat

​Muhteşem Gemi ile Sıra Dışı Rotalara

Magnifica gemisi, bu yaz sıra dışı rotalarda, keyifli seyahatlere…

​En İyi 10 Seyahat Uygulaması
Detay

Seyahat

​En İyi 10 Seyahat Uygulaması

Yolculuğa çıkmadan önce bu uygulamaları mutlaka yükleyin.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *