Seyahat

 

Ani’yi Görmenin Tam Zamanı

06.06.2017

Ani’yi Görmenin Tam Zamanı
   


Kars iline 42 km uzaklıktaki Ocaklı Köyü sınırları içerisinde yer alan Ani Ören Yeri Türkiye–Ermenistan sınırını ayıran Arpaçay Nehri’nin batı yakasında Türkiye sınırları içerisinde volkanik bir tüf tabakası üzerine kurulmuş bir ortaçağ şehri.

Yüzyıllardır birçok uygarlığa ev sahipliği yapan ve birçok savaşa tanıklık eden Ani, bir zamanlar bölgenin önemli bir merkeziydi. “1001 Kilise Şehri” olarak da anılan Ani’de, bugüne kadar 40’ın üzerinde kilise, şapel ve anıt mezar tespit edildi.

Ani tarihi M.Ö. 5000 yıllarına kadar uzanıyor. Tarih öncesi dönemde ören yerindeki yerleşim bostanlar deresi olarak bilinen vadideki volkanik mağaralardan oluşuyor. Sayısız depreme ve savaşa tanıklık eden kent, 2011’den beri kazı ve restorasyon çalışmaları ile ayağa kaldırılıyor.

Üçgen görünümünde ve derin bir vadide yükselen Ani’nin bulunduğu alan, volkanik bazalt kaya blokları halinde. Su düzeyinde gri renkli olan kayalar, üstte kırmızı renkli tüften ve yumuşak bir yapıda. Gizli su kanalları, keşfedilmemiş keşiş hücreleri, devasa dehlizler, çatallaşan geçitler, ucu olmayan tüneller ve insana yön duygusunu kaybettiren köşeler, Ani’deki bilinmeyen yeraltı yapılarının sadece birkaçı. Ani’yi çevreleyen surların iç kısmında, tarihi şehrin geniş bir alana yayılmış Bagratuni Ermenilerinden Bizanslılara, Selçuklulardan Gürcülere ve Osmanlılara kadar birçok kalıntıyı görmek mümkün. Bugünkü ören yerini oluşturan İç Kale M.S. 4. YY’da Kars şehrine ismini veren Karsak’lılar tarafından yaptırıldı. “Dünyanın bittiği nokta”da yer alıyormuş şeklinde tanımlanan Ani, Ortaçağ’da bu bölgede ortaya çıkan mimari yeniliklerin neredeyse her birinden örnekler veren benzersiz bir ören yeri. Hala görmediyseniz Ani’ye tatil planlarınız arasında mutlaka yer verin.

İlk kez gidecekler, Kars’a ulaştıktan sonra bölgeye varmak için ulaşım planını önceden yaparsa vakit kazanır. Zira Ani’ye düzenli araçlar bulunmuyor. Bununla birlikte bölgede konaklama yeri olmadığından Kars içindeki otelleri ya da konuk evlerini düşünebilirsiniz. Plan, program yapmakla uğraşmak istemiyorsanız da Ani gezileri için düzenlenen turlardan faydalanabilirsiniz. Bunların en yakınlarından biri 5-9 Temmuz tarihleri arasında Fest Travel tarafından gerçekleştiriliyor. Detayları buradan inceleyebilirsiniz.


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​Muhteşem Gemi ile Sıra Dışı Rotalara
Detay

Seyahat

​Muhteşem Gemi ile Sıra Dışı Rotalara

Magnifica gemisi, bu yaz sıra dışı rotalarda, keyifli seyahatlere…

​En İyi 10 Seyahat Uygulaması
Detay

Seyahat

​En İyi 10 Seyahat Uygulaması

Yolculuğa çıkmadan önce bu uygulamaları mutlaka yükleyin.

YORUMLAR
 
  • tutku özger

    bu güzel bilgiler için teşekkürler. :)!

    07 Haziran 2017

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *