x

Seyahat

 

Afrodisias Antik Kenti

20.07.2017

Afrodisias Antik Kenti
   

Polonya’nın Krakow şehrinde geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda, Afrodisias Arkeolojik Alanı’nın UNESCO Dünya Miras Listesine kaydedilmesine karar verildi. Aydın ili, Karacasu ilçesi Geyre Beldesi sınırları içinde yer alan antik kente ulaşım hayli kolay sağlanırken bölgede konaklama için de farklı seçenekler bulunuyor. Mutlaka görülmeli!
 
Afrodisias, Antik Yunan ve Roma dönemlerine ait en görkemli antik kentlerden biri. Tarihi M.Ö. 3. yüzyıla dayanan Afrodit Tapınağı ile ünlü olan Afrodisias kenti, M.Ö. 2. yüzyıldan M.S. 6. yüzyıla kadar görkemini korudu. Kentin kesintisiz olarak bu kadar uzun yerleşim görmüş olması, antik dönemde pek çok önemli gelişmeye tanıklık etmesi açısından da önem taşıyor. Afrodisias Arkeolojik Kenti’nde tapınaklar, bir tiyatro, bir toplanma yeri ve iki hamam bulunuyor.
 
Afrodisias’ın da Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmesiyle Türkiye’nin bu listedeki varlık sayısı 17’ye ulaştı. 2015 yılında dünya mirası listesine Efes Antik Kenti ve Diyarbakır surları girmişti. 2016 yılında ise Kars’taki Ani Harabeleri listeye alınmıştı. 2018’de ise Türkiye’nin adayı Göbeklitepe olacak.
 
Ara Güler’in gözünden: “Aphrodisias Çığlığı”
Ara Güler’in 1958 yılında Kemer Barajı'nın fotoğraflarını çekmek üzere Aydın-Karacasu’ya gittiği sırada yolda kaybolması sonucu Afrodisias’ı keşfi ve sonraki ziyaretlerinde çektiği fotoğraflar Aphrodisias Çığlığı adlı kitapta bir araya getirildi. Bölgenin keşfini sağlayan bu kıymetli eser her kütüphanede bulunmalı.
 


İlgili yazılar:

UNESCO'nun Yeni Dünya Mirası Listesi
Ani’yi Görmenin Tam Zamanı

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Türkiye’nin Tatil İçin Tercih Ettiği Ülkeler
Detay

Seyahat

Türkiye’nin Tatil İçin Tercih Ettiği Ülkeler

Geçtiğimiz yıl Türkiye’den en fazla turist alan ülkeler ve Türkiye’nin en turistik şehirleri belirlendi.

​Cappadox Festivali Programı Açıklandı
Detay

Seyahat

​Cappadox Festivali Programı Açıklandı

Cappadox’un bu yıl ki teması ‘Sessizlik’

​Bahar Ayları İçin Ekonomik Seyahat Rotaları
Detay

Seyahat

​Bahar Ayları İçin Ekonomik Seyahat Rotaları

Minimum harcamayla tatil yapabileceğiniz yurt dışı tatil destinasyonları.

YORUMLAR
 
  • Zekiye Pinar

    Bir dahaki seyahatim buraya olacak:)

    02 Ağustos 2017

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *