x

Seyahat

 

Yurtdışı Tatilinde Hediye Seçimi

12.10.2017

Yurtdışı Tatilinde Hediye Seçimi
   

Yurt dışı tatilinizde sevdikleriniz ya da size bu deneyiminizi hatırlatması için buzdolabı magneti, tişört veya anahtarlıktan farklı, gittiğiniz ülkeye özel hediyelik eşyalar:
 
Almanya: Mass
Almanya, özellikle de Münih’teki tarihi birahanelerde bulacağınız mass iyi bir Almanya hatırası olabilir. Mass adındaki devasa bira bardakları Almanya’daki bira aşkının en iyi sembollerinden.
 
İtalya: Deri
İtalya’daki pazar tezgahlarında not defterinden çantaya kadar çok çeşitli deri ürünleri görebilirsiniz. Özellikle Floransa’daki San Loernzo pazarı kaliteli derileriyle meşhur.  
 
Hırvatistan: Licitar Heart
Hırvatistan’ın kalp şeklindeki meşhur zencefilli bisküvisi, neredeyse Orta Çağ’dan bu yana ülkenin simgelerinden biri.
 
Hollanda: Delft Çömleği
Mavi beyaz renkli çömleklerin adı, üretildikleri Hollanda şehri Delft’ten geliyor. Geçmişi 1600’lere uzanan ve demlik, biblo, tabak-çanak gibi oldukça geniş bir ürün çeşitliliğiyle sunulan delft çömlekler, Hollanda’nın hemen her yerinde bulunabiliyor, üstelik üretim yalnızca bir fabrikada yapılıyor.
 
Avusturya: Mozartkugeln
Fıstık aromalı marzipan ve nuga ile doldurulmuş çikolata kaplı trüfler Avusturya'nın en sevilen şekerlemelerinden biri. İlk kez 1890 yılında Salzburg’da yapılan bu tatlının yaratıcısı Paul Fürst, isim olarak Avusturyalı besteci Wolfgang Amadeus Mozart’ın adını seçmiş.
 
Romanya: Tahta kaşık
Kullanışlı olmalarının yanı sıra şık görünümleriyle de oldukça dekoratif bir seçenek. El yapımı tahta kaşıklara işlenen figürlerin farklı anlamları bulunuyor. Örneğin horoz şekli, umudu simgeliyor.
 
İspanya: Yelpaze
İspanya’ya gittiğinizde İspanyol kadınların çoğunun elinde göreceğiniz rengârenk yelpazeler hediye için çok şık bir seçenek.
 
Polonya: Kehribar taşı
Baltık altını olarak da adlandırılan kehribar taşının merkezi Polonya’nın liman kenti Gdansk. Bu şehir aynı zamanda bir kehribar festivaline de ev sahipliği yapıyor. Buradaki butiklerde kehribarla süslenmiş takılar, aksesuarlar ve eşyalar bulabilirsiniz.
 
İsveç: Dala Horse

Geçmişi 19.yüzyıla uzanan Dala Atlarının adı ortaya çıktığı şehir olan Dalarna’dan geliyor. Işıltılı renkleriyle ahşap atlar ülkenin resmi olmayan sembollerinden biri olarak görülüyor. Hediyelik eşya satan yerlerde en çok satılan ürünlerden biri olan Dala Atları, çoğu İsveçlinin evinde de yer açtığı bir eşya, genellikle kırmızı rengi tercih ediliyor.
 
Ukrayna: Lizhnyk
Aşırı yumuşak ve sıcak yün battaniyeler Lizhnyk adıyla Ukrayna’nın Polonya sınırında bulunan Yavirov’da el yapımı olarak üretiliyor.
 
 
Çek Cumhuriyeti: Bohemian Kristal
Silezya ve Bohemya bölgelerinde üretilen kristal bardaklar, ince işlenen güzel detaylarıyla el yapımı olarak üretiliyor ve oldukça dayanıklı. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Çalışmak İçin En Çok Gidilen 7 Ülke
Detay

Seyahat

Çalışmak İçin En Çok Gidilen 7 Ülke

İş yaşamı sınır tanımıyor. Kimileri doğduğu şehirlerde, kimileri ise binlerce kilometre uzaklıkta bambaşka ülkelerde çalışıyor.

Bu 5 Festivali Kaçırmayın!
Detay

Seyahat

Bu 5 Festivali Kaçırmayın!

Türkiye’den ve dünyadan en özel festivaller

Dünyadaki Eğlence Rotaları
Detay

Seyahat

Dünyadaki Eğlence Rotaları

Mastercard Hedef Şehirler Endeksi: Eğlence Raporu ile dünyada eğlenmek için tercih edilen şehirleri açıkladı

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *