x

Seyahat

 

​Seyahat Tutkunuzun Sebebi Genlerinizde Saklı Olabilir

19.01.2018

​Seyahat Tutkunuzun Sebebi Genlerinizde Saklı Olabilir
   


Wanderlust, “Seyahat Tutkusu Geni” taşıyan kişilerde seyahat ve keşfetme tutkusu üst sıralarda yer alıyor. Uzmanlara göre, bu gen sizi maceraya çağırıyor.

Wanderlust geninin bilimsel adının DRD4-7R olduğunu ifade eden, Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Korkut Ulucan, Wanderlust Geni taşıyan kişiler için seyahat etme ve yeni yerler keşfetme isteğinin de büyük önem taşıdığını söylüyor.
 
Wanderlust geni, yeni dopamin molekülünü hücrelerin tanımasını ve hücrenin dopaminden etkilenmesini sağlayan molekülü sentezliyor. Fakat bu geni taşıyan bireyler, taşımayan bireylere göre dopamine karşı daha duyarsız, bu nedenle de yeni heyecan arayışına dolayısıyla da risk almaya daha açık. 

Bu gen aynı zamanda dikkat eksikliği, hiperaktivite, içki ve kumar bağımlılığı gibi durumlara da sebep olabiliyor.
Doç. Dr. Ulucan, “Gidilen yerlerde yaşanılacak yenilikler, yeni kişiler tanıma, merak etme gibi özellikler bu geni taşıyan bireylerde daha fazla. Kimilerinde seyahat ön plandayken kimilerinde gidilen yerde yemek yeme, yeni insanlar ile tanışma daha ön planda olabiliyor. Wanderlust geni mutluluk da veriyor, çünkü beynimizin ödül mekanizmasını tetikliyor ve kendimizi ödüllendirdiğimizde de mutlu oluyoruz. Aslında bizden hücrelerimizin istediğini veriyoruz; yeni heyecanlar, yeni yerler, yeni tatlar gibi. Zaman zaman da bu isteklerimizi yapamadığımızda mutsuz oluyoruz. Denklem aslında basit, yeter ki farkında olalım."

Wanderlust Geni’nin yaşının ve cinsiyetinin olmadığını vurgulayan Doç. Dr. Korkut Ulucan, gençlerin ekstrem yerleri tercih ederken yaşlıların daha sakin yerleri tercih ettiğini söylüyor fakat bu durumda değişmeyen tek gerçek, her şeye rağmen seyahat tutkusu.

Yapılan araştırmalar, Wanderlust geninin, dünya nüfusunun %20'sinde mevcut olduğunu gösteriyor. 
 
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kotor’da 48 Saat
Detay

Seyahat

Kotor’da 48 Saat

Kotor’da geçirecek iki gününüz varsa ve ne yapacağınıza henüz karar veremediyseniz 48 Saatte Kotor rehberimize mutlaka göz atın.

En Yaşanası 30 Şehir
Detay

Seyahat

En Yaşanası 30 Şehir

Dünyanın en yaşanası şehirleri hangileri? Ev kiralama sitesi Nestpick, Y kuşağının en çok yaşamak istediği 30 şehri belirledi.

Instagram'da En Popüler 10 Rota
Detay

Seyahat

Instagram'da En Popüler 10 Rota

Türkiye’de Instagram fenomenlerinin en çok ziyaret ettikleri 10 keyifli destinasyon.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *