x

Seyahat

 

Daha İyi Tatil Fotoğrafları Çekmek İçin 5 İpucu

13.03.2018

Daha İyi Tatil Fotoğrafları Çekmek İçin 5 İpucu
   


Yakında bir tatil planı var mı? Eğer öyleyse yeni deneyimlerinizi belgelemenin en iyi yolu çekebildiğiniz kadar fotoğraf çekmek. En iyi görüntü kalitesini şüphesiz DSLR kameralarla yakalayabilirsiniz. Ancak profesyonel fotoğrafçı değilseniz ya da fotoğraf sizin için sadece bir hobiyse ya da fazla yük istemiyorsanız akıllı telefon en iyi seçenek. Üstelik artık telefon kameraları da oldukça yüksek görüntü kalitesi sağlayabiliyor.
Doğru ayarları, bilgi ve yaratıcılıkla birleştirip ömür boyu saklamak isteyeceğiniz fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olacak önerilerimiz şöyle:
 
Tanımak

Gideceğiniz yer hakkında önceden araştırma yapın. İlham bulmak ve aynı zamanda tekrara düşmemek için orada çekilen fotoğraflara bakın. Ön keşif için vakit harcayın ve fotoğraflamak istediğiniz yerleri az çok belirleyin. Fotoğraf çekmek istediğiniz yeri biraz gezin ve ne tür fotoğraflar çekebileceğinizi düşünün. Gözün ve kameranın gördüğü farklı olduğundan denemeler yapmak iyi olur. Çoğunlukla altın saatler denen gün doğumu sonrası veya gün batımı öncesini tercih edin. Gitmeden önce hava durumunu bilmeniz de işinize çok yarayacak. Kapalı havada çok iyi renkler yakalayabilirsiniz.
 
Hazırlık

Telefonunuzun fotoğraf özelliklerini sonuna kadar öğrenin. Her markanın hatta her serinin kendine has bazı özellikleri vardır. Örneğin iyi panorama çekmek için pratik yapın. Bilmiyorsanız HDR, odak gibi özellikleriyle neler yapabileceğinizi öğrenin. HDR modundan faydalanın. Karanlık ya da çok aydınlık alanlarda, ışıktan dolayı oluşan gölgelerin önüne geçmiş olursunuz.
Buradaki en önemli konulardan biri ise hazırlıklı olmak. Bir, harici, taşınabilir şarj. İki, hafıza, depolama alanı. Yarı yolda kalmamak için bu iki konuda hazırlıklı olun.

Görüntü kalitesini düşüreceğinden yakınlaştırma (zoom) özelliğini tercih etmeyin.
Ve her şeyden önce kameranızın temiz olduğundan emin olun. Fotoğraf çekmeden önce yumuşak bir bezle silin. Ayarlara gidip yüksek kaliteye ayarladığınızdan emin olun böylece çektiğiniz fotoğraf daha güzel gözükecektir.
 
Aksesuar

Doğru aksesuarları kullanarak telefonunuzun fotoğraf kabiliyetini artırabilirsiniz. Örneğin tripod, blutooth’lu uzaktan kumanda, geniş açı lens gibi farkı aksesuarlar edinin. Bulanık fotoğraflarla karşılaşmak istemiyorsanız iki elinizi ya da tripodları kullanabilirsiniz. Tek elle çekim yaparken denge kolay sağlanamayacağından titreme olabilir ve fotoğraflar net olmayabilir. Bu yüzden çift elle ve kollarınız vücudunuza sabitleyerek çekim yapmanız daha güzel sonuçlanır.

Burada özellikle esnek tripodlar veya monopodlar hayat kurtarıcı olabilir. Telefonunuzun zamanlayıcı özelliğini de devreye sokmanız daha net fotoğraflar sağlar.

Teknikler:
Bazı basit teknikleri bilmek daha keyifli kareler yakalamaya yardımcı olur.

1/3 Kuralı: İyi fotoğrafların kuralı olan “Altın Oran”a dikkat etmelisiniz.  Akıllı telefonların çoğunda bu özellik var. Bu kural, daha iyi kompozisyon için 2 dikey ve 2 yatay çizgiyle bölünen ekranda karenizi 3 eşit parçaya bölmenizi ve fotoğraf öznesini bu bölümlerden birisine yerleştirmenizi söyler. Fotoğraftaki ana objeyi, kadrajın tam ortasına yerleştirmek ilgiyi ve dikkati azaltır, sıkıcı olur. Çekeceğiniz obje ekranın tam ortasına değil de bu hayali çizgilere yerleştirilirse fotoğraf daha hoş görünür.

Kompozisyon: Fotoğrafta kompozisyon, ışık, renkler ve açı önceliklidir. Karışık arka fondan kaçının. Perspektif açınızı değiştirerek çekim yaparsanız daha değişik sonuçlar elde edebilirsiniz. Örneğin akıllı cep telefonunuzu yan tutarak, yere yakın tutarak, yukarıdan aşağıya doğru tutarak gibi değişik açılar oluşturabilir.

Işık: Fotoğrafın temeli ışıktır. Altın saatlerin yanı sıra, aydınlatma konusunda hatırlamanız gereken bir diğer şey de güneş ışığının yönüdür. Güneşe doğrudan baktığınız yerden çekim yapmamalısınız, çünkü fotoğraflar yüksek pozlanır veya siluetten ibaret olur (amacınız buysa o zaman tamam). Işığın sertliğine göre portrenizin konumunu değiştirebilir ya da gölge kullanabilirsiniz. Işık kaynağını, çekeceğiniz nesnenin sağına ya da soluna 45 derecelik açıyla gelecek şekilde ayarlarsanız, gölgeli güzel bir fotoğrafınız olur. Flaş kullanımından mümkün olabildiğince uzak durun.

Edit: Fotoğraflarınızın parlaklığını, kontrastını, renklerini, gölgeleri, vurguları, keskinliği ve çok daha fazlasını düzenleme esnekliğine sahipsiniz. Instagram’da bunun için en sık kullanılan filtreler VSCO, Lightroom ve Snapspeed. Sadece aşırıya kaçmamaya dikkat edin, bu fotoğrafların sahte görünmesine neden olur.

Manuel Netlik: Hemen hemen her akıllı cep telefonunda otomatik odaklama (auto focus) modu bulunuyor. Fakat bu mod her zaman güzel sonuçlar vermeyebilir. Siz ekranda odak noktasına dokunarak netlik noktasını belirleyebilirsiniz.
 
Pratik

Daha iyi fotoğraf çekmenin en öğretici yolu ise bol bol pratik yapmak. Hangi ışıkta veya hangi konularda daha iyi fotoğraf çektiğinizi ancak siz bilebilirsiniz. Bunu öğrenmek için de sık sık fotoğraf çekin ve fotoğraflarla oynayın.
 
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kotor’da 48 Saat
Detay

Seyahat

Kotor’da 48 Saat

Kotor’da geçirecek iki gününüz varsa ve ne yapacağınıza henüz karar veremediyseniz 48 Saatte Kotor rehberimize mutlaka göz atın.

En Yaşanası 30 Şehir
Detay

Seyahat

En Yaşanası 30 Şehir

Dünyanın en yaşanası şehirleri hangileri? Ev kiralama sitesi Nestpick, Y kuşağının en çok yaşamak istediği 30 şehri belirledi.

Instagram'da En Popüler 10 Rota
Detay

Seyahat

Instagram'da En Popüler 10 Rota

Türkiye’de Instagram fenomenlerinin en çok ziyaret ettikleri 10 keyifli destinasyon.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *