Lezzet

 

Yemeklerin Lezzetini Katlayan Yöntemler

29.06.2017

Yemeklerin Lezzetini Katlayan Yöntemler
   


 
Şef Samin Nosrat, yemek kitabı Salt, Fat, Acid, Heat (Tuz, Yağ, Asit, Isı) sadece yemek tarifleri değil aynı zamanda yemeğe tadını veren unsurları anlatıyor. Kitapta yer alan ve yemeklerinizin daha lezzetli ve sağlıklı olmasını sağlayacak önerilerinden 10’u şöyle:
 
Yemeklerini bitkisel salsa sosu ile süsleyin: İnce kıyılmış otlar, iyi bir zeytinyağı, bir tutam tuz ve azıcık yeşil soğanı sirke içinde bekletin. Izgara et, balık, sebze yemekleri hatta çorbalarınızı bu sosla tatlandırın.
 
Parmesan: Parmesan peyniri, eklendiği tüm tuzlu yemeklerin tadını daha lezzetli hale getirir.
 
Daha fazla asit: Sirke, lime, limon, hardal, acı sos veya yoğurt; yemeklerde bunlardan az bir miktar bile tatları yoğunlaştırır.
 
Haftada bir fasulye veya nohut: Ekonomik, doyurucu, protein ve fiber kaynağı. Tuzlu ve karbonatlı suda bir gece bekletin. Ertesi gün kaynatın ve salatalarda, çorbalarda, makarnalarda ya da garnitür olarak kullanın.
 
Hazır bulyon kullanmayın: Bulyonları evde kendiniz damak tadınıza uygun lezzetlerle hazırlayın. Bulyon tariflerini her yerde bulabilirsiniz.
 
Tuzu ilk önce ekleyin: Tuzu yemeğe pişmeden ilk etapta ekleyin. Yemek daha lezzetli olacaktır.
 
Klasik baharat karışımlarını öğrenin: Dünya mutfaklarından birkaç baharat kombinasyonunu öğrenin. Baharatlar dünyaya açılan kapılardır. Baharatlar sayesinde bir kase nohut yemeği Hintli veya Meksikalı olabilir.
 
Sebzeleri haşlarken uygun tatların olduğu su kullanın: Haşlama suyunun deniz suyu kadar tuzlu olması gerekir. Haşlama suyunda daha fazla terbiye varsa ve mineral yönünden zenginse pişireceğiniz yeşil yapraklar ve sebzeler pişerken sudaki tuzu çeker ve kendilerini terbiyelemiş olur. Bu aynı zamanda daha çabuk pişmelerini, daha az besin kaybetmelerini ve renklerin daha canlı kalmasını sağlar.
 
Tavayı ve yağı önceden ısıtın: Sote yapacağınız zaman önce tavayı ardından yağı ısıtın.
 
Yağlarınıza iyi bakın: Sıvı yağları ocağın yanına veya güneş gören yerlere koymayın. Özellikle zeytinyağı mutlaka karanlık ve serin bir yerde saklanmalı. 
 
 


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​5 Kış Çorbası Tarifi
Detay

Lezzet

​5 Kış Çorbası Tarifi

Beslenme ve Diyet Uzmanından sağlık deposu çorba tarifleri…

Şeyda Coşkun'dan Bonbon Tarifi
Detay

Lezzet

Şeyda Coşkun'dan Bonbon Tarifi

Be Light Kitchen mutfağından sağlıklı, hafif ve lezzetli bonbonlar.

Limonlu Cheescake Tarifi
Detay

Lezzet

Limonlu Cheescake Tarifi

Bütünsel Beslenme Uzmanı İrem Terci'nin tarifiyle pişirmeden, çok pratik bir şekilde limonlu cheescake yapabilirsiniz.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *