x

Lezzet

 

​İtalyan Pizzasının Olmazsa Olmaz Özellikleri

24.10.2017

​İtalyan Pizzasının Olmazsa Olmaz Özellikleri
   


İtalyan mutfağının simge lezzetlerinden olan pizzayı, geleneksel tarifine uygun olarak pişirmenin sırları… İtalyan Hükümeti tarafından İstanbul’un en iyi İtalyan restoranı seçilerek, “Ospitalità Italiana” ödülü alan La Mia Luce’nin İşletme Müdürü Abdullah Ardal, gerçek bir İtalyan pizzasının püf noktalarına ilişkin ipuçları veriyor:
 
Taş Fırında Pişirilmesi
 
Meşhur İtalyan pizzaları, tadının büyük bölümünü pişirildiği taş fırınlardan alıyor. Gerçek bir İtalyan pizzasının lezzetine varmanın yolu, yüzyıllardır kullanılan odun ateşinde saklı.
 
Hamurunun Dinlendirilmesi ve İnceliği
 
Hamur ne kadar dinlenmiş olursa, pizza da o kadar lezzetli olur. Milano pizzası, İtalya’dan ithal edilen un, doğal deniz tuzu ve özel sızma yağ ile hamuru hazırlanarak, en az 12 saat dinlendirilir. Milano usulüne göre yapılan pizzaların hamuru daha incedir ve eski usulle elde açılır. Ayrıca diğer pizzalara göre hamuru daha az maya barındırır.
 
Sosundaki Malzemelerin Uyumu
 
İyi bir İtalyan pizzası için kilit nokta, birçok farklı malzemenin olmasından ziyade, az ve birbiri ile uyumlu ürünlerin kullanılmasıdır. Pizzanın olmazsa olmazı domates sosudur. Fesleğen ise, İtalyanlar için vazgeçilmez bir baharattır. Pizza sosu, sızma zeytinyağı, taze fesleğen kekik ve domateslerle yapılır.
 
Taze Ürünlerin Kullanılması
 
Gerçek İtalyan pizzası konserve kullanılmadan, sadece taze ürünlerle, günlük sos ve taze sebze, et ve deniz ürünlerinin pişirilmesi ile elde edilir.
 
Malzemelerin Anavatanı Olan İtalya’dan Getirilmesi
 
Pizzada kullanılan malzemelerin, orijinal ürünler olması lezzeti etkileyen önemli bir unsur. Örneğin, Mozzarella, sadece manda sütünden yapılmalı. İtalyanların dünyaca ünlü Mozzarella, Burrata, Ricotta ve Mascarpone peynirlerini, üretildikleri bölgeden taze almak, İtalya’da yüzyıllık geleneksel restoranlardaki pizzayı aratmıyor.
 
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tuz Tüketimini Azaltmanın 5 Adımı
Detay

Lezzet

Tuz Tüketimini Azaltmanın 5 Adımı

Tuz, pek çok önemli hastalığa zemin hazırlayabiliyor.

Çikolatalı Mousse Tarifi (Vegan Alternatifli)
Detay

Lezzet

Çikolatalı Mousse Tarifi (Vegan Alternatifli)

​Süper sağlıklı malzemeleri ve müthiş lezzetiyle bu tarifi mutlaka deneyin.

​Vegan Omlet Tarifi
Detay

Lezzet

​Vegan Omlet Tarifi

Evet, hem vegan hem omlet

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *