x

Kariyer

 

​Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri

07.08.2018

​Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri
   


Kevin Kruse, ilk şirketini 22 yaşındayken kuran ve borç içinde batıran bir girişimci. Ancak sonrasında doğru liderlik ve çalışanların doğru yönlendirilmesinin gücünü fark ederek sıkı bir çalışmayla milyon dolarlık teknoloji şirketleri kurdu. ABD’nin girişimcilik konusunda en prestijli ödüllerini kazanan Kruse, iş dünyasını yönlendiren kitaplarıyla pek çok bestseller listesine de girdi. Kevin Kruse, aralarında olimpiyat şampiyonları, kısa zamanda büyük başarı kazanan girişimciler ve milyarderlerin de yer aldığı 200 ‘aşırı’ başarılı kişiye bir soru sordu: başarınızın bir numaralı sırrı nedir?
‘Çok çalışmak, inanmak’ gibi sürpriz olmayanların aksine alışılmışın dışındaki yanıtlar, önemsiz gibi göründüğü için gözden kaçması muhtemel ancak çalışmaları ve dolayısıyla hayatı etkileyen öneriler sunuyor. 

Saatler değil dakikalar
İnsanların büyük bir bölümü, günlük takvimlerinde işlerini saatlik zaman aralıklarını kullanarak oluşturur. Ancak öyle görünüyor ki yaptığı işte çok iyi olanların önemli bir çoğunluğu, dakikaların ne kadar kıymetli olduğunun farkında. Hepimizin bildiği gibi en değerli şeylerden biri de zamandır ve telafisi olmaz. 5-10 dakika düşünülenden daha uzun.

Yapılacak listesi yerine takvim ve not defteri
Yapılacaklar listesi birçok kişi için günü planlamada akla gelen ilk araç olsa da önceden yüksek iyimserlikle hazırlanmış listelere uyum sağlayamamak ve bunun akabinde gelen suçluluk hissi daha fazla stres yaratabilir; Zeigarnik etkisini yani yarım bırakılan işlerin zihinde yarattığı yorucu baskıyı hafife almamak lazım. Gün içindeki üretkenliği yüksek seviyede olanlar, saatlik listeler yerine takvim yöntemini kullanarak günlerine stressiz bir şekilde esneklik getirebiliyor. Ve olmazsa olmaz bir yardımcılarını da yanlarından ayırmıyor: not defteri.

Bir kerede
Gün içinde kaç kere e-mail hesabınızı kontrol ediyorsunuz? Gelen e-postalardan kaçını görür görmez yanıtlıyorsunuz? Veya kaçını yanıtlamayı sonraya erteliyorsunuz? e-Mail hesabını, gelen postalara yanıt verebilecek zamana sahipken kontrol etmek, başarılı insanlar için önemli bir zaman ve dikkat kurtarıcı.

Sabah rutini
Kevin, katılımcılara bir sabah rutinleri olup olmadığı sorusunu yönelttiğinde ise neredeyse hepsi, kendilerine özel bir zaman dilimi yarattıklarını belirtiyor. Bu zamanın kullanımı kişisel farklılıklar gösterse de hepsinde aynı olan, bu aşamayı asla atlamamaları. Bu çok başarılı kişiler, güne başlarken örneğin ilham verici yazılar okumanın, koşmanın, meditasyon veya sağlıklı bir kahvaltı yapmanın, doğrudan işe girişmekten çok daha iyi sonuçlar sunduğunu belirtiyor.  

Enerji hayattır
Sağlıklı yemek, yeterli uyku, gerektiği zaman mola, spor gibi çok iyi bilinen ama işe güce dalınca göz ardı edilen gerekliliklerin hayata önemli bir etkisi var. Başarılı kişilerin bir ortak noktası da vücut ve zihin sağlıklı olunca yapılan işin gücünün farkında olmaları.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları
Detay

Kariyer

Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları

Evden çalışma imkanı pek çoğumuzu cezbediyor. Peki, ofisten uzakta çalışarak verimliliğimizi sürdürmemiz mümkün mü?

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu
Detay

Kariyer

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu

Çok stresli, çok önemli bir durum öncesi kendinize güveninizi artırmak için...

Başarı Getiren 10 Cümle
Detay

Kariyer

Başarı Getiren 10 Cümle

Başarılı insanların günlük hayatta en çok kullandığı veya düşündüğü 10 yaklaşım.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *