x

Kariyer

 

​“Sizi Neden İşe Almalıyız?”

15.08.2018

​“Sizi Neden İşe Almalıyız?”
   En sık sorulan mülakat sorularından biri “Sizi neden işe almalıyız?” iş başvurusu yapanların yanıt vermekte en çok zorlandıkları soru. 
Bu biraz sinir bozucu bir soru olsa da neden iyi bir aday olduğunu anlatmanız, daha doğrusu kendinizi daha açık bir şekilde ifade etmeniz için aslında iyi bir fırsat… Aşağıdaki öneriler, uygun bir yanıt vermenize yardımcı olacaktır. 

Ortak Nokta 
Bu sorunun üstesinden gelmenin yollarından biri, hem bu soruyu yönelten İK yetkilisi hem de kendiniz için ortak bir yön bulabilmek, yani işi sizin almanızın iki taraf için de neden yararlı olduğunu anlatmak. Burada karşınızdaki kişiye uygun bir aday olduğunuzu ifade etmelisiniz. Yeteneklerinizi, deneyimlerinizi ve istekli olduğunuzu, kariyerinize yeni bir yön vermek istediğinizi anlatmak istiyorsunuz. 
Bu soruya yanıt verilirken en sık göz ardı edilen konulardan biri, kişinin kendini unutup yalnızca şirkete sağlayacağı faydaları anlatması. Sizin neden bu işe ihtiyacınız olduğunu anlatmanız ise motivasyonunuz hakkında bilgi verir, işe devamlılığınızı kestirmek için şirketlerin önem verdiği bir bilgidir. Bu yüzden hem sizin işe sağlayacağınız faydaları hem de işin size sağlayacağı faydaları anlatın. 

Uzman 
Bu soru bazı mülakatlarda sorulur, bazılarında sorulmaz ancak esas olarak tüm mülakatın konusu budur: “Bu kadar kişi arasından neden sizi seçmeliyiz?” Yeteneklerinizi, becerilerinizi, motivasyonunuzu ifade ettiyseniz şimdi sıra başkalarının sunmadığı bir şeyi sunmaya geliyor. 
Bunun en iyi yollarından biri şirket hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuzu göstermek. Bu da tabii ki şirket hakkında ön araştırma yapmayı gerektiriyor. Şirketin özellikleri, hedefleri, tarihi, başarıları hatta geliştirilebilecek yönleri hakkında fikir sahibi olduğunuzu göstermeniz önemli. Bu pozisyon için hazır olduğunuzu, adaptasyonunuzun kolay olacağını ve işe duyduğunuz saygıyı somut bir şekilde gösterir. 

Problem çözücü 
İşe alımların en büyük nedenlerinden biri şirketlerde yaşanan bir sorunun ya da eksiğin giderilmesi ihtiyacıdır. Görüşmeden önce şirketin bu sorununa ya da eksiğine karşı nasıl bir öneride bulunabileceğinizi tasarlayın ve bunu mülakatta genel hatlarıyla dile getirin. Uzun uzadıya anlatmak yerine, daha önce çözdüğünüz problemlerden örnek vererek giderdiğiniz bir problemi ve bulduğunuz çözümü anlatabilirsiniz. Bu ileri görüşlü, takım oyuncusu ve işe başlamaya hazır olduğunuzun en önemli göstergesi olur. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları
Detay

Kariyer

Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları

Evden çalışma imkanı pek çoğumuzu cezbediyor. Peki, ofisten uzakta çalışarak verimliliğimizi sürdürmemiz mümkün mü?

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu
Detay

Kariyer

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu

Çok stresli, çok önemli bir durum öncesi kendinize güveninizi artırmak için...

Başarı Getiren 10 Cümle
Detay

Kariyer

Başarı Getiren 10 Cümle

Başarılı insanların günlük hayatta en çok kullandığı veya düşündüğü 10 yaklaşım.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *