x

Kariyer

 

“Bize Kendinizden Bahseder Misiniz?”

27.08.2018

“Bize Kendinizden Bahseder Misiniz?”
   

Çok basit bir o kadar da gerginliği tetikleyen bir soru; “Bize kendinizi anlatır mısınız? Sizi tanıyabilir miyiz? Şimdi bize kendinizden bahseder misiniz?” İş görüşmesinde bu soru geldiğinde tam olarak ne söylemeniz gerektiğiniz bilmiyorsanız, bunun oldukça kolay bir formülü olduğunu duymak sizi rahatlatacaktır. 

Bir iş görüşmesinde muhtemelen duyacağınız sorulardan biri “Bize kendinizden bahseder misiniz?” Ancak bu, kesinlikle tüm hayat hikayenizi anlatmanız için bir davet ya da CV’nizde yazanları madde madde tekrarlamanızı gerektiren bir soru değil. Bunun yerine, soruyu size yönelten kişiyi, iş için doğru adayın siz olduğunuza ikna etmeniz için iyi bir fırsat. 

Kariyer uzmanı Lily Zhang, bu soruya en uygun yanıtı vermek üzere geliştirdiği Şimdi-Geçmiş-Gelecek formülünü öneriyor. 
Yani soruya yanıt verirken öncelikle şu anda nerede olduğunuzu, ne yaptığınızı anlatmanız gerekiyor. 

Sonra sıra geçmişe yönelik bilgiler paylaşmak geliyor; burada tecrübelerinizden ve önceki iş deneyimlerinizin size kazandırdığı becerilerden bahsedebilirsiniz. 

Yanıtınızı gelecekle sonlandırmak için de bu iş için neden istekli olduğunuza ve başvuru yapmanızın nedenlerine değinebilirsiniz. 

Bir örnekle açıklamak gerekirse

“Şu an XYZ şirketinde Müşteri İlişkileri Yöneticisi olarak çalışıyorum. Burada şirketin en eski müşterilerinden sorumluyum. Öncesinde 3 farklı sağlık kuruluşu için hizmet veren bir ajansta çalışıyordum. Orada yaptığım işi sevmemin nedeni tek bir şirkete odaklanabilmemdi. Bu nedenle bu iş fırsatı beni heyecanlandırıyor. Orada kazandığım tek bir şirketi taşıma deneyiminin bu pozisyon için çok uygun olduğunu düşünüyorum.”  
Burada başvurduğunuz işe yönelik becerilerinizi ve yeteneklerinizi duymak karşı taraf için çok önemli ve ikna edici olacaktır. 
Son olarak, en önemlisi ise kesinlikle rahat olmak; hakkınızda kısa kısa bilgiler, anekdotlar paylaşabilirsiniz. Bu karşı tarafın sizi daha iyi tanımasına ve anlamasına yardımcı olur.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları
Detay

Kariyer

Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları

Evden çalışma imkanı pek çoğumuzu cezbediyor. Peki, ofisten uzakta çalışarak verimliliğimizi sürdürmemiz mümkün mü?

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu
Detay

Kariyer

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu

Çok stresli, çok önemli bir durum öncesi kendinize güveninizi artırmak için...

Başarı Getiren 10 Cümle
Detay

Kariyer

Başarı Getiren 10 Cümle

Başarılı insanların günlük hayatta en çok kullandığı veya düşündüğü 10 yaklaşım.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *