x

Kariyer

 

Kariyeriniz İçin 35 Yaşına Kadar Yapmanız Gereken 35 Şey-1

10.09.2018

Kariyeriniz İçin 35 Yaşına Kadar Yapmanız Gereken 35 Şey-1
   

Söz konusu kariyer olduğunda sonraya ertelememenin daha iyi olduğu bazı şeyler var. Ne kadar erken başlanırsa geri dönüşü de o kadar iyi olur. Aşağıda 35 yaşına kadar yapılması gereken 35 maddeyi bulacaksınız. Bunların hepsini 35 yaşına kadar yapmak gerekiyor mu? Elbette hayır. Ama işe bir yerden başlamak profesyonel yaşantınıza güçlü bir destek sağlayacaktır. 

Tanımlayın 
İşinizi size sorduklarında nasıl bir yanıt veriyorsunuz? Basitçe mesleğinizi mi söylüyorsunuz? Bu normal bir yanıt olur elbette ancak yaptığınız işi kendinize nasıl tanımlıyorsunuz? Neyi neden yaptığınıza dair fikriniz var mı? İşte bunu bulun. 

Süper güçlerinizi öğrenin 
Hangi konularda çok iyisiniz ve bunu sizden daha iyi yapan birini bulmak zor olur farkına varın. 

Zayıf noktalarınızı öğrenin 
Üst maddenin tam tersi, çok da iyi olmadığınız hatta berbat olduğunuz konuları belirleyin. 

Görev devretmeyi öğrenin 
Her şeyi üstlenmek daha fazla yorgunluk ve daha az başarı demektir. Bu yüzden gerekli durumlarda görev dağılımı yapmaya çalışın. Bazı işleri sizinle aynı iş yerinde bulunan stajyerlere, iş arkadaşlarınıza aktarabilirsiniz. 

Pazarlık dışı konuları belirleyin 
Kariyeriniz konusunda pazarlık etmek dahi istemediğiniz konular vardır. Bunlardan taviz vermeniz istendiğinde –eğer gerçekten pazarlık dışı konularsa- oradan uzaklaşın. Her zaman daha iyi seçenekleriniz olacak, unutmayın. Bir pazarlık dışı listesi, elemeyi kolayca yapmanızı sağlar. 

Gerçekten gurur duyduğunuz bir şey yapın 
Sonsuza dek akıllardan çıkmayacak bir şey olmasına gerek yok. Başarmaktan gurur duyduğunuz bir adımın CV’nizde yer aldığından emin olun. 

Gurur duymadığınız bir şeyden ders alın 
Hepimizin tökezlediği hatta tepe taklak olduğu anlar vardır. Onunla yüzleşin ve ders alın. Bu dersi kariyerinizin bir sonraki basamağında kullanın. 

Limitlerinizi artırın 
Konforlu alanınızın dışına çıkarak becerilerinizi test edin. Örneğin herkesin kaçtığı, zorlu bir görevi üstlenebilirsiniz. Ara sıra bunu yapmak iyi bir egzersiz sağlayacaktır. 

Sizi korkutan bir adım atın 
Bu, limiti biraz daha artırmak anlamına geliyor. Risk alın. Sizi korkutan bir şey, örneğin bir konferansta konuşmacı olmak, büyük bir proje geliştirmek, “ama ben yapamam” dediğiniz bir konunun üzerine gidin. Unutmayın büyük riskler büyük ödüller getirebilir. 

Geribildirim almaktan çekinmeyin 
Geribildirimler neyi daha iyi yapabileceğinizi anlamanız için iyi bir yardımcıdır. 

Geribildirimde bulunmaktan çekinmeyin 
Daha iyisinin yapılabileceğini bildiğinizden emin olduğunuzda patronunuza ya da iş arkadaşlarınıza bunu açık yüreklilikle ifade edin. 

Hayır demeyi öğrenin 
Bazen hayır demeniz gerekiyor ve bunu çok iyi biliyorsunuz. İşte o zamanlarda hayır deyin, hayır diyebilmeyi öğrenin. Alışkanlığa dönüşmesin yeter. 

Güvenilir iş arkadaşları edinin 
Kariyeriniz için yapabileceğiniz en iyi yatırım güçlü bir network’tür. İlişki kurmak zaman alır ve fedakarlık ister. O yüzden hemen işe koyulun. 

Başvuru kaynaklarını edinin 
Bu ister bir insan, ister bir kitap ister bir web sitesi olsun, kariyerinizle ilgili çıkmazlara girdiğinizde başvurabileceğiniz kaynaklarınız olması önemli. Bu en yakın arkadaşınız bile olabilir. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları
Detay

Kariyer

Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları

Evden çalışma imkanı pek çoğumuzu cezbediyor. Peki, ofisten uzakta çalışarak verimliliğimizi sürdürmemiz mümkün mü?

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu
Detay

Kariyer

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu

Çok stresli, çok önemli bir durum öncesi kendinize güveninizi artırmak için...

Başarı Getiren 10 Cümle
Detay

Kariyer

Başarı Getiren 10 Cümle

Başarılı insanların günlük hayatta en çok kullandığı veya düşündüğü 10 yaklaşım.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *