x

Kariyer

 

Kariyeriniz İçin 35 Yaşına Kadar Yapmanız Gereken 35 Şey-2

11.09.2018

Kariyeriniz İçin 35 Yaşına Kadar Yapmanız Gereken 35 Şey-2
   

İkinci bölümle devam ediyoruz… 

Online kimliğinizi düzenleyin

İsminiz arandığında Google’da ve sosyal medya hesaplarınızda beliren sonuçlar profesyonel yaşamınız ve hedeflerinizle ne kadar uyumlu? 
Eskiden kalan ve artık görünmese daha iyi olabilecek anıları, suiistimale açık yorumları, fotoğrafları silmenin zamanı gelmiş olabilir. 

LinkedIn profilinizi mükemmelleştirin 
Konu kariyer olduğunda en önemli dijital kimliğiniz LinkedIn hesabınızdır. Bir müşteri, gelecekteki bir işveren veya meslektaşınız olan bir yabancı hakkınızda neleri öğrenecek ve neleri öğrenmese daha iyi olur? Kısacası profilinizin, anlatmak istediğiniz hikâyeyi anlattığından emin olun. 

En iyi çalışmalarınızdan oluşan bir portföy hazırlayın 
Makaleleriniz, düzenlediğiniz ya da öncü bir rol oynadığınız kampanyalar, yaptığınız işin rakamsal sonuçları veya becerilerinizi sergileyen bir web sitesi ile başarılarınızı el altında bulundurun.  Sizden istendiğinde paylaşmanız kolay olur. 

Satış becerilerini öğrenin 
Pazarlamacı olmayabilirsiniz ya da yaptığınız işin satışla uzaktan yakından alakası olmayabilir ancak bir yerde hepimiz her gün bir şeyleri satmaya çalışıyoruz, bir fikri, bir anlayışı, bir görüşü ya da iş başvurusu yapıyorsak basitçe becerilerimizi. Bu yüzden etkili satış teknikleri öğrenmek, satış psikolojisine dair temel noktaları bilmek işinizi kolaylaştırabilir. 

Pazarlık yapmayı öğrenin 
Çünkü çoğu durumda, istediğiniz ya da hakkettiğinizi elde etmenin tek yolu budur. Daha önce hiç ihtiyaç duymadıysanız küçük adımlarla başlamak daha iyi olur. 

Yönetmeyi öğrenin 
Zamanınızı, işinizi ve iş süreçlerini yönetmeyi öğrenin. Eksik olduğunuz noktaları belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Yönetme becerileri kazanmak için asla geç değildir. 

e-Mail yazmayı öğrenin 
Evet, hepimiz e-mail yazmayı biliyoruz. Ama kimse kusursuz bir e-mail yazmakla uğraşmıyor ve bu durum sonunda bir alışkanlığa dönüşüyor. Bu hiç de profesyonelce değil. e-Mail yazma rehberi burada… 

El sıkışmayı öğrenin 
El sıkışırken ne çok sert ne de çok yumuşak olun. İkisi de itici… 

Kendinize uygun bir yapacaklar listesi hazırlamayı öğrenin 
Nasıl türde bir listeyle daha rahat çalışabileceğinizi bulun. Günü saatlere bölerek iş atamak belki sizin için en uygun yöntem değildir. Nasıl bir çalışma düzeninde en verimli şekilde çalışabildiğinizi anlayın. Tek yöntemi ise deneme-yanılma. 

Enerji seviyenizi bilin 
Günün hangi saati daha iyi çalışabildiğinizi, hangi saatlerde dikkatinizin daha kolay dağıldığını anlarsanız verimli olduğunuz saatlerde dikkat gerektiren işleri yapar ve enerjiniz düşük olduğunda kendinizi zorlamazsınız. Bu da daha üretken ve en önemlisi keyifli şekilde çalışmanızı sağlar. 

Ne kadar uykuya ihtiyaç duyduğunuzu bilin 
Uyku çok önemli. Size gereken 7 saat mi, 9 mu yoksa 8 mi?  Kariyeriniz buna bağlı çünkü sağlığınız buna bağlı. Uyku düzeninizden taviz vermeyin. 

Stres yönetimini öğrenin 
Stres hayatınızı mahvedebilir. Stresten tamamen kaçınmak ise ne mümkün ne de mantıklı. Çünkü strese de ihtiyacımız var, yönetebileceğimiz kadar stres işleri daha iyi bir şekilde yapmayı sağlar. Bu yüzden stres seviyeniz kontrol dışına çıkarsa ne yapmanız gerektiğine dair fikriniz olması çok önemli.
Müzik dinlemek? Yürüyüş yapmak? 

Sürekli özür dilemeyin 
Gerektiğinde özür dilemek güzel bir şey, bunu gerçekten beceremeyen insanlar var. Ancak her küçük olumsuzlukta veya kontrolünüz dışında gelişen olaylar için bile özür dilerseniz bu yeteneklerinize dair şüphe uyandırır. 

Imposter sendromunu aşın
Kendini yetersiz hissetme, başarılarını tesadüfe bağlama ve etrafındaki herkesi olduklarından daha zeki ve başarılı görme durumu imposter sendromu olarak adlandırılıyor. Bu, oldukça yaygın rastlanan bir durum. Benlik saygısına, dolayısıyla kariyere gerçekten zarar veriyor. Eğer kontrol edemeyeceğiniz seviyede ise profesyonel yardım alın. 

Acil Kariyer Planı yapın 
Yarın işten çıkarılırsanız ne yaparsınız? Hazırlıklı olun ve acil planınızı şimdiden hazırlayın. Eylem planınızı hazırlayın ki şayet böyle bir durumla karşı kaşıya kalırsanız paniklemek yerine izleyebileceğiniz bir yol haritanız olsun. 

Yedek bir işiniz olsun
Part-time vakit ayırabileceğiniz farklı bir kariyer hem sizi yeniler hem de farklı beceriler kazandırır. Burada hobiden ziyade karşılığını alabileceğiniz ve yapmaktan keyif aldığınız bir alanda profesyonel yeterliliğe ulaşmak söz konusu. 

Emekliliğinize yatırım yapın 
Kariyer yolculuğunuzun ilk aşamalarında iseniz bu biraz uzak görünüyor olabilir ama yine de birikim yapmak için asla erken değildir. 

Kendinize yatırım yapın 
Günümüz çalışma dünyası her zamankinden daha hızlı değişiyor ve oyunda ileride olmak için becerilerinizi geliştirmeye devam etmeniz önemli. Üstelik online mecrada ücretsiz çok sayıda dersler bulmak mümkün. 

Dünyaya yatırım yapın 
Kar amacı gütmeyen bir kuruluşa yardımcı olmak, bir genç çalışana mentorlük yapmak, bağış aktiviteleri düzenlemek gibi anlamlı ve keyif alabileceğiniz aktivitelerde bulunun. 

Ne istemediğinizi bilin
Ne istediğini bilmek ne istemediğini bilmekten daha zor. Ayrıca ne istediğinizi anlamanın ilk adımı istemediklerinizi elemektir. Seçeneklerinizi değerlendirin ve istemediğiniz şeylerle vakit kaybetmeyin. 

Kendinize izin verin 
Dinlenin ve yaşamdan keyif alın. Hayat sadece iş dünyası değil, unutmayın.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları
Detay

Kariyer

Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları

Evden çalışma imkanı pek çoğumuzu cezbediyor. Peki, ofisten uzakta çalışarak verimliliğimizi sürdürmemiz mümkün mü?

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu
Detay

Kariyer

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu

Çok stresli, çok önemli bir durum öncesi kendinize güveninizi artırmak için...

Başarı Getiren 10 Cümle
Detay

Kariyer

Başarı Getiren 10 Cümle

Başarılı insanların günlük hayatta en çok kullandığı veya düşündüğü 10 yaklaşım.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *