x

Kariyer

 

Zeki İnsanların Asla Kullanmadığı 16 Cümle

25.09.2018

Zeki İnsanların Asla Kullanmadığı 16 Cümle
   

Sözcüklerin güçlü etkileri vardır ve bir kere söylendikten sonra geri alınamazlar. Kullandığımız cümleler bulunduğumuz ortamdakilere bizim hakkımızda fikir verir daha da önemlisi kendimizle olan iletişim şeklimizi, dolayısıyla düşünme şeklimizi ve sonuç olarak yaşamımızı şekillendirirler.  
Bunun farkında olan zeki insanların kullanmadığı 16 ifade: 

Hayat adil değil… 
Doğru ama “Bu adil değil” diyerek hayatın adil olması gerektiğini düşündüğünüzü gösteriyor ki bu da olgunlaşmamış ve naif görünmenize neden oluyor.  Ve üstelik herhangi bir sorunu çözmüyor. 

“Sana söyledim” 
Kibirli ve üstünlükle birleşmiş yine çocuksu ve olgunlaşmamış bir kalıp. Ve yine bir işe yaramayacak. 

“Sen her zaman” ya da “sen asla”
Bu tür ifadeler karşıdaki insanı savunma moduna sokmaktan başka bir işe yaramaz ve iletişimi hızlıca kapatmanın en kestirme yoludur. Genelde ciddi konular tartışıldığında sarf edilmeleri ise bu kalıpları daha da tehlikeli bir hale sokuyor. “Bunu çok sık yapıyorsun” daha güvenli bir ifade. 

“Bu iş her zaman böyle yapıldı”
“Bunu yapmanın başka yolu yok”, “Ben bu işi böyle yapıyorum” ve “Ama bu iş böyle yapılır” benzeri ifadeler ise tembel olduğunuzu ve yeniliğe kapalı olduğunu gösteriyor. 

“Sorun değil” 
Birisi sizden bir şey yapmasını istediğinde veya bir şey yaptığınız için size teşekkür ettiğinde ve “sorun değil” diye yanıt vermeniz, o isteğin bir sorun olabileceğini ima ettiğinizi hissettiriyor. Tabii burada tonlama ve durumun da etkisi var. Yeni yeni iletişim kurmaya başladığınız insanlara sarf etmemek daha iyi olur. 

“Nasıl istersen” 
“Sana bağlı” ya da “fark etmez” ya da “ne istersen” gibi ifadeler de sohbeti ve etkili bir iletişimi teşvik etmez. Sizin hakkınızda karşı tarafa bilgi vermez. Dolayısıyla karşı taraf istese de sizin hayatınızı kolaylaştıramaz. 

“Bir dakikada hallederim”
Sizden bir iş istendiğinde “Bir dakika sürecek” demeniz ya becerilerinizi hafife aldığınızı ya da görevlerinizi aceleye getirdiğiniz izlenimini verir. “Fazla sürmez” ve “1 dakikada hallederim” arasında fark var. İlki kesinlikle daha iyi bir seçenek. 

 “İyi şanslar” 
Birine “iyi şanslar” dilemek kesinlikle dünyanın sonu değil, iyi niyetli bir söz ancak daha iyisini yapabilirsiniz, çünkü bu ifade başarılı olmak için şansa ihtiyaç duyduğunu düşündüğünüzü ima eder. “Sen yaparsın” daha teşvik edici olur. 

“O var ya…” 
Birisi hakkında söyleyecek iyi bir şeyiniz yoksa hiçbir şey söylemeyin. Eğer o kişi hakkındaki olumsuz düşüncelerinizden eminseniz, zaten herkes aynı olumsuzlukları görüyor demektir, dile getirmenin bir anlamı yok. 

Yaşa ve cinsiyete dayalı söylemler 
“Yaşına göre mükemmel görünüyorsun” ya da “Bir kadına göre çok başarılısın” gibi cinsiyet ve yaşa dayalı ifadeler hala kullanılıyor ancak gerçekten çok iticiler. Bu özellikleri belirtmeden de iltifat edebilirsiniz. “Mükemmel görünüyorsun” ve “Çok başarılısın” bu kadar basit. 

“Bu aptalca bir fikir olabilir”
Bilmediğiniz bir konu hakkında soru sorulduğunda “bence” “bir ihtimal” gibi ifadeleri kullanabilirsiniz ancak öncelikle konuyu bilmediğinizi ve bilgi edinince yanıt verebileceğinizi söyledikten sonra. “Bence” ya da “şöyle olabilir” gibi pasif ifadeler kullanmak güvenilirliğinizi anında azaltır. 

“Denerim” 
"Deneyeceğim" demek görevi yerine getirme yetkinliğinizden emin olmadığınız izlenimini veriyor. Ve aynı şekilde sonuçtan da emin olmadığınızı gösteriyor. Ya yapın ya da farklı bir alternatif önerin. En iyisi “elimden geleni yapacağım” demek. 

“Benim hatam değil” 
Suçu bir başkasının üzerine atmak asla iyi bir fikir değil. Sorumluluk üstlenmek, suçtan kurtulmak için çırpınmaktan daha etkilidir. 

“Saygı duyuyorum ama…” 
Bu “saygı duymuyorum” demenin yumuşatılmış versiyonu olarak duyulabilir. Net bir şekilde kabul edin veya reddedin. Saygı, ifade etmeyi gerektirmeyen özelliklerle, yani ses tonu, konuşma üslubu hatta bakışla gösterilebilir. Bir de bu ifade otomatik hale gelme riski taşıyor, her tartışmada ortamı yumuşatmak için kullanmaya başlayabilirsiniz. En iyisi hiç kullanmayın. 

“Yapamam” 
Çünkü bu “istemiyorum” olarak duyuluyor. Eğer yapamayacağınızı düşündüğünüz bir istek varsa onun yerine neyi yapabileceğinizi söyleyin yani bir alternatif üretin. Örneğin “bu gece mesaiye kalamam” değil “yarın sabah erkenden gelirim” daha uygun olabilir. “Bu raporlamaları yapamam” demek yerine “Bu raporlamaların nasıl yapılacağını bilmiyorum, bana yardımcı olabilecek biri var mı?” diye sormak gibi. 

“Daha önce de söylediğim gibi” 
Bu, sohbetten sıkıldığınızı, karşınızdakini yeterince akıllı bulmadığınızı gösteriyor. Karşınızdaki fikirlerinizi duymak ya da daha fazla detay almak istiyor veya sizi anlamamış olabilir. Ancak bunu soğuk bir ses tonuyla duyması, size hakaret etmiş gibi hissetmesine neden oluyor. Bir şeyi yeniden ifade etmek zorunda kaldığınızda daha detaylı, daha açık, daha akılda kalıcı bir şekilde ifade etmeyi deneyin.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları
Detay

Kariyer

Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları

Evden çalışma imkanı pek çoğumuzu cezbediyor. Peki, ofisten uzakta çalışarak verimliliğimizi sürdürmemiz mümkün mü?

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu
Detay

Kariyer

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu

Çok stresli, çok önemli bir durum öncesi kendinize güveninizi artırmak için...

Başarı Getiren 10 Cümle
Detay

Kariyer

Başarı Getiren 10 Cümle

Başarılı insanların günlük hayatta en çok kullandığı veya düşündüğü 10 yaklaşım.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *