x

Kariyer

 

Başarı Getiren 10 Cümle

11.10.2018

Başarı Getiren 10 Cümle
   

Her başarının arkasında bir eylem vardır ve her eylem bir düşünceyle başlar. Bu nedenle dikkate değer zaferlerin başlangıç noktası, bakış açısında yapılan bir değişim, yeni bir bağlantı veya yenilenmiş bir amaç veya motivasyondur. 

Aynı zamanda başarının ilk adımı, sizin için neyin önemli olduğunu, ne yapmaya ihtiyacınız olduğunu hatırlamanızdır. Her gün, o doğrultuda devam etmektir. 

Elbette başarıya ulaşmak ve o başarıyı sürdürmek çok kolay değil. Ciddi bir fedakarlık ve çalışma gerektiriyor. Ancak bu yaklaşımları hatırlamak en azından hedeflerinize bağlı kalmanıza yardımcı olur. 

“Bunu kimse yapmak istemiyorsa ben yapacağım” 
Başka insanların yapmaya isteksiz olduğu şeyleri üstlenmek, farkınızı gösterir. Başkalarının yapmaktan kaçındığı bir şeyi seçin, küçük veya önemsiz bir şey olabilir, önemli değil, yapın ve diğerlerinden farklı olduğunuzu gösterin. Ve bunu yapmaya devam edin. Her gün devam edin. 1 hafta içinde farklı, 1 ay sonra özel, 1 yılın sonunda inanılmaz birisi olursunuz. Kesinlikle başkalarından farkınız olur ve üstelik o süreçlerde sıra dışı bir mental kabiliyet kazanırsınız. 

“Sorulmamış soruya yanıt vereceğim” 
Bu biraz daha gözlem kabiliyeti gerektiren bir konu. Ana fikri ise insanların çoğunlukla gerçekten sormak istediklerini farklı sorularla ifade etmeye çalışmaları; bunun çekinmek, güvensiz olmak gibi nedenleri olabilir. Yani bir kişi, iş arkadaşınız veya partneriniz, size bir soru sorduğunda dikkatle dinlerseniz gizli soruyu görebilirsiniz. Her sorunun, sorulmamış bir soru daha içerdiğini düşünebilirsiniz. Buna yanıt vermeniz, hatta en azından anlamaya çalışmanız bile karşınızdaki insanları daha iyi anlamanıza yardımcı olur. 

“O kadar da kötü değildi” 
Bilinmeyen, birçok insan için hayattaki en korkutucu şey. Yine de sonuçlar asla en korkunç senaryolarımızdaki kadar kötü olmuyor. Her gün duygusal veya fiziksel cesaretinizi zorlayan bir şey yapmaya çalışmak, yeni bir şey denemek sizi daha canlı kılar. Sonuçlar her zaman çok iyi olmayabilir ama büyütmeye gerek yok çünkü “O kadar da kötü değildi” ve cesaretinizi beslediniz. 

“Hepsini yapamam ama adım atabilirim”
Planlarınız var. Hedefleriniz var. Fikirleriniz var. Ancak ortaya somut bir şey koymadığınız sürece bunların hiçbir önem yok. O yüzden küçük de, yavaş da olsa adımlar atmaya başlayın. 

“Konuşmasam da olur” 
Çok konuşmak, durmadan konuşmak yapıcı, verimli ve gerekli değil. Sessizlik iyidir. Ne zaman konuşmak ve ne zaman sessiz kalmak gerektiğini bilmek daha da iyidir. 

“Başkalarının ne düşündüğüyle ilgilenmiyorum” 
Bu yaklaşım, abartıldığında ters etki yapabilir ancak çoğunlukla başka insanların hakkımızda neler düşüneceği endişesiyle kendimizi durdurmamız da hiç sağlıklı değil. Denge şart. Bu sizin hayatınız ve kendinize göre yaşayın. 

“Mükemmel değil ve bu sorun değil” 
Her şey planladığınız mükemmellikte olmayacak, kabul edin. Çok çalışın, elinizden geleni yapın ve sonucu kabul edin. İyileştirilmesi, geliştirilmesi gerekli konuları zaten zamanla fark edeceksiniz. 

“Daha iyisini yapabilirdim” 
Yukarıdaki öneriyle biraz tezat görünse de farklı bir şey anlatıyor. Başarılı kişiler mükemmeliyetçi olmaktan çok, her zaman daha iyisini yapabileceklerini biliyor ve eylemlerini değerlendiriyor. Örneğin bir günün sonunda günü değerlendirin ve neleri daha iyi yapabilirdiniz bir düşünün. Bu giderek daha iyi olmanıza yardımcı olur. 

“Yeterince fark edilmeyen birini fark edeceğim” 
Bazı işler özel yetenek veya eğitim gerektirmese de sağlam bir uğraşı ve güç gerektiriyor. Örneğin yük taşımak, kasiyerlik yapmak, müşterileri yönlendirmek gibi işler uzaktan çok kolay görünse de çok yorucu ve ardında ciddi bir uğraşı var. Ve ne yazık ki hizmet sektöründe çalışan kişilere genelde görünmez kişilermiş gibi davranılıyor. Göz teması kurmak, teşekkür etmek, gülümsemek, hal hatır sormak hem sizin hem de karşınızdaki kişinin gününe güzellik katar. Çünkü başarılı kişilerin işlerine ve çalışmaya saygısı vardır ve bu saygıyı sadece kendileri için beklemez ya da patronlarına göstermezler, tüm çalışanlara ve emeğe saygı duyarlar.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları
Detay

Kariyer

Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları

Evden çalışma imkanı pek çoğumuzu cezbediyor. Peki, ofisten uzakta çalışarak verimliliğimizi sürdürmemiz mümkün mü?

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu
Detay

Kariyer

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu

Çok stresli, çok önemli bir durum öncesi kendinize güveninizi artırmak için...

Karar Verme Yeteneğini Geliştirmek
Detay

Kariyer

Karar Verme Yeteneğini Geliştirmek

Bir poker şampiyonundan karar verme süreçlerine ilişkin 3 ders.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *