x

Kariyer

 

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu

16.10.2018

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu
   

Önemli bir toplantı, kritik bir sunum, yeni bir iş görüşmesi ya da aşırı önem verdiğiniz ve bu yüzden sizde stres yaratan bir durum… Konu her neyse kendinize güveninizin olmaması, durumla başa çıkmayı zorlaştırır. Kendine güvenli olmak bazıları için doğal, doğuştan gelen bir özellikken bazıları da zaman içerisinde, başarılarıyla bunu geliştirir. Ancak gerginlik yaratan ve elinizi ayağınıza dolaştıracağını hissettiğiniz bir durum öncesi kendine güveni artırmanın hızlı ve kolay yolları var. 

Kimyasal stresten kurtulun 
Yani egzersiz yapın, koşun, yüzün, hızlı bir yürüyüş yapın, en iyisi dans edin. Fiziksel hareket, sinirlerinizi gevşetecektir. 

Yediklerinize dikkat edin 
Bu stresli durumla yüz yüze gelmeden önce yediklerinizi ve içtiklerinizi özenle seçin. Çünkü yiyeceklerin vücutta olduğu kadar zihinsel durum üzerinde de etkileri var. En iyi seçenek dengeli bir protein ve sebze menüsü yemek ve yemeyi son dakikaya bırakmamak.

Olasılıklara karşı hazırlıklı olun 
PowerPoint, sunumunuzun ortasında hata verirse ne olur? Size açıklamada bulunmanız için ihtiyacınız olandan daha az zaman tanınırsa ne olur? Bu gibi istenmeyen olumsuz birkaç senaryoya karşı hazırlıklı olmaya çalışın. Ancak bu aşamayı sadece hazırlıklı olmak için kullanın. Olumsuz senaryoların içinde boğulmamaya dikkat edin. 

Şans faktörü 
Size şans getirdiğine inandığınız bir kaleminiz, aksesuarınız varsa yanınıza alın.   

Hedef belirleyin 
Bu strese neden olan durumla karşı karıya gelerek neyi hedefliyorsunuz? Bunu başardıktan sonra ne yapacaksınız? Özellikle bundan sonraki adımlarınız için burada edindiğiniz tecrübelerinizin size yardımcı olacağını unutmayın. Çünkü hayattaki her şey bir tecrübedir

 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları
Detay

Kariyer

Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları

Evden çalışma imkanı pek çoğumuzu cezbediyor. Peki, ofisten uzakta çalışarak verimliliğimizi sürdürmemiz mümkün mü?

Başarı Getiren 10 Cümle
Detay

Kariyer

Başarı Getiren 10 Cümle

Başarılı insanların günlük hayatta en çok kullandığı veya düşündüğü 10 yaklaşım.

Karar Verme Yeteneğini Geliştirmek
Detay

Kariyer

Karar Verme Yeteneğini Geliştirmek

Bir poker şampiyonundan karar verme süreçlerine ilişkin 3 ders.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *