x

Kariyer

 

Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları

25.10.2018

Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları
   

Teknolojinin gelişmesi sayesinde çoğu profesyonel işlerini ofisten uzakta sürdürebilir hale geldi. Evden çalışma kültürü de günden güne yaygınlık kazandı. Çalışanlar için kendi zamanını yönetebilme, her sabah trafikle ve kalabalıkla uğraşmaktan muaf olma gibi pek çok artısı bulunan evden çalışma konseptinin de zorlukları var. Motivasyonu ve verimliliği üst düzeyde tutmak, bu zorluklar arasında başı çekiyor. Basit birkaç kuralla kendi kendinizi daha iyisi için motive edebilir, verimliliğinizi artırabilirsiniz. 

Kendinize bir rutin belirleyin
Gününüzü akışa bırakmak yerine tıpkı ofiste çalışıyormuşsunuz gibi bir rutin sahibi olun. Uyandıktan sonra pijamalarınızı çıkarın, duşunuzu alın, rahat iş kıyafetlerinizi giyin, kahvaltınızı yapın… Her sabah aynı saatte çalışma masanızın başında yerinizi alın. Tüm gün insan yüzü görmeyecek olsanız da kişisel bakımınızı ihmal etmeyin. Düzgün kıyafetler ve hatta belki hafif bir makyaj, kendinizi iyi hissetmenizin anahtarı. 

Çalışma alanınıza özen gösterin
Çalışma odanız ya da buna ayıracak bir odanız yoksa, çalışma köşeniz mutlaka size ilham vermeli ve motivasyonunuzu artırmalı. Mümkünse doğal ışık alan, havadar bir yerde konumlandırdığınız çalışma masanıza notlarınızı asabileceğiniz bir pano, renkli dosya rafları gibi ofis aksesuarlarıyla özgün ve çalışmaya teşvik edici bir stil katabilirsiniz. Konforlu bir çalışma sandalyesi, uzun çalışma saatleri sonrasında fiziksel sorunlar yaşamamak için evden çalışan tüm profesyonellerin olmazda olmazı. 

Çalışma saatlerinizi netleştirin
Belki gün içinde bir arkadaşınızla öğle yemeği randevunuz uzayabilir, kişisel işler nedeniyle arada bir programınız sarkabilir… Evden çalışmanın risklerinden biri de bağımsızlığın ayarını fazla kaçırmak. Ofisinizin her an burnunuzun dibinde olması nedeniyle sarkan işler yüzünden kendi kendinizi fazla mesaiye mahkum etme ihtimaliniz her zaman var. Programdaki sarkmaların size geciken işler olarak dönmesini önlemek için her gününüzü detaylıca planlayın. İşinizin bir başlangıç ve bitiş saati olsun. Öğle arası için kendinize net bir saat aralığı belirleyin. Böylece birlikte çalıştığınız insanlar da size hangi saatler arasında ulaşabileceklerini bilirler.  

Dikkat dağıtıcılardan uzak durun
Beş dakikalığına televizyon açmak belki de tüm gününüzü mahvedecek bir hata. Instagram’da bir arkadaşa bakıp çıkmaya yeltenmenizle sosyal medyada saatlerinizi harcamanız arasında çok ince bir çizgi var. Çalışma saatlerinizde, tıpkı bir ofisteymişsiniz gibi televizyonu yok sayın. Akıllı telefonunuzu sadece iş için kullanın. Evdeyken dikkatinizin dağılması an meselesiyken dağılan dikkatinizi geri toparlamak büyük çaba gerektiriyor. O yüzden elinizden geldiğince işe odaklanın.  

Teknolojiden faydalanın
Hızlı bir internet bağlantısı, iyi ve asla yarı yolda bırakmayacak bir bilgisayar, akıllı telefon evden çalışanların olmazsa olmazları. Bunlar dışında üretkenliğinizi artıran, gününüzü planlamanıza yardımcı olan, beraber çalıştığınız insanlarla görev takibi yapabilmenizi sağlayan mobil uygulamalardan da mutlaka faydalanın. 

Etkin zaman yönetimi tekniklerini öğrenin
Ev işine ya da televizyonda bir belgesele gömülüp iş saatlerinizden çalmamak, dağılan dikkatinizi toparlamak için verimliliği artıran etkin zaman yönetimi tekniklerini kendi üzerinizde deneyebilirsiniz. Pomodoro tekniği de bunlardan biri. 1980’lerin sonunda Franceso Cirillo tarafından geliştirilen teknik, çalışma sürelerini 25 dakikalık oturumlara bölüyor. Her 25 dakikanın sonunda 5 dakika mola verebiliyorsunuz. Evdeyken bu 5 dakikalık molalarda dinlenebileceğiniz gibi yatak toplamak, çamaşırları makineye atmak gibi basit görevlere de ayırabilirsiniz. 

Sıkıldığınızda mekan değiştirin
Evden çalışmanın en güzel yönlerinden biri de bağımsızlık değil mi? Siz çalışırken ev işleri durmadan göz kırpıyorsa ya da saatlerdir aynı noktada oturmaktan sıkıldıysanız, alın bilgisayarınızı güzel bir kafeye ya da bir kütüphaneye göç edin. Sonuçta internet ve bilgisayarınız yanınızda olduğu sürece, size her yer ofis.
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu
Detay

Kariyer

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu

Çok stresli, çok önemli bir durum öncesi kendinize güveninizi artırmak için...

Başarı Getiren 10 Cümle
Detay

Kariyer

Başarı Getiren 10 Cümle

Başarılı insanların günlük hayatta en çok kullandığı veya düşündüğü 10 yaklaşım.

Karar Verme Yeteneğini Geliştirmek
Detay

Kariyer

Karar Verme Yeteneğini Geliştirmek

Bir poker şampiyonundan karar verme süreçlerine ilişkin 3 ders.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *