x

Kariyer

 

Hedefler ve Sınırlar

15.08.2016

Hedefler ve Sınırlar
   

“Biz insanlar, kendimize hikâyeler anlatmak için sınırsız bir kapasiteye sahibiz. Ve kendimize anlattığımız en önemli hikâyeler, kendimiz hakkında olanlar.” Johnson & Johnson’s Kişisel Performans Enstitüsü’nde müşteri ilişkileri direktörü olan Jennifer Lea, başarısızlıklara nedenler bulurken çoğu insanın müthiş birer hikâye anlatıcılarına dönüştüğünü belirtiyor. Henüz gelişmemiş yeteneklerin yanı sıra belirsizlik ve korku gibi nedenlere bağlı olarak insanların kendi kendilerine sınırlar dayattığını da ekliyor.

İş dünyası dergisi Fast Company soruyor: Bir insan, gerçek ve muhtemelen geçici bir sınır ile kendini inandırdığı sahte bir sınır arasındaki farkı nasıl anlayabilir? İstenen başarılara ulaşmak için sınırları zorlamak için işe nereden başlamak gerekir?

1. “Onlar"
“Onlar, bana bir şans vermediler” “Onlar, çok genç/yaşlı/deneyimsiz olduğumu düşündüler” gibi örneklerin yer aldığı ifadelere dikkat etmekte fayda var. İstenmeyen bir durumdan dolayı ‘onlar’ suçlanıyorsa bu, büyük ihtimalle gerçek bir sınır değil.

2. Motivasyonları keşfetmek 
Johnson & Johnson’s Kişisel Performans Enstitüsü ekibi, insanları kendi amaçlarıyla yeniden bağlantıya geçirmek için onlara şu soruları sorarak işe koyuluyor: Yaşamda bir anlam bulmana yardımcı olan nedir? Amacın nedir? Sana mutluluk veren nedir? Sonrasında devreye kişilerin şu an nerede oldukları ve nerede olmak istediklerini değerlendirdikleri aşamalar giriyor.
 
3. Zorlukları kabul etmek
“Hedeflerinize ulaşmak için sınırları zorlamak, sıkıntı ve rahatsızlıklarla dolu bir egzersizdir” diyen yazar Terri Sjodin, reddedilme korkusu veya zayıf görünmek istememek için zorluklardan kaçmanın, başarı potansiyelini kolayca yok ettiğini söylüyor. Lea, “Önemli olan yolda olmaktır ancak yol her zaman düz bir çizgi değildir” diyor.
 
4. Güveni inşa etmek
Küçük hedeflerle işe başlamak her zaman işe yarar. İlk aşamadaki hedefleri tamamlamak, daha zor olanlar için gereken güveni ve motivasyonu sağlayacaktır.
 
5. Destek istemek
Farklı görüşler, öneriler, eğitimler ve benzer hedefleri olan insanlarla bir araya gelmek, yetenekleri ve hedefe giden yolu destekler. Hedefinizden uzaklaşmanızı engeller.
 
6. Sağlıklı bir adaptasyon
Gerçek olana kadar taklit etmek, kişisel gelişimle ilgili en meşhur önerilerden biri. Ancak burada bir rol model varsa onun gibi giyinmek ya da davranmak değil, rol model olmasını sağlayan özellikleri gözlemlemek önemli. Kişi, bu özellikleri kendi tarzına kendi stiliyle adapte ederek, yenilenebilir. Rol modeli başka bir insan değil ve kendi kafasındaki bir imge olan kişiler ise bu imgeyi karakterlerine uygun şekilde gerçekleştirmeye çalışabilir.
 
7. Kayıplardan ders almak
Başarısızlıklarla karşılaşıldığında neyin daha farklı yapılabileceği ve ne öğrenildiğine odaklanmak, karamsarlığa düşmekten daha faydalı. Başarısızlık ve engeller de yolun bir parçası ve bir yanlışı tekrarlamamayı en iyi şekilde öğreten destekler.
 
8. Alan açmak
Her şeyde olduğu gibi ulaşılmak istenen hedefe veya başarıya doğru yol alırken de denge çok önemli. Sınırları zorlamak fakat uyarıları hissedince ara vermek, yeniden toparlanarak devam etmek ve strese kapılmamaya dikkat etmek gerekir. Stres mutlaka olacak ancak zihni ve bedeni dinlendirmenin kontrolünü kaybetmemeye özen gösterildiği takdirde stres bile bir yardımcıya dönüşür ve yola devam etmeyi sağlar.  

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Geleceğin Meslekleri
Detay

Kariyer

Geleceğin Meslekleri

Çocukların geleceğe hazırlanmasında ebeveynlere önemli bir rol düşüyor.

Dijital Topuklar İnternette
Detay

Kariyer

Dijital Topuklar İnternette

Türkiye’nin tek dijital içerikli kadın zirvesi Dijital Topuklar’dan yeni mecra.

​1’er Dakikalık 6 Sabah Ritüeli
Detay

Kariyer

​1’er Dakikalık 6 Sabah Ritüeli

Güne başlamakta zorlanan bünyeler için.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *