Kariyer

 

Hava Durumuna Göre Düşünmek

11.10.2016

Hava Durumuna Göre Düşünmek
   


Melankoli yani zihindeki bulutlanma gibi gri gökyüzü de görünüşe göre somut ve pragmatik bir etkiye sahip. Melankoli yaratıcılığı tetiklerken, çoğu kişiye kasvet veren bulutlu günler de daha net ve dikkatli düşünmeyi sağlıyor olabilir.  
Davranışsal ekonomi, pazarlama ve karar verme psikolojisi üzerinde çalışan New York Üniversitesi profesörlerinden Adam Alter düşünce, his ve davranışların beklenmedik etkiler tarafından şekillendirildiğini anlattığı kitabında (In Drunk Tank Pink) diyor ki “Güneş ışığı dikkatli olma ve risk alma yönünden zihni donuklaştırır.” 
Bu yargısını kanıtlamak içinse Avusturalya Sidney’de bir sosyal psikolog tarafından yürütülen ilginç bir çalışmaya değiniyor. 
Tuzaklı bir hafıza testi olan araştırmada, küçük bir mağazadan çıkan müşteriler değerlendirildi. Araştırmayı yürüten bilim insanları, mağaza tezgâhlarına, aralarında plastik oyuncaklar, kumbaralar, küçük arabalar gibi nesnelerin olduğu on farklı eşya yerleştirdi. Mağazadan çıkan müşterilerden tezgâhlarda gördüklerini (mümkün olan en yüksek sayıda) hatırlamaları ve ardından kendilerine sunulan 20 maddelik listeden, içerde gördükleri on nesneyi işaretlemeleri istendi. Bu deney, her gün farklı saatlerde iki ay boyunca devam etti. 
Araştırmacılar, alışveriş yapanların bulutlu günlerde güneşli günlere kıyasla 3 kat daha doğru ve fazla nesneyi hatırladığı sonucuna ulaştı. Profesör Alter, buradaki sonucu şu şekilde değerlendiriyor: modumuzu olumsuz etkileyen ‘kötü hava’ içe dönüklüğe neden olarak daha net ve derin düşünmeye davetiye çıkarıyor. 
Alter, ruh bilimini göz önünde tutarak şöyle açıklıyor; “İnsanlar, biyolojik olarak üzüntüden kaçmaya eğilimlidir ve üzgün olduklarında, bu ruh hallerini düzeltmek için fırsatlar arayarak ve onları üzen şeylere karşı kendilerini dikkatli bir şekilde koruyarak yanıt verirler. Tam tersi, mutluluk da her şeyin iyi olduğuna, ortamda yakın bir tehdit bulunmadığına ayrıca derin ve dikkatli bir şekilde düşünmeye ihtiyaç olmadığına dair bir sinyal gönderir. Zihinsel yaklaşımlardaki bu zıtlık, alışveriş yapanların neden yağmurlu günlerde daha doğru yanıtlar verdiğini gösteriyor. Yağmurlu günler genel olarak olumsuz bir hava yaratır ve müşteri de bilinçaltında üzgün ve karamsar modunun yerine koyabileceği, mutluluk veren alternatifleri bulmak için çevreyi daha dikkatli inceler. Bu şekilde düşündüğünüzde bu yaklaşımın mantıklı olduğunu görürsünüz. Ruh hallerimiz aslında, ortamda bir şeylerin değişmesi gerekip gerekmediğini anlatan çok yönlü ölçüm cihazlarıdır. Yas, şiddetli bir acı veren bir yaralanma, yoğun öfke gibi büyük duygusal zorluklarla karşılaştığımızda duygusal uyarı ışığımız kırmızıya döner ve bize harekete geçmeye zorlar. Sakin sularda olduğumuzda etrafımızda olan biten çoğu şeyi fark etmeden geçeriz.”


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​İdeal Mesai Süresi Ne Olmalı?
Detay

Kariyer

​İdeal Mesai Süresi Ne Olmalı?

9-6 günümüz insanı için ne kadar uygun?

​İşten Sonra Gününüz Nasıl Geçiyor?
Detay

Kariyer

​İşten Sonra Gününüz Nasıl Geçiyor?

Mutluluk küçük şeylerde saklıdır.

​İş Görüşmesine Hazırlanırken…
Detay

Kariyer

​İş Görüşmesine Hazırlanırken…

Bir başvuru sürecinde çoğu zaman en stresli kısım ilk görüşmedir.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *