x

Kariyer

 

100 yıllık Yapılacaklar Listesi

12.10.2016

100 yıllık Yapılacaklar Listesi
   

Charles Schwab, 1918 yılında dünyanın en zengin insanlarından biriydi. Dünyanın en büyük gemi üreticisi ve ABD’nin en büyük ikinci çelik üreticisi olan Bethlehem Çelik Şirketi’nin sahibi olan Schwab, girişkenliği ve el çabukluğuyla Thomas Edison’un da dikkatini çekmiş ve Edison tarafından “master hustler” olarak adlandırılmıştı; rekabette kendine yer edinmek için her daim her avantajı değerlendiren hızlı biri olarak biliniyordu. 
Schwab sürekli, çalışanlarının verimliliklerini artırmanın ve işleri daha üretken bir şekilde tamamlamanın yollarını arıyordu. Bu nedenle dönemin ünlü ‘üretkenlik danışmanı’ Ivy Lee ile bir araya geldi. Başarılı bir iş adamı olan Ivy Lee aynı zamanda Halkla İlişkiler alanının öncülerinden biri olarak görülüyor. 
Tarih bilimci Scott Cuttlip’in araştırmalarıyla belgelenen bu buluşmada Schwab, Lee’den daha fazla iş yapabilmenin ve daha verimli çalışmanın yolunu göstermesini istedi. Lee de bunun için şirketteki tüm üst düzey yöneticilerle 15 dakika görüşmek istediğini belirtti. Schwab, bu yardımın maliyetini sorunca da Lee, işe yarayana kadar kendisine ödeme yapmamasını, 3 aydan sonra sonuçlara göre istediği miktarda bir çek yazmasını teklif etti. 
Ivy Lee Yöntemi
15 dakikalık görüşmelerde Lee, üretkenliklerini zirveye taşımaları için her bir yöneticiye şu yöntemi anlattı: 
•    Her iş gününün sonunda, ertesi gün tamamlanması gereken 6 görevinizi yazın. 6’dan fazla olmasın. 
•    Önem derecelerine bağlı olarak bu 6 maddeyi sıralayın. 
•    Ertesi gün işe geldiğinizde yalnızca ilk maddeye odaklanın. Birinciyi tamamlamadan önce ikinciye geçmeyin. 
•    Listenin geri kalanını da aynı şekilde devam ettirin. Günün sonunda tamamlayamadığınız işlerinizi ertesi günün listesine taşıyın ve yine 6 maddelik bir plan yapın. 
•    Bunu her iş gününde tekrarlayın. 
Çok basit bir yöntem gibi görünse de Schwab ve ekibi bu yönteme bir şans vermeyi denedi. 3 ay tamamlandığında Schwab sonuçtan çok memnundu ve Lee’ye bugünkü karşılığıyla 400 bin dolar olan 25 bin dolarlık bir çek yazdı. 
Girişimci ve yazar James Clear, Ivy Lee metodunun başarısını değerlendirirken “İşe yarayacak kadar basit” diyor. Yani üretkenlik metotlarının işe yaraması için basit olması önemli bir gereklilik. Bu sayede esneklik kazandırıyor ve araya acil işler girince ortaya kaos çıkmıyor. Detaylı ve karmaşık yöntemler ise gerçek hayata adapte edilmesi zor şartlar önerdiği için sonuç çoğunlukla başarısızlık oluyor. James Clear’e göre bu yöntemin kerameti 6 sayısında filan değil; siz 5 maddede de hazırlayabilirsiniz. Önemli olan sınırlar belirlemek; özellikle de kendi belirlediğiniz bir zorunluluğu uygulamak. Bu, her işin ucundan tutup tamamlamak için nefes nefese kalmaya kıyasla daha efektif sonuçlar sunuyor. 
Diğer taraftan yarın ne yapılacağının bugünden belirlenmesi ciddi bir zaman kazandırıyor. Çünkü yeni bir iş gününde önce hangi işi tamamlayacağınıza karar vermek veya hangi işlerin daha önemli olduğunu belirlemek bile saatler alabilir. Modern toplumlarda aynı anda birden fazla işi yürütmek, meşguliyet ve dolayısıyla daha iyi iş çıkarmak olarak görülse de gerçek bunun tam tersi. Daha az sayıda öncelikler belirleyerek her işi odaklanarak tamamlamak çok daha güçlü ve olumlu sonuçlar veriyor. Dünya çapında, farklı meslek gruplarında yürütülen araştırmalar da iyi iş çıkarmanın, zamanı 10 farklı şekilde bölmekle değil, bir işe odaklanmakla sağlanacağını gösteriyor.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Geleceğin Meslekleri
Detay

Kariyer

Geleceğin Meslekleri

Çocukların geleceğe hazırlanmasında ebeveynlere önemli bir rol düşüyor.

Dijital Topuklar İnternette
Detay

Kariyer

Dijital Topuklar İnternette

Türkiye’nin tek dijital içerikli kadın zirvesi Dijital Topuklar’dan yeni mecra.

​1’er Dakikalık 6 Sabah Ritüeli
Detay

Kariyer

​1’er Dakikalık 6 Sabah Ritüeli

Güne başlamakta zorlanan bünyeler için.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *