x

Kariyer

 

John Cage’in 10 kuralı

12.10.2016

John Cage’in 10 kuralı
   

Avangart besteci John Cage, müzik hayatına 20. yüzyıl müziğine çok önemli katkıları olan Arnold Schoenberg’in öğrencisi olarak başladı. Gerçek bir sanatçı nasıl yaşar sorusunun örnek cevaplarından biri olan sürgün edilmiş Avusturyalı Schoenberg’e büyük bir hayranlık besliyordu. Cage de sonuç olarak, nesiller boyu sanatçı ve bestecilere hem çalışmaları hem de öğrettikleriyle ilham verdi. 
John Cage müthiş bir sanatçı olmakla birlikte çok iyi bir öğrenci ve öğretmendi. Ve ilham verdiği isimlerden biri de Los Angeles sanat dünyasının benzersiz isimlerinden biri Crotia Kent oldu. Bir rahibe olan Crotia Kent, aynı zamanda bir öğretim görevlisiydi ve John Cage de onun yakın arkadaşlarından biriydi. 
1968 yılında Crotia Kent, bir proje için ‘Öğrenciler ve Öğretmenler İçin 10 Kural’ adlı bir çalışma hazırladı. Bu 10 kural, John Cage’in sözlerinden yapılan alıntılardı ama Open Culture platformunda yer alan bilgilere göre birçok internet sitesinin iddia ettiğinin aksine listeyi John Cage hazırlamadı. Ancak Cage’in bu listeyi çok sevdiği ve bunun olabildiğince fazla kişiye ulaşmasını istediği belirtiliyor. Cage’in hayat arkadaşı Merce Cunningham tarafından paylaşılan ve Cage’in son günlerine kadar çalışma ofisinde tuttuğu listede yer alan kurallar şöyle: 

1) Güvendiğiniz bir yer bulun ve bir süre o yere güvenmeye devam edin. 

2) Bir öğrencinin genel görevleri: Öğretmeninden öğrenebileceğin her şeyi öğren; öğrenci arkadaşlarından öğrenebileceğin her şeyi öğren. 

3) Bir öğretmenin genel görevi: Öğrencilerinden öğrenebildiğin her şeyi öğren. 

4) Her şeyi bir deney olarak değerlendir. 

5) Kendini disiplin altına al: Bu bilgili ve zeki birini bulmak ve onu takip etmeyi tercih etmek anlamına geliyor. Disiplin altına alınmak, iyi bir şekilde takip etmektir. Disiplinli olmak, çok daha iyi bir şekilde takip etmektir. 

6) Hata diye bir şey yoktur. Kazanmak veya kaybetmek yok; sadece yapmak var. 

7) Tek kural çalışmaktır. Eğer çalışırsanız bu sizi bir yere götürür. Sonunda bir şeylere erişenler, tüm bu zamanlar boyunca tüm bu işleri yapmış kişilerdir. 

8) Aynı anda hem yaratıp hem analiz etmeye çalışmayın. Bu ikisi farklı süreçlerdir. 

9) Becerebildiğiniz her an mutlu olun. Kendinizle iyi vakit geçirin. Bu düşündüğünüzden çok daha kolay. 

10) Tüm kuralları yıkıyoruz. Kendi kurallarımızı bile. Peki, bunu nasıl yapıyoruz? Belirsizlikler için yeterince alan bırakarak. 
İpucu: Her zaman okulda olun. Her yere girin, çıkın. Derslerinizi asla ekmeyin. Elinize geçen her şeyi okuyun. Sık ve dikkatli bir şekilde film izleyin. Öğrendiğiniz her şeyi biriktirin. Daha sonra kullanışlı olabilirler.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Geleceğin Meslekleri
Detay

Kariyer

Geleceğin Meslekleri

Çocukların geleceğe hazırlanmasında ebeveynlere önemli bir rol düşüyor.

Dijital Topuklar İnternette
Detay

Kariyer

Dijital Topuklar İnternette

Türkiye’nin tek dijital içerikli kadın zirvesi Dijital Topuklar’dan yeni mecra.

​1’er Dakikalık 6 Sabah Ritüeli
Detay

Kariyer

​1’er Dakikalık 6 Sabah Ritüeli

Güne başlamakta zorlanan bünyeler için.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *