Kariyer

 

Dikkat Dağınıklığının Nedeni

25.10.2016

Dikkat Dağınıklığının Nedeni
   


Bilim insanları, dikkat dağınıklığının nedenlerini araştırmaya devam ediyor. Deneysel psikoloji dergisi General’da yayınlanan yeni bir araştırmaya göre bir kişinin dikkat dağınıklığı seviyesini, elindeki işle ne kadar meşgul olduğu belirliyor.

Illionis Üniversitesi psikologlarından Prof. Simona Buetti ve Alejandro Lleras tarafından test edilen teori, bir iş ne kadar zorsa insan beyninin de işten uzaklaşmak için o ölçüde oyalayıcı unsur bulmaya çalıştığını iddia ediyor.
Çalışma kapsamında deneklere bir matematik sorusu soruldu ve deneklerin bulunduğu odadaki bilgisayar ekranında 3 saniyelik aralıklarda değişen fotoğraflarla manzara, hayvanlar, çiçekler gibi farklı görüntüler gösterildi.
Bir cihaz yardımıyla deneklerin göz hareketleri izlendi ve matematik problemini çözerken kaç kere, hangi sıklıkta ve ne kadar sürelerde fotoğraflara baktıkları ölçüldü. 

Bu testin sonuçları, ağırlıklı olarak benimsenen teoriye kıyasla problem kolaylaştıkça, katılımcıların uyarıcılara daha açık olduğunu gösterdi. Prof. Simona Buetti bulguları şöyle açıklıyor, “Sonuçlar gösteriyor ki karmaşık zihinsel çalışmalara olan odaklanma, kişinin etrafındaki bu çalışma dışındaki durumlara olan hassasiyetini azaltıyor.”
Bulgular, ‘istem dışı körlük’ olarak adlandırılan duruma bağlı araştırmaları da destekliyor ve bir işe derinlemesine dalmış kişilerin, bulundukları yerdeki beklenmedik olayları ve değişiklikleri fark edemediklerini belirtiyor.

Bu çalışmada araştırmacıları şaşırtan bir sonuç da finansal teşviklerin, katılımcıların dikkat dağıtıcı unsurlardan etkilenmesi üzerinde çok büyük bir fark yaratmaması oldu. Diğer taraftan hem kolay hem de zor soruların yöneltildiği katılımcılar ve sadece kolay soruların yöneltildiği katılımcıların odaklanma seviyelerinin de birbirlerine çok yakın olduğu görüldü. Çalışmanın başındaki Profesörler Buetti ve Lleras, buradan şu sonuca vardı; “Bir işin ya da görevin özellikleri, örneğin zorluğu, tek başına o işin dikkat dağınıklığındaki rolünü açıklamak için yeterli değil. Dikkat dağınıklığının en önemli nedenlerinden biri, içsel bir süreç-yani bilişsel olarak o işi yapmaya ne kadar kararlı olduğumuz.”

Araştırmayı yayınlayan Science Daily sitesi, ABD’nin ünlü golf oyuncusu Tom Kite’ın dikkat dağınıklığı konusunda bu sonuçları destekleyen hatta özetleyen iki sözünü hatırlatıyor; “Arasanız dikkatinizi dağıtacak bir şeyi her zaman bulursunuz” ve “Disiplin ve konsantrasyon, konuyla ilgilenme meselesidir.” 


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Balat Keşfi
Detay

Seyahat

Balat Keşfi

Billur Saatçi’yle Balat’ın tarihi sokaklarındaki vintage butikleri, şirin kafeleri ve antikacıları ziyaret ettik.

Akıl Gücü Yüksek Olanların Ortak Yönleri
Detay

Yaşam

Akıl Gücü Yüksek Olanların Ortak Yönleri

Bu özelliğe sahip olanların 11 alışkanlığı.

Denizkızı Spotify'da!
Detay

Kültür&Sanat

Denizkızı Spotify'da!

Bu haftanın playlist'ini dinlediniz mi?

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *
     
  Internet Adresi