Kariyer

 

Ertelemek Nasıl Engellenir?

04.11.2016

Ertelemek Nasıl Engellenir?
   


Hepimiz zaman zaman bazı işleri erteleriz. Ancak bazı durumlarda özellikle de acil olan ve uzun süreli çalışma gerektiren işlerde ertelemeye başvurmak çoğunlukla can sıkan sonuçlara yol açar.
Ertelemenin birçok nedeni var, Psikolog Vincent Passarelli’ye göre erteleme isteğinin 3 temel nedeni ise şöyle: mükemmeliyetçilik, odaklanma problemi ve adrenalin arayışı yani işleri son dakikada tamamlamanın verdiği heyecanı sevmek. Peki, bunlarla nasıl başa çıkabiliriz?

Yazmak. Dr. Vincent Passarelli diyor ki “Endişe ve kaygı, bilinmeyenle beslenir ve kaosu sever. Endişe ve kaygıya karşı yazmak ve böylece neye ihtiyacınız olduğunu görmek işe yarar.” Dr. Vincent her adımın önceden belirlendiği bir liste yapmayı öneriyor. Örneğin bir araştırma yapmanız gerekiyorsa araştırmanın her aşamasını ve bu aşamalarda ne yapmanız gerektiğini küçük parçalarla sıralamak ve yazmak, işin ürkütücülüğünü azaltacaktır.  

Başarıyı hayal etmek. Ama abartmamak… Kendinizi o işi tamamlarken hayal etmenizin muazzam bir yardımı olacağını belirten Dr. Vincent, hayal dünyasına çok fazla dalmanın ise olumsuz etkiler yaratacağı ve zaman kaybına neden olacağı yönünde uyarıyor. Buradaki ‘trick’ o ertelediğiniz işi, başarılı bir şekilde yaptığınızı görmek ve bu hayalin sizi işe koyulmanız için teşvik etmesi.

Kontrollü olmak. Bir projeye başlarken hissettikleriniz, o çalışma boyunca aynı şekilde devam etmeyebilir. Özellikle de yaratıcılık gerektiren çalışmalarda önce bir fikrin sizi vurması, hızlı bir şekilde çalışmaya koyulmanız ancak ardından gelen yavaşlama ve düşüş normal. Dr. Vincent, “Bir duyguya bağlanırsak onun dışına çıkmak zorlaşır. Yeniden normal hissetmek istemeyebiliriz” diyor. Bir işe heyecanla başladığınızda enerjinizi sonuna kadar tüketmeden ve sonraki aşamalarda da çalışmaya devam edebilmek yani ertelememek için yorulduğunuzda ara vermenizi öneriyor.

Dürüst olmak. Ertelemenin en büyük kısmı kaçınmaktır ve kaçınmak bahaneler üretmek, işleri olduklarından daha büyük görmek ve dünyanın en zor işini yaptığımızı düşünmemizle beslenir. Ve bu tam olarak boşa vakit harcamaktır. Bir işi yapmaktan kaçıyorsanız, sadece kaçtığınızı fark edin ve bu kaçışı sebeplendirmeyin, üzerinde durup anlamaya çalışın; işe yaklaşımınızı değiştirmeniz, yapmanız gereken çalışmayı daha farklı bir gözle değerlendirmeniz yardımcı olabilir.

Yardım istemek. Konu yardım istemeye geldiğinde reddedilme korkusu, utanma ve yargılar da ertelemeye davetiye çıkarma potansiyeli taşıyor. Ancak bir işin altından tek başınıza kalkamayacağınızı düşündüğünüzde ya da işlerin daha doğru yoldan yapılıp yapılamayacağını merak ettiğinizde yardım istemeniz mucizeler yaratabilir. Diğer taraftan yardım alma önerisi sadece ertelenmek istenen iş için değil ertelemenin kendisi için de gerekli olabilir; erteleme alışkanlığı hayatı çok olumsuz yönde etkilemeye başlamışsa, uzmanlardan da yardım istemek de fayda var. Bunun nedeni beslenme alışkanlıklarınız bile olabilir.  

“Hayatta pişmanlık duyduğumuz şeyler yaptıklarımız değil yapmadıklarımızdır” diyen Dr. Vincent’e göre ertelemeye hazırlandığımızda kendimize hatırlatmamız gereken en önemli şey ise bir işi tamamlamanın verdiği mutluluk ve hafifleme hissi ayrıca ertelemenin yarattığı pişmanlık. 


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​2017 İK Trendleri
Detay

Kariyer

​2017 İK Trendleri

Şirketlerin karşılaştığı en büyük zorluk yetenekli çalışanları elde tutmak.

Mutluluk ve Başarı İçin Hoşgörü
Detay

Kariyer

Mutluluk ve Başarı İçin Hoşgörü

Duyguları bastırmak hoşgörü değildir

​Beyaz Yakalı Çalışanların Yaşam Kalitesi
Detay

Kariyer

​Beyaz Yakalı Çalışanların Yaşam Kalitesi

Metropollerde yaşayan beyaz yakalıların yaşam ve beslenme haritası çıkarıldı.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *