x

Kariyer

 

Vücut Diline Dair

07.11.2016

Vücut Diline Dair
   

Sessiz iletişimin gücü, bazen çok hafife alınıyor, profesyonel kişiler tarafından bile. İnsanlar, genel olarak bir görüşmede söyleyeceklerini planlarken mesajın yarısı olan vücut dilini ise çoğunlukla göz ardı ediyor.
Ancak araştırmalar, iletişimin yüzde 60’ının sözsüz olarak gerçekleştiğini gösteriyor. Vücut dili dikkate alınmadığı takdirde iletişim potansiyelinin yalnızca yüzde 40’ı kullanılmış oluyor.
Bir sonraki iş görüşmenizde veya katılacağınız toplantıda aşağıdaki 7 maddeye dikkat etmeniz daha olumu sonuçlar almanıza yardımcı olabilir.

1. Ellerinizi saklamayın
Ellerimiz, kim olduğumuza dair karşı tarafa ipuçları veriyor. Vücut dili konusunda yapılan araştırmalar, beynimizin karşımızdaki kişinin en çok ellerine dikkat ettiğini gösteriyor. (Evrimsel açıdan ellere bakmak bir güvenlik mekanizmasına işaret ediyor; karşımızdaki kişinin bize saldırıp saldırmayacağını ellerine bakarak anlayabiliriz. Karşımızdaki kişinin ellerini göremediğimizde beynimiz ona güvenme konusunda emin olamaz.)
Görüşmelerde elleriniz masanın üzerinde olsun, bu vermek istediğiniz mesajların karşı tarafa daha kolay ulaşmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, ölçülü olduğu takdirde el-kol hareketleri kullanmanız da karşınızdakilerin sizi daha dikkatli dinlemesini sağlar. Ancak bu hareketlerin abartılı, ölçüsüz olması rahatsız edicidir ve kontrolsüzlük olarak algılanır.
 
2. İlgilendiğinizi gösterin
Konuştuğumuz kişiye onu dinlediğimizi ve söyledikleriyle ilgilendiğimizi göstermek önemlidir. Bunu, dile getirmeden göstermenin bir yolu da 3 kere, artarda hızlı bir şekilde kafa sallamaktır. Bu hareket ‘daha fazlasını anlat’ ya da ‘dinliyorum, açıkla’ demenin sözsüz şeklidir ve karşı tarafa onu dinlediğinizi, söyledikleriyle ilgilendiğinizi gösterirken konuşan kişinin size karşı açık olmasına yardımcı olur.
 
3. Gerginlik sinyallerini söndürün
Vücudunuzla gerginlik sinyalleri vermeniz, endişeli veya beceriksiz görünmenize yol açabilir. Bu türde bir mesaj veren en genel hareketler arasında elleri sıkmak, kenetlemek, boyna dokunmak, eklemleri çatlatmak, kolları ovmak, dudakları ısırmak yer alıyor.
 
4. Karşınızdakini yansıtın
Harvard Business Review’da yayınlanan bir araştırmaya göre müşterilerinin konuşma şeklini ve vücut dilini taklit eden profesyoneller, etmeyenlere göre daha olumlu ilişkiler kuruyor ve daha başarılı oluyor.
Bir görüşmede karşınızdaki kişinin konuşma hızına uyum sağlamanız, vücut dili işaretlerinden olumlu olanları sizin de yapmanız görüşmenin daha olumlu geçmesini sağlar. Karşınızdaki kişinin olumsuz vücut dili hareketlerini taklit etmeniz ise aranızdaki gerilimin daha da artmasına neden olur.
 
5. Stres seviyenizi düşürün
Stres artmaya başladığında vücudunuz da buna uyun bir şekle girer. Bundan kurtulmak ve stresli olduğunuzu hissettiğinizde rahatlamak için;

  • omuzlarınızı geriye atın, omurganızı düze bir yere yaslayın,
  • mümkünse kalbinizi ve alnınızı güneşe çevirin,
  • omuz genişliğinde aralık olan ayaklarınızı sıkıca yere bastırın,
  • kollarınızı gevşetin.
 
6. Gülümseyin (Doğru zamanda)
“Daha çok gülümseyin” en sık duyulan tavsiyelerden biri olsa da her zaman çok iyi bir fikir olmayabilir. Önemli olan doğru zamanda gülümsemek. Gergin olduğunuz için sık sık gülümsemeniz vermek istediğiniz mesajın tam tersini verir. Biriyle tanışırken, sevdiğiniz konulardan bahsederken ve vedalaşırken gülümseyin.
 
7. Hafif dönük bir açıyla oturun
Oturma şeklinin, davranışlar üzerinde büyük bir etkisi bulunuyor. Araştırmalara göre biriyle tam olarak karşı karşıya oturunca beynimiz karşımızdaki kişinin uzlaşılmaz olduğunu algılıyor. Bu nedenle doğrudan karşılıklı olmak yerine hafif dönük bir açıyla oturmak hem tehdit ediciliği düşürüyor hem de masanın iki tarafında oturan kişilerin kalp atış hızlarını yavaşlatıyor yani daha sakin olmalarını sağlıyor. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kağıt Çantalarla Hafifleyin
Detay

Kariyer

Kağıt Çantalarla Hafifleyin

Çok neşeliler ve sadece 90 gr. ağrılındalar.

Türkiye’deki Gençlerin Çalışmak İstediği Alanlar
Detay

Kariyer

Türkiye’deki Gençlerin Çalışmak İstediği Alanlar

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde okuyan gençlerin çalışmak istediği alanlar incelendi.

Geleceğin Meslekleri
Detay

Kariyer

Geleceğin Meslekleri

Çocukların geleceğe hazırlanmasında ebeveynlere önemli bir rol düşüyor.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *