x

Kariyer

 

Yataktan Çıkıp İşe Gitmek

09.01.2017

Yataktan Çıkıp İşe Gitmek
   

Çalışmak için motivasyonumuz nedir? Bunu sorgulayan bir psikolog, Barry Schwartz şöyle diyor; “Eğer, insanlar için yaptıkları işte anlam bulmalarını sağlayacak çalışma ortamları tasarlarsak, çalışmaya değer veren bir insan doğası da tasarlamış oluruz.” Ancak insan doğası bazen oldukça savunmasız ve mecburiyetler olmasa çalışmamayı tercih edeceklerin sayısı çok fazla. Sevdiği işi yapanlar, çalışmaktan çok keyif alanlar için bile bazen yataktan kalkmak ve işe gitmek çok zor.

Düşük bir modda olmak, dünyanın sonu değil ve ara sıra olması elbette normal, sonuçta makine değiliz ve bazen basit bir şekilde sadece yataktan çıkmak istemiyoruz. Bunun ardında derin bir depresyon veya zayıflık aramaya gerek yok. Bazen olur. Ancak çalışma ortamlarımız, henüz bu gerçekliğe hazır değil. İnsan doğasına en uygun ve çalışma şartlarının çalışana bırakıldığı bir iş anlayışı bir gün muhakkak gelecek, hatta bunu şimdiden yapmaya başlayan bazı girişimler var; “Şu işi şu zamana kadar tamamlamalısın. Ofiste veya dışarda, gündüz veya gece çalışman beni ilgilendirmiyor, ben sadece bu işin zamanında teslim edilmesini istiyorum.” Bu tür kurumlarda çalışan motivasyonu ve verimliliğin dolayısıyla sonuçların çok daha iyi olduğunu belirtmeye gerek yoktur herhalde.

Bu anlayış yerleşene kadar, kendimizi yataktan kalkmaya motive etmeyi deneyelim. 2 bin yıl önce filozof Marcus Arelius tarafından yazılanlar bu konuda destek verebilir. Brainpickings sitesinde paylaşılan bilgilere göre bundan yaklaşık 2 bin yıl önce, insanların büyük bir bölümü işlerinin amaç ve anlamından ziyade sadece temel gereksinimlerini karşılamak için dahi çok çalışıyordu. Dönemin Roma İmparatoru ve en önemli Stoacı filozoflardan olan Marcus Aurelius, ilk bloglardan biri olarak kabul edilebilecek “Meditations” da her güne zinde bir zihinle başlamaya ve eksiksiz bir şekilde yaşamaya ilişkin bilgelik dolu sözler kaleme almıştı. İşte bunlardan çalışma hayatına yönelik olanalar:

“Güneş doğarken, yataktan kalkmakta zorlandığınızda kendinize şunu söyleyin; ‘Bir insan olarak, çalışmak zorundayım. Yapmak için doğduğum, bunun için dünyaya getirildiğim şeyin nesinden şikâyetçi olayım ki? Yoksa yaradılışımın nedeni battaniye altında kıvrılıp sıcak kalmak mı?’”

Battaniyenin altında kıvrılmayı sevdiğimizi ve bunun çok iyi hissettirdiğini söyleyeceğimizi tahmin eden Aurelius şöyle devam etmiş;

“Yani, bir şeyler yapmak ve onları deneyimlemek yerine sadece ‘iyi’ hissetmek için doğdunuz öyle mi? Ağaçlara, bitkilere, kuşlara, karıncalara, örümceklere ve arılara baktığınızda onların dünya düzenini devam ettirmek için kendi sorumluluklarını üstlenip, bunu en iyi şekilde yerine getirdiklerini görmüyor musunuz? Ve siz bir insan olarak kendi sorumluluğunuzu yerine getirmeyi istemiyorsunuz? Doğanızın sizden talep ettiğini yapmaktan neden kaçıyorsunuz?”
Aurelius, insan doğasının bir hizmet yaşamından ibaret olduğunu savunur – yani başkalarına yardım etmek ve dünyaya katkıda bulunmak. Bu içsel amaca gösterilen her türde direnç, filozofa göre doğamızda olumsuzlukları tetikler ve nihayetinde kendimizi sevemez hale geliriz. Şöyle anlatıyor; “Sabah yataktan çıkmakta zorlanıyorsanız belirleyici özelliğinizin –bir insanı tanımlayan şeyin- başkalarıyla çalışmak olduğunu hatırlayın. Hayvanlar da uyumayı biliyor. Ancak çalışmak daha doğal olan karakteristik bir faaliyettir, uyumaktan daha doğaldır ve daha tatmin edicidir.” 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kağıt Çantalarla Hafifleyin
Detay

Kariyer

Kağıt Çantalarla Hafifleyin

Çok neşeliler ve sadece 90 gr. ağrılındalar.

Türkiye’deki Gençlerin Çalışmak İstediği Alanlar
Detay

Kariyer

Türkiye’deki Gençlerin Çalışmak İstediği Alanlar

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde okuyan gençlerin çalışmak istediği alanlar incelendi.

Geleceğin Meslekleri
Detay

Kariyer

Geleceğin Meslekleri

Çocukların geleceğe hazırlanmasında ebeveynlere önemli bir rol düşüyor.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *