x

Kariyer

 

“Başkalarının Başarılı Olmasına İzin Verin”

20.01.2017

“Başkalarının Başarılı Olmasına İzin Verin”
   

Ağustos 2015’ten bu yana Google şirketinin CEO’su olarak görev yapan Sundar Pichai, Silikon Vadisi’nin şişkin egolu liderlerinden ayrı bir yerde tutuluyor. Pichai hakkında birçok kişinin hemfikir olduğu konuların başında mühendislik yeteneği gibi hoş sohbeti ve içtenliği de gösteriliyor.

Google’da çalışmaya 10 yıl önce alt kademelerde bir yönetici olarak başlayan Sundar Pichai, 2015 yılında dünyanın en büyük şirketlerinden birinin CEO’su oldu. Bu dikkat çeken yükseliş, geliştirdiği ürünlerin ve başarısının yanı sıra takdir toplayan liderlik tarzının da bir sonucu. Zor insanların çok fazla çatışma içinde bulunduğu böylesi bir ortamda Pichai’nin ekibi bir araya getiren ve işlerin yürümesini sağlayan kişi olduğuna işaret ediliyor.

Picahi, mezun olduğu Hindistan Kharagpur Teknoloji Enstitüsü’ne 5 Ocak tarihinde konuk oldu. Konuşmalarından anlaşılan o ki, birleştiricilik yeteneği Sundar Pichai’nin liderlik yaklaşımının merkezinde yer alıyor. Quartz sitesinde yer alan haberde, CEO’nun konuşmasından şu satırlara dikkat çekiliyor:

“Google ölçeğinde bir işi yönetmeye çalışmak… 60 bin üzerinde çalışan var aynı zamanda diğer güçlü liderlerle dayanışma ve güven içinde çalışmalısınız. Yaptığım işlerin büyük bölümünü özetlemek gerekirse…  Olağanüstü bir liderlik ekibim var. Bu ekip, işleri rahatça bırakmayı, organizasyonda A’dan Z’ye her seviyedeki kişiyi gerçek anlamda güçlendirmeyi, yetkilendirmeyi ve onların doğru olanı yaptıkları konusunda onlara güvenmeyi öğreniyor.

Bir lider olarak işiniz, insanların başarılı olmasını sağlamaktır. Liderlik, sadece kendi başarınıza odaklanmak değildir; bundan ziyade iyi insanlarla birlikte çalışmak ve onların karşı karşıya kaldıkları zorlukları, engelleri kaldırdığınızdan emin olmak ve böylece onların başarılı olmasını sağlamaktır. Liderlik konusunda her zaman böyle düşünmüşümdür.

Bununla birlikte ekip çalışmasına da çok önem veriyorum ve insanların birlikte çalışmak isteyecekleri organizasyonları kurmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu ilk adım. Organizasyon içinde işbirlikçi kültürler oluşturmak ise şu sıralar odaklanmaya çalıştığım diğer büyük adım.” 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kağıt Çantalarla Hafifleyin
Detay

Kariyer

Kağıt Çantalarla Hafifleyin

Çok neşeliler ve sadece 90 gr. ağrılındalar.

Türkiye’deki Gençlerin Çalışmak İstediği Alanlar
Detay

Kariyer

Türkiye’deki Gençlerin Çalışmak İstediği Alanlar

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde okuyan gençlerin çalışmak istediği alanlar incelendi.

Geleceğin Meslekleri
Detay

Kariyer

Geleceğin Meslekleri

Çocukların geleceğe hazırlanmasında ebeveynlere önemli bir rol düşüyor.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *