x

Kariyer

 

Üç Adımla Yeni Bir Alanda Ustalaşmak

07.02.2017

Üç Adımla Yeni Bir Alanda Ustalaşmak
   

Yirminci yüzyılın en önemli fizikçilerinden Richard Feynman, kuantum elektrodinamiği çalışmaları nedeniyle 1965’te Julian Schwinger ve Sin-Itiro Tomonaga ile beraber Nobel Fizik Ödülü’nün sahibi olmuştu.

Ünlü fizikçinin, bir şeyi bilmek ve bir şeyden haberdar olmak arasındaki farkın bilincinde olması başarısının en önemli sebeplerinden biri olarak gösteriliyor. Zira öğrenme konusunda bulduğu formül, bir konuyu çok çok iyi bir şekilde anlamasını sağlıyordu.

Feynman Tekniği adlı bu yöntem, daha derin ve hızlı bir öğrenme sağlıyor. Öğrenmek istediğiniz konu, konsept veya bilim dalının önemi yok. Herhangi bir alanda olabilir çünkü Feynman Tekniği her konuda işe yarayabilecek kadar esnek, asıl önemli olansa bu yöntemi uygulamanın inanılmaz şekilde kolay olması.

Yalnızca bir öğrenme metodu değil, farklı bir şekilde düşünmek için de güzel bir yol sunan Feynman Tekniği’nin 3 adımı şöyle:

1. Adım: Bir Çocuğa Öğretin

Önünüze boş bir kağıt alın ve öğrenmek istediğiniz konunun adını üste yazın. Şimdi, eğer bu konuyu bir çocuğa öğretecek olsaydınız, konuyla ilgili neler bilmeniz gerektiğini yazın. Konunun derinliklerine inmeden, çok zeki bir yaklaşıma başvurmadan, yalnızca temel konseptleri ve ilişkileri anlayacak kadar kelime bilgisine ve dikkate sahip 8 yaşında bir çocuğa anlatır gibi.

İnsanların çoğu bilmedikleri konunun üzerini, karmaşık kelimeler ve jargona sık sık başvurarak  örtmeye meyillidir. Ancak bu insanın kendisini kandırmasından başka bir işe yaramaz çünkü anlamadığımız bir şeyi bi-le-me-yiz. Bununla birlikte terimleri, çok ustalaşmadan kullanmak yanlış anlaşılmalara çok açıktır.

Ele aldığınız konuyu başından sonuna kadar en basit kelimelerle yazın. Böylece kendinizi, üzerinde çalıştığınız kavramı daha derin bir seviyede anlamaya, konuyla ilgili bilgiler arasındaki bağlantı ve ilişkileri basitleştirmeye zorlarsınız. Zorlandığınız anda da boşlukların nerede olduğuna dair net bir anlayışınız olur – bu da öğrenme sürecinin başladığının habercisidir. 
 
2. Adım: Gözden Geçirin

Birinci aşamada, açıklarınızı bulacaksınız; hangi önemli noktaları atladığınızı, unuttuğunuzu, neleri açıklayamadığınızı veya önemli bir konuyla ilgili hangi bağlantıyı kuramadığınızı anlayacaksınız.

İşte bu çok değerli bir geri bildirim çünkü bilginizin sınırlarını görmenizi sağlar. Neticede ustalık, bir yerde de yeteneklerinizin sınırlarının farkında olmaktır.

Öğrenme süreci başladığına ve nerelerde takıldığınızı anladığınıza göre artık kaynak materyallere geri dönebilir, çalıştığınız konuyu basit terimlerle ifade edene kadar yeniden ve yeniden çalışabilirsiniz.

Anlama konusundaki sınırlarınızı belirlemeniz, aynı zamanda olası hatalarınızı da sınırlar ve öğrendiklerinizi uygularken başarılı olma şansınızı artırır.
 
3. Adım: Organize Etmek ve Basitleştirmek

Öğrenmeye başladığınız yeni konuyla ilgili bir sürü notlar tutmuş olmalısınız. Başvuru kaynaklarınızı kopyalamadığınızdan ve yeni öğrendiğiniz bilgileri olabilecek en basit şekilde ifade edebildiğinizden emin olun. Bilgileri basit bir hikâyede organize ederek yazıya dökün. Bu yazdıklarınızı sesli olarak okuduğunuzda, kulağınıza karmaşık veya zor gelen şeyler duymanız, o alanda hala biraz daha çalışmanız gerektiğinin bir göstergesidir.
 
4. Adım (Opsiyonel) İletin

Öğrenip öğrenmediğinizi test etmenin en iyi yolu, konuyu bir başkasının anlamasını sağlamaktır. Yani ele aldığınız konuyu  ya ilgili bilgisi olmayan birine ya da bir çocuğa anlatın. Anlatabiliyorsanız, anlamışsınızdır. 
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kağıt Çantalarla Hafifleyin
Detay

Kariyer

Kağıt Çantalarla Hafifleyin

Çok neşeliler ve sadece 90 gr. ağrılındalar.

Türkiye’deki Gençlerin Çalışmak İstediği Alanlar
Detay

Kariyer

Türkiye’deki Gençlerin Çalışmak İstediği Alanlar

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde okuyan gençlerin çalışmak istediği alanlar incelendi.

Geleceğin Meslekleri
Detay

Kariyer

Geleceğin Meslekleri

Çocukların geleceğe hazırlanmasında ebeveynlere önemli bir rol düşüyor.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *