x

Kariyer

 

Üst Düzey Yönetici Kadınların 5 Ortak Noktası

14.03.2017

Üst Düzey Yönetici Kadınların 5 Ortak Noktası
   

Üst düzey yönetici konumunda olan kadınların sayıları az olmakla birlikte bu başarıya ulaşanların bazı ortak yönleri var. Güzel haber; isteyen herkes yapabilir.

Standart & Poor 500 Endeksi’nde yer alan şirketlerin yalnızca yüzde 4.2’sinde kadınlar yönetici konumunda ve kadın üst yönetici oranı ise yüzde 20’den düşük, iş dünyasının kalbi olan ABD’de bile durum böyle.

Çalışan Kadınlar araştırması, bu sayının az olmasını öncelikle yöneticiliğe yükselmenin getirdiği eleştirilerden kaçınmak olduğunu öne sürüyor. Çünkü eleştirilerin ilk hedefi genelde CEO olur.

Diğer taraftan, iş dünyasının tepesindeki kadınların yolculuğunu inceleyen yazar Joan Lublin yeni kitabında diyor ki “Bu güçlü kadınlar şirketlerin zirvesine tırmanabildi çünkü etkili liderliğin bir dizi karmaşık ancak incelikli deneyim ve ilişki gerektirdiğini çözdü.” Ve ekliyor, “İş dünyasına kadın dokunuşu getirebilmek için kadın üst düzey yöneticilerin deneyimlerinden faydalanmak çok önemli.”
 
Teknoloji, Matematik, Mühendislik
CEO’ların önemli bir bölümünün eğitimi matematik, mühendislik ya da teknolojiyle ilgili bir bölüme dayanıyor ve yöneticilik, ölçümlemeyle yakından ilişkili. Net bir yaklaşım, dışlanmayı zorlaştırır.

Örneğin, Intel’de yükselen Diane Bryant’ın tesadüfe dayanan hikâyesi… Diane Byrant, üniversitedeyken ziyaret ettiği kariyer danışmanı ona hangi alanda uzmanlaşmak istediğini sormuş. Diane Byrant, mühendis olmak istediğini söyleyince danışman ‘yazılım mı yoksa donanım mı’ sorusunu yöneltmiş. Aralarındaki farkı bilmediği için ancak yazılım (software) daha kadınsı bir kelime gibi geldiği için yazılım demiş. Elektrik mühendisi olan ve bu kararı aldıktan sonra aşırı çalıştığını söyleyen Diane Bryant şu an Intel’de Genel Başkan Yardımcısı.

Diğer taraftan matematik, mühendislik ve teknoloji alanlarında uzmanlaşmak beraberinde bir zorunluluk da getiriyor. FirstRain CEO’su Penny Herscher’in de dediği gibi “Zamanınızın yarısını erkeklerle dolu bir odada geçirmek zorunda kalıyorsunuz. Ayrıca onlardan daha fazla çalışmanız, daha zeki ve daha profesyonel olmanız gerekiyor.”
 
Kapsamlı Deneyim
CEO olan kadınlar, kar ve kayıplardan sorumlu roller de dahil yönetim kademelerinde kapsamlı deneyime sahipler. Kadınlar, bir yandan personel rollerine itiliyor ancak çok yönlü deneyimler edinmek ve farklı departmanlarda yer alarak kapsamlı bir tecrübe edinmek daha donanımlı olmayı sağlıyor. Öte yandan araştırmaya göre kıdemli kadın çalışanların orta düzey yönetici pozisyonundan personel rollerine düşürülmesi sık rastlanan bir durumken erkek çalışanlar için aynısı geçerli değil. Lublin, “Yönetim kurulu, kapsamlı deneyime sahip bir CEO ister. Buna ulaşmak için izlemek gereken yol her zamankinden daha dolambaçlı ve katmanlı” diyor.
 
Gönüllü Olmak
İşleri üstlenmek, yapabileceğiniz her işi yapmak çok yoracak ancak deneyim kazandıracak. Xerox’un eski CEO’su Ann Mulcahy, ilk yöneticiliğini bu sayede deneyimlemiş. Kimsenin gitmek istemediği bir bölgedeki yöneticilik pozisyonu için son seçenek olan Mulchy, görevinin ikinci yılında bu bölgeyi Xerox’un en karlı üç bölgesinden biri haline getirdi. Lublin şu öneride bulunuyor, “Yaptığınız şeyleri insanlara fark ettirmekten çekinmeyin. Eğer şirketinizin daha başarılı olmasına yardımcı oluyorsanız insanların bunu anlamasını sağlayın.”
 
Risk Alabilmek
Lublin’in kitabını hazırlarken görüştüğü kadın CEO’ların bir kısmı başka kimsenin yapmak istemediği çok riskli işleri yaparak başarılarını gösterme fırsatı bulduklarını belirtiyor.
 

Sponsor Bulmak
General Motors CEO’su Marry Barra’nın CEO olmasının nedeni genel başkan yardımcısının kendisi hakkında gizlice yürüttüğü lobi faaliyetleriymiş. Marry Barra’nın deneyimi ve etkili bakış açısını fark eden başkan yardımcısı, yönetim kurulunun da bunu fark etmesini sağlamış. Ancak sponsor bulmanın yolu, etkili kişilere “Beni yönetim kuruluna önerir misin?” demek değil. Marry Barra, birisinin kendisine sponsorluk yaptığının bile farkında değilmiş. Hatta yeni bir pozisyon için kendisiyle görüşülmek istendiğine dair mesajı aldığında şaka yapıldığını düşünmüş.

Lubin, “Öngörülü şirketlerde erkek yöneticiler, bir kadının yüksek potansiyel taşıdığını fark ettiğinde yardımcı olmak istiyorlar çünkü bu hem şirket için daha olumlu hem de cinsiyet dağılımındaki denge çok daha güzel sonuçlara yol açabilir” diyor.  

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kağıt Çantalarla Hafifleyin
Detay

Kariyer

Kağıt Çantalarla Hafifleyin

Çok neşeliler ve sadece 90 gr. ağrılındalar.

Türkiye’deki Gençlerin Çalışmak İstediği Alanlar
Detay

Kariyer

Türkiye’deki Gençlerin Çalışmak İstediği Alanlar

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde okuyan gençlerin çalışmak istediği alanlar incelendi.

Geleceğin Meslekleri
Detay

Kariyer

Geleceğin Meslekleri

Çocukların geleceğe hazırlanmasında ebeveynlere önemli bir rol düşüyor.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *