x

Kariyer

 

İş Dünyasından Dersler

20.03.2017

İş Dünyasından Dersler
   

İnsanların ortak yönlerinden biri de hatalar yapmak. Yapılan hatalar, değerli öğreticiler olabilir yanı sıra başkalarının hatalarından da dersler alınabilir; Eleanor Roosvelt’in de dediği gibi “Başkalarının hatalarından ders alın. İnsan bütün hataları kendisi yapacak kadar uzun yaşamıyor.”
 
Hayat, yaşamak için var ve çok kısa. Yaşam, mutsuzlukla geçirmeye değmeyecek kadar kısa süreli bir hediye. Eğer işinizden nefret ediyorsanız, patronunuz güveninizi sarsıyorsa veya sizi hiçbir yere götürmeyen bir kariyer dünyasında sıkışıp kalmışsanız harekete geçin, şimdi. Bir gün, yapabileceğiniz zaman yapmadığınız değişiklik yüzünden pişman olmak istemezsiniz.
 
İlişkilerde küçük görünen şeyler önemlidir. En başarılı insanların ortak yönlerden biri, çok geniş ve çeşitlilikte sosyal bağlantılara sahip olmaları - sıradan tanıdıklar değil gerçek bir bağlantılar ağı kurmak. Güçlü ilişkiler geliştirmek iş dünyasının çok önemli unsurlarından biri. İlişkilerde küçük görünen şeylere daha fazla zaman ve enerji harcadıkça bağlantılar daha güçlü hale gelir.
 
Başarı iç dünyada başlar. Başarıya odaklı insanların çoğu iş yaşamlarındaki her konuya kolayca konsantre olabilirken sağlıklarını ihmal ediyor. Meşgul, üretken ve başarılı olmak harika ancak sağlık önce gelir. İyi beslenmek, spor yapmak ve dinlenmek lüks değil zorunluluk olmalı.
 
Gerçek sosyal yaşam çevrimdışıdır. Facebook, Twitter, Instagram’da geçirilen saatler kazandırdıklarından daha fazlasını kaybettiriyor. Dünyayla bağlantılı olmak gerçek hayatta insanlarla vakit geçirmek, konuşmak, etkileşim içinde olmak ve bağlantı kurmak demektir.
 
Eğitimin sonu yok. Kendinize öğrenmekten asla vazgeçmeme sözü verin. Herkesten öğrenilecek bir şey vardır. Her gün yeni şeyler öğrenmeye çalışın. Bunun alternatifi ise değişim hızının gerisinde kalmak ve etrafınızda olup bitenlere bir anlam verememek olur.
 
Farklılık iyi sonuçlar getirir. Konforlu alanınızın dışına çıkmazsanız yeni bir şey öğrenemezsiniz. Esneklik, çeviklik ve ne zaman, nerde, nasıl durulacağını bilmek başarıya götüren yollardan bazıları. Karşınıza çıkan her fırsattan en iyi şekilde yararlanmaya çalışın, bu ne kadar değişiklik gerektirirse gerektirsin.
 
Başarı kademeli bir süreçtir. Bir gecede başarılı olmak çok çok çok nadir bir durum. İstedikleri kariyer hedefine ulaşmak, birçok insanın yıllarını hatta on yıllarını aldı. Buradaki sır çok çalışmak hem de her gün ve ufak kazanımların bile hayatınıza büyük bir yükseliş getirebileceğini unutmamak. Zaman geçtikçe, hedefleriniz de büyüyecek.
 
Takım olmak her zaman daha iyidir. Birçok insan yalnız ilerlemeyi tercih edebilir ancak başarı bir ekip işidir. Önemli bir işi tek başına yapabilmek pek mümkün değil; büyük fikirlerin hayata geçmesi ekip çalışmasıyla olur.
 
Endişeleriniz sizi ustalaştırabilir. Harekete geçiren ve bir sorunu çözmenizi sağlayan endişe yapıcıdır. Ancak ‘eğer’ler ve kötü durum senaryoları sizi fazla meşgul etmeye başlamışsa bu problem yaratan bir endişedir. Endişeye yatırım yapmak yerine enerjinizi, sorunları çözmeye ve zorlayıcı durumların üstesinden gelmeye harcayın.
 
Hata yapmak her şeyin sonu değil. Başarı sürecinin hayati ve bir o kadar tuhaf bölümlerden biri de işleri batırmak. Hata yapmak, işleri daha iyi yapmayı en iyi ve kestirme yoldan öğreten süreçlerden biridir. Başarısızlığa uğradıktan sonra yeniden harekete geçmeye cesareti olanların genelde kazandığını unutmayın.  
 
Aptalca şeylerin modunuzu düşürmesine izin vermeyin. Bazen en saçma sapan, ufak tefek konular bile mutsuzluğa açılan kapılar olabilir. Mutluluğun tercih olduğunu unutmayın. Her durumda tercihinizi mutlu olmak yönünde kullanabilirsiniz.
 
Hayatın en keyifli anlarından biri size sunulan hediyeleri keşfetmek ve başarının amacı bu hediyeleri dağıtmaktır. Eğer yaptığınız iş size bir amaç vermiyorsa gerçek görevinizi bulmanız gerekiyor. Kendi işinizi bulduğunuzda daha doğru ve mutlu hissedersiniz.  

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Geleceğin Meslekleri
Detay

Kariyer

Geleceğin Meslekleri

Çocukların geleceğe hazırlanmasında ebeveynlere önemli bir rol düşüyor.

Dijital Topuklar İnternette
Detay

Kariyer

Dijital Topuklar İnternette

Türkiye’nin tek dijital içerikli kadın zirvesi Dijital Topuklar’dan yeni mecra.

​1’er Dakikalık 6 Sabah Ritüeli
Detay

Kariyer

​1’er Dakikalık 6 Sabah Ritüeli

Güne başlamakta zorlanan bünyeler için.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *