x

Kariyer

 

Özgeçmiş Hazırlarken En Sık Yapılan Yanlışlar

29.03.2017

Özgeçmiş Hazırlarken En Sık Yapılan Yanlışlar
   

Hakkınızda tek sayfalık bilgiyle iyi bir izlenim bırakmak dünyanın en kolay işi değil elbette. 300 bin özgeçmişi inceleyen kariyer sitesi Ladders, değerlendirmelerde önemli bir etki yaratan birkaç sık yapılan hatayı belirledi. Ladders, analiz ettiği 300 bin CV’de şu üç hataya dikkat çekiyor;
 
İş deneyimleri açıklanırken yapılan hatalar – yüzde 80 oranında
Yazılı iletişim becerilerinin yetersiz oluşu – yüzde 72 oranında
Başarılardan bahsedilmemesi – yüzde 69 oranında
 
Doğru fiilleri seçmekten uygun ifadeleri kullanmaya kadar CV’nizi daha doğru bir şekilde hazırlamak için aşağıdaki 3 maddeden faydalanabilirsiniz.
 
Deneyiminizi anlatmak için doğru fiilleri kullanın.
“Çalıştım”, “Yönettim”, “Tercih Edildim” “Sorumlu Oldum” fiilleri yalnızca yapılan işe dair bilgi veriyor ancak işverenlerin aradığı şey başarı yani özgeçmişinizde eski işinizdeki pozisyonunuzla birlikte payınız olan sonuçları da görmek. Örneğin yaptığınız işin kapsamına göre “şu yükseldi”, “bu azaldı”, “x büyüdü”, “y düştü” gibi açıklamalar daha iyi bir etki bırakıyor. Daha açık bir örnek vermek gerekirse “Operasyon grubu yöneticiliği yaptım” yerine “Operasyon grubu yöneticiliği görevimde çalışmalarda yapılan iyileştirmelerle verimlilik yüzde 17 yükseldi” demek daha açıklayıcı olur.  

Önce yeteneklerinizden bahsedin.
Kariyer uzmanlarına göre özgeçmişinizi hazırlarken en belirgin yeteneklerinizi anlattığınız bir özet bölüm başta olmalı. Burada başvurulan işin neden istendiği ve o iş için sahip olunan yeterliliklerin açıklanması tavsiye ediliyor. Bu bölümde detaylara inmeye, yaptığınız her şeyi anlatmaya gerek yok, sadece işe bakışınız ve kendiniz hakkında genel bir fikir vermeye çalışın. İş başvurusu yapanların yeteneklerine bağlı olarak ne yapmayı istedikleri konusunda net bir açıklama yapmalarının çok daha olumlu bir etki bıraktığı belirtiliyor.

Bununla birlikte deneyimli olmayı anlatmanın kısa yolu olarak “tecrübeliyim” kelimesini kullanmayı da bırakmak öneriliyor. Deneyimlere, çalışılan önceki kurumlara ve başarılara ilişkin bilgi vermek için eski tecrübelerinizi kazandığınız yerlere ilişkin biraz daha detay vermenin daha iyi sonuçlandığı ifade ediliyor. Çalıştığınız önceki kurumları ve yapılan işi açıklarken daha sık kullanılması önerilen ifadeler şöyle; “istikrarlı olarak gelişen”, “endüstri lideri”, “alanında saygı duyulan”, “başarı odaklı”, “başarısı ispatlanan” vb.
 
Başarılarınızı anlatın.
Araştırmalara göre işverenler için en az yetenekler ve deneyimler kadar önemli olan bir konu da gönüllülük. Deloitte tarafından geçen yıl yapılan bir ankete göre özellikle yöneticilik pozisyonları için gönüllü çalışma ilkesi değerlendirmelerde çok değerli ve çoğu kişi gönüllü çalışmalarına ya da kısa süreli işlerine kötü bir etki yaratacağını düşündüğü için CV’sinde yer vermiyor.

Ve ilk maddede belirtildiği gibi somut başarılarınızı rakamlarla açıklamanız daha ikna edici olabilir. Ancak başarılardan kasıt yalnızca rakamsal büyümelerde olan payınız değil, edindiğiniz deneyimle kazandığınız bakış açıları, yaptığınız değişiklikler, işe olan katkılarınız ve öğrendikleriniz de profesyonellik yaklaşımınız hakkında bilgi veriyor.

Son olarak potansiyel yeni iş yeriniz sizi önce CV’nizle tanıyor ve ilk izlenim önemlidir. Yazım yanlışları yapmamak, önemli bilgileri kısa ve açıklayıcı cümlelerle açıklamak, anlaşılır olmak için özen göstermeniz ilk aşamayı atlamanıza yardımcı olacaktır. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kağıt Çantalarla Hafifleyin
Detay

Kariyer

Kağıt Çantalarla Hafifleyin

Çok neşeliler ve sadece 90 gr. ağrılındalar.

Türkiye’deki Gençlerin Çalışmak İstediği Alanlar
Detay

Kariyer

Türkiye’deki Gençlerin Çalışmak İstediği Alanlar

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde okuyan gençlerin çalışmak istediği alanlar incelendi.

Geleceğin Meslekleri
Detay

Kariyer

Geleceğin Meslekleri

Çocukların geleceğe hazırlanmasında ebeveynlere önemli bir rol düşüyor.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *