x

Kariyer

 

Çocuk Kitaplarından Liderlik Dersleri

05.04.2017

Çocuk Kitaplarından Liderlik Dersleri
   

Aşağıdaki 6 çocuk kitabı liderlik ve verimli çalışmayla ilgili önemli mesajlar veriyor.
 
Harold ve Mor Kalemi
Harold, keskin bir hayal gücü olan 4 yaşında bir çocuktur. Mor kalemiyle çizdiği dünyayı gerçeğe dönüştürür. Örneğin ay çizer ve böylece ay ışığında yürüyebilir; bir elma ağacı ve elmaları koruması için bir ejderha çizer; bir ev ve yatak çizer, böylece uyuyabilir.
 
Harold ve Mor Kalemi hikâyesi, basit bir liderlik dersi veriyor; görmek istediklerinize ilişkin net bir vizyonunuz olsun. Ekip çalışması ve bir ekibe liderlik etmek bir hayali gerçeğe dönüştürme sürecidir.
 
Charlie ve Çikolata Fabrikası
Willy Wonka'nın büyüleyici çikolata fabrikasında geçen bu klasik çocuk romanı, genellikle ahlak hakkında bir masal olarak okunmakta. Charlie Bucket'ın doğasında olan iyiliği, Augustus Gloop'un açgözlülüğü, Veruca Tuzunun ciddiyeti, Violet Beauregarde'in rekabet gücü ve Mike Teavee'nin küstahlığı karşısında gücünü artırır.
 
Ancak burada liderler için alternatif bir okuma var. İyi standartta bir ekip oluşturmak için becerilere ve tecrübeye ek olarak kültürel uyum ve paylaşılan değerleri de göz önüne almak önemlidir. Çığır açan bir işveren olan Willy Wonka’dan alınacak çok ders var.  
 
Strega Nona
Henüz Türkçe çevirisi yapılmayan bu çocuk kitabı, İtalya’da küçük bir kasabada yaşayan bir doktor ve yeni asistanı Koca Anthony hakkındadır. Bir gece, Koca Anthony, Strega Nona’nın bir tencereye büyülü sözler fısıldadığını ve tencerenin akşam yemeği için makarnayla dolduğunu görür. Strega Nona, bir arkadaşını ziyaret etmek için kasabadan ayrıldığında Koca Anthony aynı büyüyü kullanarak tüm kasabalılar için makarna yapmaya çalışır.
 
Ancak Anthony, büyünün önemli bir bölümünü atlar; sihri nasıl durduracağını bilmiyordur. Kasaba, makarnayla dolup taşar ve Strega Nona dönene kadar da makarnalar artar. Nona dönüp sihirli tencereye üç öpücük kondurduğunda tencere makarna yapmayı keser. Koca Anthony’nin buradan çıkardığı ders, işe bilmeden girişmek kısa sürede kontrolden çıkıp zararlı sonuçlara yol açabilir. Tam olarak bilmediğiniz bir konu hakkında işe girişmeden bir bilene danışmanız ve detayları öğrenmeniz, sonradan ortaya çıkabilecek zararı önler.
 
Cömert Ağaç
Shel Silverstein’in en popüler ve sevilen kitaplarından Cömert Ağaç, bir elma ağacı ve çocuk hakkında bir hikaye. Bir çocuk, her gün bir elma ağacının yanına gelir, orada oyun oynar ve ağaçtan elma koparıp yer, bu da ağacı çok mutlu eder. Ancak çocuk büyüdükçe ağaçtan daha fazla şey istemeye başlar; satmak için elma ister, ev yapmak için dallarını ister, tekne yapmak için gövdesini ister. Hikayenin sonunda çocuk artık yaşlanmıştır ve ağaç da küçücük kalmıştır. Ağaç, o haldeyken bile yaşlı adama oturmasını ve dinlenmesini söyler.
 
Koşulsuz fedakarlık ve arkadaşlık hakkında dokunaklı bir hikaye… Cömert Ağaç aynı zamanda liderler için de önemli bir ders veriyor; çalışanlarınızdan mantıklı taleplerde bulunun. Çalışanların da iş dışında bir hayatı olduğunu unutmayın. Çalışanlardan sürekli fedakarlık beklemek ve onlara çok yüklenmek iyi bir liderin yapacağı şeyler değil.
 
Amelia Bedelia
Amelia Bedelia da Türkçesi olmayan bir kitap. Hikaye özetle şunu anlatıyor; Rogers ailesine ev işlerinde yardımcı olan sevimli Amelia Bedelia, beceriksizdir ve en küçük işleri bile doğru yapamaz. Bir gün Rogers’lar evden çıkarken Bay Rogers, Amelia’ya bir iş listesi verir; listede tavuğun hazırlanması, perdelerin çekilmesi ve tozlu mobilyalar yazıyordur. Rogers’lar eve döndüklerinde Amelia’nın tavuğa kıyafet giydirdiğini, perdelerin fotoğrafını çektiğini ve mobilyaları toz içinde bıraktığını görürler.
 
Bu hikaye de ekiplere bir ders veriyor; özellikle karmaşık ve çok yönlü bir proje üzerinde çalışırken herkesin neyi yapacağını doğru anlaması çok önemli. Yanlış anlaşılmalardan kaçınmak için beklenen işlerin net bir şekilde açıklanması gerekir.
 
Alexander ve Felaket, Korkunç, Berbat, Çok Kötü Bir Gün
1972’de yazılan bu hikâye Alexander’ın uyandıktan yatağa dönene kadar geçirdiği berbat günü anlatıyor. Alexander, uyandığında saçlarına sakız yapıştığını görür, kahvaltı yaparken sütü yere döker, en yakın arkadaşı onu bir kuyuya atar, dişçiye gittiğinde diş doktoru ona dişinin çürüdüğünü söyler. Tek tesellisi bir gün Avustralya’ya taşınmak hakkında kurduğu hayallerdir.
 
Kendini felaket, berbat, korkunç ve çok kötü bir gün yaşarken bulanlara hikâyenin sonunda Alexander’ın annesinin verdiği tavsiye şöyle; “Herkesin kötü günleri olur. Çok işin olabilir, hiçbir şey yolunda gitmeyebilir ancak esnek ve dirençli olmak bu geçici zorlukları atlatman için sana yardımcı olur.”

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları
Detay

Kariyer

Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları

Evden çalışma imkanı pek çoğumuzu cezbediyor. Peki, ofisten uzakta çalışarak verimliliğimizi sürdürmemiz mümkün mü?

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu
Detay

Kariyer

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu

Çok stresli, çok önemli bir durum öncesi kendinize güveninizi artırmak için...

Başarı Getiren 10 Cümle
Detay

Kariyer

Başarı Getiren 10 Cümle

Başarılı insanların günlük hayatta en çok kullandığı veya düşündüğü 10 yaklaşım.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *