x

Kariyer

 

Kaizen Tekniği ile Değişim

20.04.2017

Kaizen Tekniği ile Değişim
   

Ertelemeyi bırakmak ve tembellikten vazgeçmek göründüğü kadar zor değil, en azından bu teknik sayesinde çok kolay olabilir.
 
Kaizen olarak adlandırılan 1 dakikalık bu çok kullanışlı yöntemin kişisel gelişime yönelik çok olumlu etkileri olduğu belirtiliyor.  
 
Tekniğin temel prensibi, bir kişinin bir çalışma üzerinde 1 dakika odaklanmasına dayanıyor; her gün, aynı dakikada aynı çalışmayı yapmak gerekiyor. Oldukça kolay görünüyor değil mi? Tembellik de burada bir problem olamaz çünkü 30 dakika gibi bir süreden bahsetmiyor yalnızca 60 saniyecik.
 
Bu bir dakikalık çalışma mekik çekmek, yabancı dilde kelime ezberlemek veya okumak olabilir. Kaizen “Sadece her gün aksatmadan 1 dakikanızı ayırın ve sıkılmadan, sadece zevk almaya odaklanarak gerçekleştirin” diyor. Çünkü çalışmanız boyunca neşe ve tatmin hissederseniz çalışmaya devam etmek isteyeceksiniz.
 
Seçtiğiniz aktiviteyi birkaç hafta boyunca aksatmadan her gün, aynı saatte ve 1 dakika boyunca yaptıktan sonra süreyi uzatmaya başlayabilirsiniz. 5 dakikaya çıkın, yakında bu 30 hatta 60 dakikaya yükselecek ve sıkıntı vermeyecek çünkü size iyi geldiğini fark edeceksiniz. En sonunda günlük rutininizin bir parçasına dönüştüğünde de bu aktiviteye ayırmanız gereken ideal süreyi anlayabileceksiniz. Kısaca Kaizen diyor ki ‘günde 1 dakika hayatınızı değiştirebilir.’
 
Kaizen kelimesi ‘kai’ (değişim) ve zen (iyilik) köklerinden oluşuyor ve bu tekniğin yaratıcısı Masaaki Imai’ye göre kaizen ‘iyi yönde değişim, daha iyisi için değişim’ olarak çevrilebilir. Imai; “Kaizen stratejisi, bir gün, bir konuda iyileşme yapılmadan sona ermemelidir mesajını veriyor” diyor.
 
İlerlemek için kendinizi zorlamanız önemli ancak ulaşılabilir hedeflerle. Imai ve bu alandaki diğer isimlerin fark ettiği gerçeklerden biri de küçük hedeflerin sürekli bir çabayla daha iyi sonuçlar sunduğu ve gelişimi daha güçlü bir şekilde desteklediği.
 
Başlamak için yapmanız gerekenler; uzun zamandır ertelediğiniz ancak yapmanız gerektiğini düşündüğünüz ve yaptığınızda kendinizi daha iyi hissedeceğinizi bildiğiniz konuyu alın ve günde 1 dakika ile çalışmaya başlayın. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Türkiye’deki Gençlerin Çalışmak İstediği Alanlar
Detay

Kariyer

Türkiye’deki Gençlerin Çalışmak İstediği Alanlar

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde okuyan gençlerin çalışmak istediği alanlar incelendi.

Geleceğin Meslekleri
Detay

Kariyer

Geleceğin Meslekleri

Çocukların geleceğe hazırlanmasında ebeveynlere önemli bir rol düşüyor.

Dijital Topuklar İnternette
Detay

Kariyer

Dijital Topuklar İnternette

Türkiye’nin tek dijital içerikli kadın zirvesi Dijital Topuklar’dan yeni mecra.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *