x

Kariyer

 

Yeni Bir İş mi Yoksa Yeni Bir Kariyer mi?

25.04.2017

Yeni Bir İş mi Yoksa Yeni Bir Kariyer mi?
   

Kendinizi masanın üzerine bırakıp öylece kalmak istiyorsunuz. İşe gitme düşüncesi bile karnınızı ağrıtıyor. Bir toplantının ortasında hiçbir şey söylemeden masadan kalkıp gitmeyi istiyorsunuz. Bir kafe mi açsam diye düşünmeye başladınız. Bunlar ve bunlara benzer düşünceler tanıdık geliyorsa bu bir yenilik zamanı geldiğinin işareti olabilir. Yeni bir iş? Yeni bir kariyer?
 
Alıştığınız ve tanıdığınız bir ortamdan ayrılıp yeni bir yerde çalışmaya başlamak zorlukları nedeniyle ne kadar caydırıcıysa kariyer değişikliği yapmak muhtemelen binlerce kat daha fazla vazgeçiş nedeni sunar. Öte yandan bu değişiklik arayışı geçici olabilir. Belki de işinizden soğudunuz ve bir süre sonra toparlanacaksınız. Emin olmadan, sırf sıkıldığınız için bir değişikliğe gitmek daha sıkıcı durumlarla karşı karşıya gelmenize neden olabilir. Bu yüzden hangi seviyede bir değişikliğe ihtiyacınız olduğundan emin olmanız çok önemli. Aşağıdaki iki işaret ise sizi kurtaracak olanın yeni bir iş değil, muhtemelen kökten bir yenilik olduğunu gösteriyor.
 
-Yaptığınız iş sinirlerinizi bozuyorsa ve yeni bir iş arama fikri de baş dönmesi, sıkıntı ve bunaltıya neden oluyorsa hava değişiminden fazlasına ihtiyacınız olabilir.
 
Size yaptığınız işte en büyük sıkıntı veren nedir? İçinde bulunduğunuz ortam, ofis ve işe gidip gelirken zorlanmak mı? Birlikte çalıştığınız insanlarla anlaşamamanız mı? Yoksa genel olarak işin kendisi mi? Yani bu işi daha iyi bir ortamda, daha iyi anlaşabileceğiniz insanlarla yapmakta bir sorun görmüyorsanız yeni seçenekleri araştırmaya başlayın ancak iş yerinden bağımsız olarak o işi yapma fikri size ciddi bir sıkıntı yüklüyorsa farklı alanlarda uzmanlaşmayı düşünmeye başlayabilirsiniz.
 
-Kendiniz için plan yapmaya haliniz kalmadıysa ve “5 yıl içinde kendini nerede görmek istersiniz?” gibi sorulara “Kesinlikle burada değil” yanıtını veriyorsanız harekete geçme zamanı gelmiş olabilir.
 
Alan değişikliği yapmak abartıldığı kadar sıra dışı veya zor değil. Özellikle de günümüzde, birden fazla işte çalışmak gibi birden fazla alanda kariyer sahibi olmak da gayet normal ve giderek yaygınlaşıyor. Teknoloji, hızla yepyeni iş alanları açarken bazı işler de yavaş yavaş kaybolmaya başlıyor. Karakterinize ve isteklerinize uygun bir işi bulmak için yeterince alan var.  
 
Bir değişiklik zamanı geldiğini düşünmeye başladıysanız öncelikli işiniz işaretleri izlemek olmalı. Bu geçici bir durum olabilir. Ancak hayatınızdaki bu bölümü sonlandırmak istediğinizden eminseniz vakit kaybetmeden kendinizle daha fazla iletişim kurmaya başlayın ve yardım istemekten çekinmeyin. İş, hayatı şekillendiriyor; “Çalışıyoruz işte”den daha fazlasını hissettirecek, sevdiğiniz bir işte çalışmayı hak ettiğinizi unutmayın. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları
Detay

Kariyer

Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları

Evden çalışma imkanı pek çoğumuzu cezbediyor. Peki, ofisten uzakta çalışarak verimliliğimizi sürdürmemiz mümkün mü?

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu
Detay

Kariyer

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu

Çok stresli, çok önemli bir durum öncesi kendinize güveninizi artırmak için...

Başarı Getiren 10 Cümle
Detay

Kariyer

Başarı Getiren 10 Cümle

Başarılı insanların günlük hayatta en çok kullandığı veya düşündüğü 10 yaklaşım.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *