Kariyer

 

Çok Yönlü Bir Kariyer Kurmak

19.05.2017

Çok Yönlü Bir Kariyer Kurmak
   


“Hayatta ne yapmak istiyorsan onu yap” “İmkansız diye bir şey yoktur” “Yüreğinin götürdüğü yere git” ve daha da çeşitlendirilebilecek bu tür yaklaşımlara, önerilere ve coşkulu cümlelere sürekli maruz bırakılanlar hayatta ne olmak istiyorlarsa olabileceklerinin farkında. Peki, ne olmak istediklerini bilmiyorlarsa ya da tek bir şey olmak istemiyorlarsa?
 
Bundan sonra neyi hedefliyorsun? Ne olmak istiyorsun? vb. sorulara tek bir yanıt vermek, çok şeyi bir arada isteyenler için çok zor. Diğer taraftan tek bir alana yoğunlaşmanın daha profesyonelce bir yaklaşım olarak değerlendirildiği gerçeği yakında değişebilir. Çünkü çok yönlü ilgi alanlarına sahip olanlar giderek artıyor. Genç nesillerin düşünme tarzı ve teknoloji de bunu destekliyor.  
 
Tek bir işte çalışmak, aynı işte, aynı ofiste, aynı ortamda, emekli olana kadar yalnızca tek bir yolu izlemek bazı insanları için intiharla aynı anlamı taşıyor. Faturaları ödemek ve daha profesyonel görünmek (25 yıldır bu işi yapıyorum) için işe yarasa da bu kişileri mutlu etmiyor.
 
Finansal sorumluluklarını karşılamak için birden fazla işte çalışmak gibi ruhun ihtiyaçlarını karşılamak için de birden fazla yolda ilerlenebilir. Eğer işinizi bırakmak, yepyeni bir hayat kurmak şu an için çok doğru görünmüyorsa bile tutkularınızı izlemeye ve sırf sevdiğiniz için bir şeyler yapmaya başlayabilirsiniz. Okula dönebilirsiniz, ek bir iş bulabilirsiniz ya da kendi yaşamınıza en uygun olacak yeni bir yolu keşfedebilirsiniz. Sizi mutlu eden ve faturalarınızı ödemenizi sağlayan iki ayrı yolu birleştirmenin bir yolunu da bulabilirsiniz. Bunu yapmak içinse önce ne istediğini bilmek, kararlı ve sabırlı olmak gerekiyor.
 
Yaşamda ilerlerken farklı yollardan geçmek ve çok yönlü bir kariyer oluşturmak daha donanımlı ve farklı sorunlara karşı deneyimli olmayı sağlar. Ruhunuza heyecan veren her çağrının peşinden gidin. Özellikle de, gitmek istediği yolu henüz keşfedemediyseniz yapmanız gereken ilk şey bu. Denemekten çekinmeyin, tecrübe yaşamı zenginleştirir, kendinizi daha iyi anlamanızı sağlar. 


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​İdeal Mesai Süresi Ne Olmalı?
Detay

Kariyer

​İdeal Mesai Süresi Ne Olmalı?

9-6 günümüz insanı için ne kadar uygun?

​İşten Sonra Gününüz Nasıl Geçiyor?
Detay

Kariyer

​İşten Sonra Gününüz Nasıl Geçiyor?

Mutluluk küçük şeylerde saklıdır.

​İş Görüşmesine Hazırlanırken…
Detay

Kariyer

​İş Görüşmesine Hazırlanırken…

Bir başvuru sürecinde çoğu zaman en stresli kısım ilk görüşmedir.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *