Kariyer

 

Oprah Winfrey’den Başarı Sırları

25.05.2017

Oprah Winfrey’den Başarı Sırları
   


ABD televizyon tarihinin en ünlü simalarından biri olan Oprah Winfrey, Smith College mezuniyet törenine katıldı. Hem kendi hayat hikayesiyle hem de yaptığı TV programlarıyla ilham veren Winfrey, yeni mezun olacak gençlerle başarısının sırrını paylaştı.
 
Konuşmasında, “Hizmet etme gücü başarımın gerçek sırrı” diyen Winfrey, burada sadece başkalarına hizmet sunmayı değil, daha kapsamlı bir hizmetten bahsederek öncelikle insanın yaptığı işin, kendi gerçeği ve doğasıyla uyumlu olmasının önemine dikkat çekti. “Hangi konuda başarılı olduğunuzu ve burada ne yapmak için bulunduğunuzu keşfedin. Gerçek hizmet budur” diyen Winfrey, kendi yolunu keşfetme hikayesine de değindi: mesleğinin ilk yıllarında kendisinin televizyon tarafından kullanıldığını fark ederek bunu değiştirmeye yani televizyonu hizmet verecek bir platform olarak, kendisi kullanmaya karar vermiş ve bunun yollarını aramış.
 
Buradaki çok önemli bir adımın “kendinizi nasıl kullandığınız ve nasıl kullanmanız gerektiği” sorularını sormak olduğunu belirten Winfrey, doğru yanıtların bu soruyu soranlara mutlaka geleceğini belirtiyor. Ve gerçek başarıyı getiren öncelik, işte bu yanıtın bulunması. Ardından kişinin kendi doğasına, kendi kişiliğine uygun bir amaç için hizmet etmesi.
 
Oprah Winfrey’e göre herkeste olan benzersiz bir yetenek var ve bunu dünyayla paylaşmak için burada. Kişinin kendi doğasını keşfederek bir amaç hizmet vermesi içinse bazı adımlar atmak gerekiyor.
 
Yaptınız her işin ardındaki nedenin farkında olun. Anlamlı bir iş yaptığınıza inanmalısınız.
 
Özel yeteneklerinizi keşfedin ve kendinize yatırım yapın. Hedefler belirleyerek bunlara ulaşmak için çalışın. İşinizi düşünmeden, sadece işi tamamlamak için yapmayın, size verilen yetenekleri kullanın ve onları geliştirin.
 
Kendinizle ilgilenmeye öncelik verin. Sürekli fedakarlık yaparak kendinizi geri plana atarsanız başkalarıyla paylaşacak bir şeyiniz kalmayacaktır. Kendi yolunuzda olun ve hedeflerinize odaklanın.
 


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Balat Keşfi
Detay

Seyahat

Balat Keşfi

Billur Saatçi’yle Balat’ın tarihi sokaklarındaki vintage butikleri, şirin kafeleri ve antikacıları ziyaret ettik.

Akıl Gücü Yüksek Olanların Ortak Yönleri
Detay

Yaşam

Akıl Gücü Yüksek Olanların Ortak Yönleri

Bu özelliğe sahip olanların 11 alışkanlığı.

Denizkızı Spotify'da!
Detay

Kültür&Sanat

Denizkızı Spotify'da!

Bu haftanın playlist'ini dinlediniz mi?

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *
     
  Internet Adresi