x

Kariyer

 

Oprah Winfrey’den Başarı Sırları

25.05.2017

Oprah Winfrey’den Başarı Sırları
   

ABD televizyon tarihinin en ünlü simalarından biri olan Oprah Winfrey, Smith College mezuniyet törenine katıldı. Hem kendi hayat hikayesiyle hem de yaptığı TV programlarıyla ilham veren Winfrey, yeni mezun olacak gençlerle başarısının sırrını paylaştı.
 
Konuşmasında, “Hizmet etme gücü başarımın gerçek sırrı” diyen Winfrey, burada sadece başkalarına hizmet sunmayı değil, daha kapsamlı bir hizmetten bahsederek öncelikle insanın yaptığı işin, kendi gerçeği ve doğasıyla uyumlu olmasının önemine dikkat çekti. “Hangi konuda başarılı olduğunuzu ve burada ne yapmak için bulunduğunuzu keşfedin. Gerçek hizmet budur” diyen Winfrey, kendi yolunu keşfetme hikayesine de değindi: mesleğinin ilk yıllarında kendisinin televizyon tarafından kullanıldığını fark ederek bunu değiştirmeye yani televizyonu hizmet verecek bir platform olarak, kendisi kullanmaya karar vermiş ve bunun yollarını aramış.
 
Buradaki çok önemli bir adımın “kendinizi nasıl kullandığınız ve nasıl kullanmanız gerektiği” sorularını sormak olduğunu belirten Winfrey, doğru yanıtların bu soruyu soranlara mutlaka geleceğini belirtiyor. Ve gerçek başarıyı getiren öncelik, işte bu yanıtın bulunması. Ardından kişinin kendi doğasına, kendi kişiliğine uygun bir amaç için hizmet etmesi.
 
Oprah Winfrey’e göre herkeste olan benzersiz bir yetenek var ve bunu dünyayla paylaşmak için burada. Kişinin kendi doğasını keşfederek bir amaç hizmet vermesi içinse bazı adımlar atmak gerekiyor.
 
Yaptınız her işin ardındaki nedenin farkında olun. Anlamlı bir iş yaptığınıza inanmalısınız.
 
Özel yeteneklerinizi keşfedin ve kendinize yatırım yapın. Hedefler belirleyerek bunlara ulaşmak için çalışın. İşinizi düşünmeden, sadece işi tamamlamak için yapmayın, size verilen yetenekleri kullanın ve onları geliştirin.
 
Kendinizle ilgilenmeye öncelik verin. Sürekli fedakarlık yaparak kendinizi geri plana atarsanız başkalarıyla paylaşacak bir şeyiniz kalmayacaktır. Kendi yolunuzda olun ve hedeflerinize odaklanın.
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları
Detay

Kariyer

Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları

Evden çalışma imkanı pek çoğumuzu cezbediyor. Peki, ofisten uzakta çalışarak verimliliğimizi sürdürmemiz mümkün mü?

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu
Detay

Kariyer

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu

Çok stresli, çok önemli bir durum öncesi kendinize güveninizi artırmak için...

Başarı Getiren 10 Cümle
Detay

Kariyer

Başarı Getiren 10 Cümle

Başarılı insanların günlük hayatta en çok kullandığı veya düşündüğü 10 yaklaşım.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *