Kariyer

 

En Sık Yapılan 7 CV Hatası

29.05.2017

En Sık Yapılan 7 CV Hatası
   


İş tekliflerine ve görüşmelerine biletiniz olan CV’nizi baştan sona titiz bir şekilde hazırlamaya dikkat etmelisiniz. CV’nizi okuyacak kişiler, hakkınızda orada gördüklerinden fazlasını bilmeyeceği ve CV’niz de aslında işinizi yapma şeklini yansıtmanızın bir başka şekli olduğu için hatadan arındırabildiğiniz ölçüde olumlu yanıt alma şansınız artar.
 
CV’lerde en fazla yapılan 7 yanlış ve bunları düzeltme yolları şöyle:
 
Araştırma yapmamak
En kötü hatalardan biri CV yazılmadan önce yapılıyor: araştırma aşamasını atlamak. Hedeflediğiniz işin ihtiyaçlarını ve CV’nizde hangi bilgilerin aranacağını dikkate almadan yazdığınız bir CV, boşa kürek çekmek olabilir. Potansiyel yeni patronlarınızın bir adayda görmek istediklerini bilmeden yazacağınız CV’ye olumlu bir geri dönüş gelmemesi gayet normal.
 
CV’nizi yazmaya başlamadan önce, içinde olmak istediğiniz sektör, iş, firma ve benzer firmalara dair mümkün olduğunca fazla iş ilanını inceleyin. Bu ilanlarda adaylardan genelde en çok beklenenlerin bir listesini hazırlayın. Böylece CV’nizi okuyacak meşgul insanların dikkatini daha hızlı çekebilirsiniz.
 
İş tanımlarının zayıf bir şekilde yazılması
İşverenlerin ve İK birimlerinin en fazla incelediği bölümlerden biri de önceki iş deneyimleri olduğu için eski iş tecrübelerinizi okuması ve anlaması kolay bir şekilde hazırlamaya özen gösterin. Blok metinler halinde yazılan, bir mantık yapısına oturtulmayan iş tanımları, tecrübeleriniz hakkında bilgi vermeyi ve okuyucunun ilgisini çekmeyi başaramaz.
 
Eski iş deneyimleriniz hakkında bilgi verirken önce çalıştığınız firmadan kısaca bahsedip oradaki rolünüzü belirtebilirsiniz. Ardından bu görevdeki sorumluluklarınızı ve neler yaptığınızı anlatabilirsiniz. Bu bölümü bu görevde olduğunuz sürece elde ettiğiniz başarıları vurgulayarak bitirebilirsiniz.
 
Etkinizi göstermemek
Kazandığınız iş tecrübeleri kadar önemli olan başka bir unsur da işe sağladığınız katkılar. Önceki görevlerinizi anlatırken, o işe kattıklarınızı, başarılarınızı, sağladığınız olumlu değişiklikleri ve sonuçları anlatmanız çok önemli.
 
Klişe jenerikler
“Çalışkan bir takım oyuncusu” “Yenilikçi” “Öngörülü” “İkna kabiliyeti yüksek” ve daha da çeşitlendirilebilecek klişeler kulağa güzel geliyor olabilir ancak CV’nize zarar veriyor. Bu tür ifadeler o kadar sık kullanılıyor ki artık onu okuyanlar için bir anlam ifade etmiyor ve hakkınızda hiçbir şey söylemiyor.
 
Çalışkan olduğunuzu yazmak yerine, bir ekip çalışmasında, bir projede ne tür sonuçlar aldığınızı, beklentilerin üstünde gerçekleştirdiğiniz sonuçları yazın. 
 
Çok fazla bilgi
CV’leri ilk aşamada değerlendirenler gün içinde pek çok CV okuyor ve iş ilanı için en uygun kişileri çok kısıtlı bir süre içinde bulmaları gerekiyor. Yani zaman baskısı altında çalışıyorlar, dolayısıyla kariyerinizdeki her ayrıntıyı anlattığınız 8 sayfalık bir CV’nin okunma/anlaşılma ihtimali pek yüksek olmayabilir.
 
CV’nizdeki her noktayı kontrol edin ve çıkarmanız gerekenleri çıkarın. Sadece iş başvurunuzu ilgilendiren bölümleri anlatın.
 
Açıklanmayan boşluklar
Çalışmadığınız dönemler, CV’nizde düşündüğünüz kadar olumsuz bir etki bırakmıyor. Çalışmadığınız uzun dönemler olduysa bunların nedenini yazmaktan çekinmeyin; seyahat, akademik çalışma, kafa dinlemek veya kişisel bir proje üzerinde çalışmak; o arada vaktinizi boşa harcamadığınızı göstermeniz güzel bir etki bırakır.  
 
Yalanlar
CV’de yalan bilgilere çok sık rastlanıyor. Başarıların abartılması, uydurma iş deneyimleri veya daha yüksek gösterilen sınav sonuçları elbette hiç etik değil. İş başvurularını inceleyen kişi, işini özenli bir şekilde yapıyorsa ve detaylarla ilgileniyorsa uymayan, mantıklı gelmeyen hataları hızla yakalayacak ve yalan söylediğiniz bir kez anlaşıldığında bu yeni iş kadar potansiyel diğer işleri bile kaybetmenize neden olabilecek. Bunun dışında o yeterliliklere sahip olmadığınız da zaman içinde anlaşılabilir. 


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​İdeal Mesai Süresi Ne Olmalı?
Detay

Kariyer

​İdeal Mesai Süresi Ne Olmalı?

9-6 günümüz insanı için ne kadar uygun?

​İşten Sonra Gününüz Nasıl Geçiyor?
Detay

Kariyer

​İşten Sonra Gününüz Nasıl Geçiyor?

Mutluluk küçük şeylerde saklıdır.

​İş Görüşmesine Hazırlanırken…
Detay

Kariyer

​İş Görüşmesine Hazırlanırken…

Bir başvuru sürecinde çoğu zaman en stresli kısım ilk görüşmedir.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *