Kariyer

 

Tembel İş Arkadaşınız Problem Olmasın

08.06.2017

Tembel İş Arkadaşınız Problem Olmasın
   


İş sorumluluğu taşıyanların ideal iş dünyasında, çalışkan iş arkadaşları vardır ve rahat, huzurlu, gereken şekilde çalışabilmek mümkündür. Herkes kendi sorumluluğunun bilincindedir ve güven sorunları söz konusu olmaz. Ne de olsa o ortamda çalışmak için bulunuluyor ve sadece oturmak şeklinde bir iş tanımı yok.
 
Ancak zaman zaman aynı iş ortamını paylaştığımız, birlikte çalışmamız gereken kişiler işlerini aksatmaya, yapması gerekenleri yapmamaya oldukça yatkın olabiliyor. Hepimizin böyle bir iş arkadaşıyla çalışmaya çalışma tecrübesi mutlaka vardır. Bu durumla nasıl başa çıktığınızı hatırlıyor musunuz? Ya da şu an böyle bir durumdaysanız ve iş arkadaşınızın işlerden kaçması sizin çalışmalarınızı yavaşlatmaya hatta durdurmaya başladıysa ne yapıyorsunuz?
 
Böyle bir durumda olanlara yardımcı olabilecek birkaç öneri şöyle:
 
İş yapma şeklinizden ödün vermeyin.
Biraz sıkıcı ama kaçınılmaz; işleri mümkün olduğunca kendi başınıza halletmeye çalışın ve onun yapması gereken görevleri, varsa yapabilecek başka bir çalışana atayın. Bu biraz daha fazla çalışmanıza ve daha fazla sorumluluk almanıza yol açacaktır. Ancak muhtemelen strese kapılmaktan, bir şeyi defalarca, tekrar ve tekrar talep edip yapılmadığını, yanlış yapıldığını görmekten daha az yorar.
 
Bu ilk adım ve bu ilk adımda önemli olan kendi iş sorumluluğunuzdan, iş yapış şeklinizden ödün vermeden, başka birisinin sizin üzerinizde kontrol kurmasını engelleyerek ve işinize olan saygınızı koruyarak işlerin yürümesini sağlamak.
 
Kenara çekip konuşun.
Tembel iş arkadaşınız yerine yapabileceklerinizi yaptıktan sonra durumda hiçbir değişiklik olmadıysa; “kusura bakma, yorucu bir dönem geçirdim,  sana yük oldum, telafi edeceğim” vb. cümleler duymadıysanız konuşmanızın zamanı gelmiş demektir. Diğer iş arkadaşlarınıza ya da patronunuza şikayet etmek, herkesin olduğu bir ortamda hesap sormak –konu ne olursa olsun- pek saygılı bir tutum olmayacaktır. Tembel iş arkadaşınızı bir kenara çekin ve sorumsuz olmasının size olan etkilerini sakince anlatın, bunun böyle devam edemeyeceğini hatırlatın ve işi anlamak, sevmek, işe dahil olmak için yardıma ihtiyacı varsa cömert davranın.
 
Son çare.
Bütün girişimleriniz başarısız olduysa artık patronunuzla bir araya gelerek konuyu ona açmanız gerekebilir. Evet, kendinizi hiç iyi hissetmeyeceksiniz. Ancak bu, durumun daha hızlı bir şekilde değişmesini sağlayabilir. Belki iş arkadaşınız sadece yaptığı işi sevmiyordur ve bunu anlamasına aracılık etmiş olursunuz. Ve kim bilir, belki yeni bir kariyer hayatı ona çok daha iyi gelir. 


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​İdeal Mesai Süresi Ne Olmalı?
Detay

Kariyer

​İdeal Mesai Süresi Ne Olmalı?

9-6 günümüz insanı için ne kadar uygun?

​İşten Sonra Gününüz Nasıl Geçiyor?
Detay

Kariyer

​İşten Sonra Gününüz Nasıl Geçiyor?

Mutluluk küçük şeylerde saklıdır.

​İş Görüşmesine Hazırlanırken…
Detay

Kariyer

​İş Görüşmesine Hazırlanırken…

Bir başvuru sürecinde çoğu zaman en stresli kısım ilk görüşmedir.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *