Kariyer

 

Staj Rehberi

05.07.2017

Staj Rehberi
   


Yaz aylarıyla birlikte staj dönemi de geldi. Staj yapmak, işle ilgili bilgi edinmenin yanı sıra en az bunun kadar önemli bir imkan daha sunuyor: profesyonel yaşamda yardımcı olacak becerileri kazanmak.
 
İşverenlerin işe alım tercihlerini belirleyen tek şey mesleki beceriler değil; profesyonellik, karakter, ekip çalışmasına yatkınlık, uyum ve sorun çözebilme kabiliyeti de çok önemli etkenler.
 
Aşağıdaki 6 önerinin yardımıyla staj sürecinizde profesyonel bir yaklaşım kazanabilir ve kendinizi daha iyi anlayarak kendinize daha net bir yön çizebilirsiniz.
 
Gözlem Yapmak: Etrafınızdaki kişilerin birbirleriyle nasıl bir etkileşimde olduğunu gözlemleyin. Ekipte sorun çözen, yönlendiren, fikrine danışılan kişileri tanımaya çalışın. İşini en iyi yapan kişi sizce kim ve nasıl bir yaklaşımı var? Gözlemleyin. İçinde bulunduğunuz ofis, kurum veya şirket kültürünü anlamaya çalışın.
 
Toplantılar: Staj boyunca katıldığınız toplantılarla ilgili notlar alın. Her toplantı farklı bir yapıdadır; bunların özelliklerini anlamaya çalışın. Etkili ve keyifli toplantılarda farklı unsurları ve katılımcıların etkilerini anlamaya odaklanın.
 
Konuşmak: Bir stajyer olarak belli bir kişi ya da ekiple yakından çalışacaksınız. Ancak farklı rollerde ve departmanlardaki kişilerle de iletişim kurmanız gerekebilir. Staj yaptığınız kurum içinde olabildiğince fazla kişiyle tanışın. İhtiyacınız olduğunda kimden nasıl bir yönlendirme isteyebileceğinizi anlayabilirsiniz. İyi bir etki bırakma stresiyle ‘saçma’ sorular sormaktan çekinmeyin.
 
Geri Bildirim: Tamamladığınız bir işle ilgili geri bildirim isteyin ve daha iyisini nasıl yapabileceğinizi öğrenmeye çalışın.
 
Öncelik: Stajyer olduğunuz için bir gün hiçbir şey yapmanız istenmezken ertesi gün birden fazla kişi bir anda çok sayıda iş yükleyebilir. Bu durumlarda önceliklendirme becerilerinizi geliştirmeye çalışın. Teslim zamanlarına yetişemeyeceğiniz durumlarda ve çok iş geldiğinde ilgili kişileri bilgilendirin.
 
Simülasyon: Stajınız size bir çalışan olmanın nasıl bir şey olduğuyla ilgili bir fikir verecektir. Bu, nasıl bir iş hayatı istediğinizi anlamanız için çok etkili bir süreç olabilir. Elinizden geldiğince verimli bir şekilde değerlendirin.
 


ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​Beyaz Yakalı Çalışanların Yaşam Kalitesi
Detay

Kariyer

​Beyaz Yakalı Çalışanların Yaşam Kalitesi

Metropollerde yaşayan beyaz yakalıların yaşam ve beslenme haritası çıkarıldı.

Ofiste Çalışanlar İçin Sağlıklı Beslenme
Detay

Kariyer

Ofiste Çalışanlar İçin Sağlıklı Beslenme

Yoğun tempoda çalışmak yanlış beslenme ve kiloyu beraberinde getiriyor.

​Okuma Alışkanlığının Kariyere Etkisi
Detay

Kariyer

​Okuma Alışkanlığının Kariyere Etkisi

Daha başarılı bir kariyer hayatı için okumak çok önemli.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *