x

Kariyer

 

Staj Rehberi

05.07.2017

Staj Rehberi
   

Yaz aylarıyla birlikte staj dönemi de geldi. Staj yapmak, işle ilgili bilgi edinmenin yanı sıra en az bunun kadar önemli bir imkan daha sunuyor: profesyonel yaşamda yardımcı olacak becerileri kazanmak.
 
İşverenlerin işe alım tercihlerini belirleyen tek şey mesleki beceriler değil; profesyonellik, karakter, ekip çalışmasına yatkınlık, uyum ve sorun çözebilme kabiliyeti de çok önemli etkenler.
 
Aşağıdaki 6 önerinin yardımıyla staj sürecinizde profesyonel bir yaklaşım kazanabilir ve kendinizi daha iyi anlayarak kendinize daha net bir yön çizebilirsiniz.
 
Gözlem Yapmak: Etrafınızdaki kişilerin birbirleriyle nasıl bir etkileşimde olduğunu gözlemleyin. Ekipte sorun çözen, yönlendiren, fikrine danışılan kişileri tanımaya çalışın. İşini en iyi yapan kişi sizce kim ve nasıl bir yaklaşımı var? Gözlemleyin. İçinde bulunduğunuz ofis, kurum veya şirket kültürünü anlamaya çalışın.
 
Toplantılar: Staj boyunca katıldığınız toplantılarla ilgili notlar alın. Her toplantı farklı bir yapıdadır; bunların özelliklerini anlamaya çalışın. Etkili ve keyifli toplantılarda farklı unsurları ve katılımcıların etkilerini anlamaya odaklanın.
 
Konuşmak: Bir stajyer olarak belli bir kişi ya da ekiple yakından çalışacaksınız. Ancak farklı rollerde ve departmanlardaki kişilerle de iletişim kurmanız gerekebilir. Staj yaptığınız kurum içinde olabildiğince fazla kişiyle tanışın. İhtiyacınız olduğunda kimden nasıl bir yönlendirme isteyebileceğinizi anlayabilirsiniz. İyi bir etki bırakma stresiyle ‘saçma’ sorular sormaktan çekinmeyin.
 
Geri Bildirim: Tamamladığınız bir işle ilgili geri bildirim isteyin ve daha iyisini nasıl yapabileceğinizi öğrenmeye çalışın.
 
Öncelik: Stajyer olduğunuz için bir gün hiçbir şey yapmanız istenmezken ertesi gün birden fazla kişi bir anda çok sayıda iş yükleyebilir. Bu durumlarda önceliklendirme becerilerinizi geliştirmeye çalışın. Teslim zamanlarına yetişemeyeceğiniz durumlarda ve çok iş geldiğinde ilgili kişileri bilgilendirin.
 
Simülasyon: Stajınız size bir çalışan olmanın nasıl bir şey olduğuyla ilgili bir fikir verecektir. Bu, nasıl bir iş hayatı istediğinizi anlamanız için çok etkili bir süreç olabilir. Elinizden geldiğince verimli bir şekilde değerlendirin.
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
​“Sizi Neden İşe Almalıyız?”
Detay

Kariyer

​“Sizi Neden İşe Almalıyız?”

Bu soruya daha iyi bir cevap vermenin 3 yolu.

​Yaz Mevsiminde Beyin Yavaşlıyor
Detay

Kariyer

​Yaz Mevsiminde Beyin Yavaşlıyor

Harvard araştırması, yaz aylarında beynin daha yavaş çalıştığını gösteriyor.

​Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri
Detay

Kariyer

​Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri

200 ‘aşırı’ başarılı kişiye bir soru soruldu: Başarınızın bir numaralı sırrı nedir?

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *