x

Kariyer

 

Co-pilot Sevilay Genç’le Tanışın

22.08.2017

Co-pilot Sevilay Genç’le Tanışın
   


Sevilay Genç, 1984 İstanbul doğumlu. İktisat üzerine aldığı eğitimini yüksek lisans ve MBA ile tamamladı. Şu an özel bir bankada uzman portföy yönetmeni ve bankanın Akademi biriminde eğitmen olarak görev yapıyor. Ancak kariyer yolculuğu burada bitmiyor. Aynı zamanda 2010 yılından beri profesyonel olarak rallilere katılıyor. 2015 ve 2016 yılında iki kez üst üste Türkiye Kadın Co-pilotlar Şampiyonu oldu ve hayalini kurduğu Avrupa Ralli Şampiyonası’nda ülkemizi temsil eden takımda yer aldı.

“2010 yılında Volkan Işık ile Ralliye ilk adım eğitimlerine katılarak bu sporla tanıştım. Küçüklüğümden beri otomobillere karşı özel bir ilgim vardı, bebekleri yerine oyuncak arabaları olan bir kız çocuğuydum. 18 yaşıma girince ehliyetimi aldım ve o günden itibaren aktif olarak direksiyon başındayım. İş hayatına atıldıktan sonra kendi imkânlarımla hayalimi gerçekleştirmeye karar verdim. Aldığım eğitimlerden sonra, o adrenalini yaşadığım gün bu sporu profesyonel olarak yapmaya karar verdim. Benim hikayemi ilginç kılan ailemde ve yakın çevremde bu sporu yapan, yönlendiren kimse olmamasına rağmen tamamen kendi çabalarımla 2014 yılında Türkiye Ralli Şampiyonası Eskişehir yarışında ilk kez start alarak profesyonel olarak ralliye başlamış olmamdır.”

Erkek egemen bir alanda kadın olarak mücadele etmek…

“Erkek egemen bir spor dalında kadın olarak mücadele etmek tabiî ki hayli zor. İlk önce ilginç geliyor ve insanlar buna ön yargı ile bakabiliyor. Yalnız hikâyemi, bu spora olan tutkumu ve mücadelemi dinlediklerinde ise takdir ve tebrik ile karşılanıyorum.  Fiziksel açısıdan birçok zorlukla karşı karşıya olduğumuz bir sporu yapıp başarılar kazanıyoruz. Gerçekten sizin bir şeyler başaramayacağınızı belki de kısa süreli bir hobi olarak bu işi yapacağınızı düşünen insanlara bu başarıları kanıtlamak oldukça gurur verici. Bu sporu yapmaya başladıktan sonra hayatımdaki önceliklerim, disiplinim fazlasıyla değişti. Örneğin sezon öncesi hafta sonları sabah çok erken saatlerde kalkıp pilotumla sürekli yol notu antrenmanı, lastik değiştirme antrenmanları yapıyoruz. Kondisyonum için hocalar eşliğinde düzenli spor ve beslenme programları uyguluyoruz. Bana en ilham verici tarafı; yarışırken hayranlıkla izlediğim, ülkemizde bu sporu başarıyla yapan ve şampiyonluklarla taçlandıran Murat Bostancı, Orhan Avcıoğlu ve 5 yıl üst üste şampiyonluklar kazanan kadın sporcu Simin Bıçakcıoğlu ile aynı takımda omuz omuza yarışma fırsatı bulmamdır.”

Motivasyon kaynağı…

“Hem bankacı hem eğitmen hem rallici olarak anılmaya başladım. Çevremden bütün bu yoğun tempomun içinde işimi ve ralliyi başarılı şekilde yapmam konusunda o kadar güzel geri bildirimler alıyorum ki hissettiğim takdir, kazandığım başarılar her geçen gün iş ve spor hayatımdaki motivasyonumu daha da artırıyor.”

Kadın sürücülere yönelik önyargılar hakkında…

"Maalesef toplumumuzda genellikle “kadınlar kötü araba kullanır”, “ne zaman kötü araba kullanan birini görsem hep kadın çıkıyor”, “bu arabayı ancak böyle bir kadın park eder” gibi cümleleri sıklıkla duyuyoruz. Eğer kadın sürücü iseniz trafikte sıkıştırılırsınız, size yol verilmez, korna sesleri ve el kol hareketlerine maruz kalırsınız Çünkü trafiği cinsiyetin arındırıldığı ve toplumsal cinsiyet kimliğini kanıtlama yeri olarak gören pek çok erkek var. Tüm bu ön yargıları çok anlamsız buluyorum ve eleştirel yaklaşıyorum. Bunun içinde trafikte iyi araba kullandığımı görüp yanımdan geçerken takdir eden, bu daracık yere tek hamlede nasıl böyle park etti diye şaşıran gözlerle bakan, yanımdan geçerken bakıp “Aaa, kadınmış” dediğini hissettiğim erkekleri ben ve hemcinslerim şaşırtmaya devam edeceğiz.”
 
Otomobil sporlarıyla ilgilenenler için öneriler…

“Motivasyon, hedefe odaklanma ve disiplinli olmak. Motivasyonunuz ne kadar yüksekse pratik çözümler üretebiliyorsunuz; bir yolu denediniz olmadı mı, diğer yoldan aynı motivasyonla hedefe doğru ilerlemeniz gerekiyor. Motivasyon düşüklüğü başarıya ulaşmanın önündeki en büyük engeldir. Dolayısıyla hedefinize odaklanıp disiplinli bir çalışma programı yaparsanız başarı kaçınılmaz olur.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu
Detay

Kariyer

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu

Çok stresli, çok önemli bir durum öncesi kendinize güveninizi artırmak için...

Başarı Getiren 10 Cümle
Detay

Kariyer

Başarı Getiren 10 Cümle

Başarılı insanların günlük hayatta en çok kullandığı veya düşündüğü 10 yaklaşım.

Karar Verme Yeteneğini Geliştirmek
Detay

Kariyer

Karar Verme Yeteneğini Geliştirmek

Bir poker şampiyonundan karar verme süreçlerine ilişkin 3 ders.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *