x

Kariyer

 

Randi Zuckerberg: Büyük Düşünün!

06.09.2017

Randi Zuckerberg: Büyük Düşünün!
   


Yazar, radyo sunucusu ve girişimci olan Randi Zuckerberg, kendi girişimi olan Zuckerberg Medya’yı kurmadan önce Facebook Pazarlama Müdürü olarak çalışıyordu. Facebook kurucusu olarak tanıdığımız Mark Zuckerberg’in kız kardeşi olan Randi, Facebook’ta çalışırken tüm toplantılarda masadaki tek kadın olmasını, Silikon Vadisi’ndeki erkek egemenliğini ve bütün kararları beyaz erkeklerin vermesini sorgulamaya başlayarak kendisi için farklı bir yol çizdi. Hedefi de teknoloji dünyasındaki kadınların daha görünür olmasını sağlamak ve bu alana daha fazla kadını teşvik etmek. Bunun için en iyi yollardan birinin de medya olduğunu düşündü.

Kendi yolunu nasıl bulduğuna dair, “Aynaya bakıp ‘evet, ne yapacağımı biliyorum ve bunu yapacağım’ demedim. Bu, beni kendiliğinden buldu. İki çocuk sahibi olmak beni değiştirdi. Geleceği ve dünyayı daha fazla düşünüyorum. İnsanlar soyadımın Zuckerberg olduğunu duyunca söylediklerimle daha yakından ilgileniyor. Ben de bu nedenle konuşmamın önemli olduğunu düşünüyorum.”

Girişimci olmak yani risk almak konusunda; “Hayatım boyunca beni bu kadar korkutan bir şey yapmamıştım ama bunu yapmak zorunda olduğumu hissediyordum. Kadınlara ‘girişimci olun kendi işinizi kurun diyordum’ ancak ben erkek kardeşimin şirketinde çalışıyordum. Facebook, çalışmak için harika bir yer olsa da eğer kadınlara bunu söylüyorsam benim de bunu yapmam gerektiğini fark ettim.”

Daha önce bilseydim dediği bazı şeyler var, “Hayatım boyunca bana kariyerim için yol gösterecek bir rehber aradım. Bunun bir vakit kaybı olduğunu ise geçen sene fark ettim. En iyi rehber, çevrenizdeki insanlardır. Aynı şeyi yaptığınız, size vakit ayıran ve profesyonel bir gelişimi birlikte sağladığınız insanlardır.”

Sağlığa dair: “Eğer spor yapmak için plan yapmazsam spor yapmadığımı gördüm. Göz ardı etmenin en kolay olduğu şey spor yapmak. Ancak bu, işiniz ve aileniz kadar önemli. Spora her zaman vakit ayırıyorum. Çok yoğun çalıştığım zamanlarda ise 15 dakika burpee yapıyorum, nefret etsem de 1 saat koşmuş gibi hissettiriyor.”

Kendine vakit ayırma konusunda: “Kendinize öncelik verirseniz, etrafınızdaki herkes için en iyi insan olabilirsiniz. Yükümün biraz arttığını ve kendime vakit ayıramadığımı fark ettiğimde daha da yoruluyorum ve işim ve ailem için yapmam gerekenleri yapamıyorum. Kendime vakit ayırmam sevdiğim insanlar için yapabileceğim en iyi şeylerden biri.”

İki erkek çocuğa annelik yaparken cinsiyet engelini kaldırmaya çalışması hakkında; “Çocuklarım ‘bu kızlar içindir’ ya da ‘bu erkekler içindir’ dediklerinde onları düzeltmeye dikkat ediyorum. Çabalarımın sonuçlarını görmek bana çok gurur veriyor.”  

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Başarı Getiren 10 Cümle
Detay

Kariyer

Başarı Getiren 10 Cümle

Başarılı insanların günlük hayatta en çok kullandığı veya düşündüğü 10 yaklaşım.

Karar Verme Yeteneğini Geliştirmek
Detay

Kariyer

Karar Verme Yeteneğini Geliştirmek

Bir poker şampiyonundan karar verme süreçlerine ilişkin 3 ders.

100 Yıllık Yapılacaklar Listesi
Detay

Kariyer

100 Yıllık Yapılacaklar Listesi

Basit ve etkili: Ivy Lee metodu

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *