x

Kariyer

 

İyi Niyetiniz İstismar Edilmesin

28.09.2017

İyi Niyetiniz İstismar Edilmesin
   

İş yaşamınızda kendinizi hiç yapmak istemediğiniz bir şeyi yaparken buldunuz mu? Mesela bir etkinlik düzenleniyor ve katılmak istemiyorsunuz? Ya da etkinlikleri başka kimse organize etmek istemediği için kaçmanın bir yolunu buldular ve iş size kaldı? Veya bir iş arkadaşınızın sorumsuzluğu yüzünden işler size yüklendi? Çoğumuz benzer durumları tecrübe etmişizdir.

Ara sıra olması normal ancak bu gibi durumları çok sık yaşamaya başladıysanız ve bunun nedeni sadece başka bir insana ‘hayır’ diyememekse bu, uzun vadede size ciddi bir yük olacaktır. Hatta bu yüzden kendi işlerinizi yapmaya vakit bulamayacak hale dahi gelebilirsiniz. Ayrıca bu pek dürüstçe ve sağlıklı olmaz, zira gülümseyip ‘tabii yaparım’ derken içinizde fırtınalar kopuyordur ve bu durumda kendinizi gülümsemeye zorlamanızın genel ruh hali üzerinde olumsuz etkileri olduğu, insanı işten, çalışmaktan soğuttuğunu gösteren araştırmalar da var.
 
Başkalarına daha fazla güvenmeye başlayın: Bazen omuzlarınıza fazla yük binmesinin nedeni sizin ‘hayır’ diyememeniz ve ‘yardım edeyim ne olacak, benden başka kim yardımcı olacak? Kimse yapmıyorsa ben yapayım’ benzeri kahramanca yaklaşımlarınız olabilir. Gerçekte ise durum her zaman böyle değil. İnsanlar, dışarı yansıttıklarından çok daha güçlü olabilir. Ve siz ‘hayır’ dediğinizde problemlerini çözmenin bir yolunu bulabilir.  
 
Kendinize karşı daha şefkatli olun: İnsanları mutlu etmeyi sevenler konu başkaları olduğunda kendilerine olduğundan daha şefkatli oluyorlar. Başkalarının ihtiyaçlarına öncelik veriyorlar ve kendileri rahatsız olmayı kabul ederek başkalarının üstündeki rahatsızlığı gidermeye çalışıyorlar.
Ancak bu iyi niyet suistimal edilebiliyor. Pratik bir çözüm: Yaşadığınız durumun başka iki insan arasında geçtiğini düşünün. Nasıl değerlendirirdiniz? 
 
Sınırlar belirleyin: Tüm bunlar bir anda her şeye ‘hayır’ demek anlamına gelmiyor. İş dünyasında ekip çalışması önemlidir ve yardımlaşmak güzeldir. Ancak dengeli olması çok önemli. İyi niyetinizin kötüye kullanıldığını hissediyorsanız siz durdurana kadar bu böyle devam edecektir.
 
Başa çıkın: Hayır demek sizin için yeni bir şey olacaksa başta biraz rahatsız hissedebilirsiniz. Ancak düşündüğünüz kadar büyük bir sorun değil. Başka bir deyişle, "hayır" dediğinizde, karşınızdaki basitçe "tamam" diyor ve hepsi bu. Bununla birlikte kendinizi savunmanız, bir ihtimal karşınızdakiyle bir gerginlik yaşamanıza da neden olabilir. Bu durumda kendi iyi niyetinizden, sakinliğinizden emin olup durumu açıkça ifade edin. 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Çalışmak İçin En Çok Gidilen 7 Ülke
Detay

Kariyer

Çalışmak İçin En Çok Gidilen 7 Ülke

İş yaşamı sınır tanımıyor. Kimileri doğduğu şehirlerde, kimileri ise binlerce kilometre uzaklıkta bambaşka ülkelerde çalışıyor.

İş Bulmayı Kolaylaştıran 5 İpucu
Detay

Kariyer

İş Bulmayı Kolaylaştıran 5 İpucu

İş arama sürecinizi kısaltabilirsiniz.

Kağıt Çantalarla Hafifleyin
Detay

Kariyer

Kağıt Çantalarla Hafifleyin

Çok neşeliler ve sadece 90 gr. ağrılındalar.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *