x

Kariyer

 

3 Etkili Motivasyon Yöntemi

01.11.2017

3 Etkili Motivasyon Yöntemi
   


Hedefler koyulur ve ertelenir.
Yapılacaklar listesi hazırlanır ve takip edilmez.
Ve bunlar tekrar tekrar olur. Peki, acaba neden? Gerçekten de niçin böyle oluyor?
 
Burada çok önemli bir şey gözden kaçırılıyor gibi… Üstelik bu, çok da basit bir şey olmalı. Çünkü işin zor kısmı zaten halledilmiş; karar verilmiş, hedefler belirlenmiş, günler, saatler planlanmış ama itici bir güç sağlayacak destek yok galiba.
 
Üretkenlik sistemleri, yani hedefler ve yapılacaklar listeleri duyguları neredeyse hesaba hiç katmıyor. Üstelik hisler ve duygular insanların yaşamlarında dolayısıyla yaptıkları işlerde de temel ve kaçınılmaz bir alan. Duygularımızı göz ardı edemeyiz, çünkü beynimizin işleyiş yapısında düşünceler (mantık) ve hisler (duygu) kapıştığında kazanan çoğunlukla hisler olur.
Düşünmek için plana harekete geçmek için hislere ihtiyaç duyarız.
Yani, kaçınılmaz olan hislerin gücü motivasyon için kullanılabilir.  
 
1. Pozitif Olmak

En çok ne zaman erteleriz? Kötü hissettiğimizde, modumuz düşük olduğunda. Öte yandan mutlu olanların, yaşama pozitif bakanların daha üretken ve başarılı olduklarını gösteren sayısız araştırma var. Optimizm yöntemleri zihinsel yönden güçlenmek için askeri eğitimde bile kullanılıyor.
Hedefler veya yapılacaklar listelerinde başarıya ulaşmak için iyimser olmak çok önemli. Peki, böyle hissetmediğiniz zaman bunu değiştirmek için ne yapmak gerekir? Ele aldığınız konuda gösterdiğiniz gelişimi, ilerlemeyi fark edin ve tadını çıkarın. Hiçbir şey gelişiminizi fark etmek kadar motive edici olamaz. (Harvard onaylı bilgi) Bu, ilerlemeniz ve daha fazlasını yapmanız için gereken desteği sağlayacaktır.
 
2. Ödül Almak

Ödüller iyi, cezalar kötü hissettirir. Bu yüzden her ikisi de motivasyon için kullanılabilir. Mesela yapılacaklar listenizi tamamladığınızda kendiniz i ödüllendirin. Sizi harekete geçirecek bir ödül nedir bilmiyorsanız da farklı bir yöntem deneyebilirsiniz. Mesela bir arkadaşınıza 200 TL verin ve ele aldığınız işi 3 gün içinde bitirmezseniz bu paranın onda kalacağını bitirirseniz geri alacağınızı söyleyin. Kaybetmeyi kimse istemez.
 
3. Çevre Baskısı
Araştırmalara göre çocuklar üzerinde çevre baskısı olması çocuklara ciddi şekilde yardımcı oluyor. Yani başarılı, sosyal, aktif ve mutlu insanların olduğu bir çevrede çocuk da başarılı, aktif, sosyal ve mutlu olmayı öğreniyor. Kısacası kendinizde yapmak istediğiniz değişikliğe sahip insanlarla bir arada olun. Örneğin disiplinsizlikten, düzensizlikten yakınıyorsanız, organize olmayı bilen kişilerle vakit geçirmek çok faydalı olabilir.
Araştırmalara göre insanın yeme-içme ve sağlık alışkanlıkları hatta kariyer hedeflerine bile büyük oranda içinde bulunduğu çevre şekil veriyor. Yani yüksek hedefleri olan insanlarla bir arada olmanız sizin de hedeflerinizi yükseltiyor.
 
Bu yöntemlerle duygularınızın gücünden destek alarak hedeflerinize doğru harekete geçmeye başlayabilirsiniz. Ertelemeden!
 
 
 
 
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Çalışmak İçin En Çok Gidilen 7 Ülke
Detay

Kariyer

Çalışmak İçin En Çok Gidilen 7 Ülke

İş yaşamı sınır tanımıyor. Kimileri doğduğu şehirlerde, kimileri ise binlerce kilometre uzaklıkta bambaşka ülkelerde çalışıyor.

İş Bulmayı Kolaylaştıran 5 İpucu
Detay

Kariyer

İş Bulmayı Kolaylaştıran 5 İpucu

İş arama sürecinizi kısaltabilirsiniz.

Kağıt Çantalarla Hafifleyin
Detay

Kariyer

Kağıt Çantalarla Hafifleyin

Çok neşeliler ve sadece 90 gr. ağrılındalar.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *