x

Kariyer

 

​Okuma Alışkanlığının Kariyere Etkisi

08.11.2017

​Okuma Alışkanlığının Kariyere Etkisi
   


Okumak, birçok şeye olduğu gibi kariyerinize de iyi gelir. Çünkü:
 
Stresi azaltır

İş hayatında stresin neden olduğu tepkileri kontrol altında tutmak zorundasınız. Bağırıp çağırmak bir seçenek değil. Üstelik bu sağlıklı da olmaz. Sakin olduğunuzda işlerinizin daha kolay ilerler. Ve günde sadece 6 dakika kitap okumak bile stresi üçte iki oranında düşürüyor. (Araştırma sonuçları burada)
 
Bir dahaki sefere iş kaynaklı stres patlamalarında kitap okumayı deneyin. Sakin bir müzik ve güzel bir çay eşliğinde.
 
Güzel uyutur

Uyku kalitesinin başarı üzerinde çok önemli bir etkisi var. Uykunuzu aldığınızda, uykusuz olduğunuz günlere nazaran çok daha fazla işi yorulmadan yaparsanız. İyi uykunun sırlarından biri de uykuya kitap okuyarak geçmek.
 
Karar Verme Becerilerini Geliştirir

Ortalama bir yetişkin gün içinde 30 binden fazla karar veriyor. Ve doğal olarak bunların iyi kararlar olmasını umuyor. Kitap okumak, bilgiyi işlemeyi, yaratıcı düşünmeyi iyileştirir. Bu araştırma da kitap okuyanların belirsiz durumlar karşısında daha sakin ve rahat olmayı başarabildiklerini söylüyor. Kurgu kitaplar okumak karar verme becerilerinizi geliştirir, belirsiz durumlara karşı daha açık olmanıza yardımcı olur, hızlı veya mantıksız yargılardan uzaklaşmanızı sağlar.
 
Liderlik Kabiliyetlerinizi Güçlendirir

Okurların daha güçlü empati becerileri olur. Kendini başkasının yerine koyabilmek, karşısındakini anlamak ise empati gücü yüksek olanların ve iyi liderlerin ortak özellikleridir.
 
Zekayı Besler

Beyin bir kasa benzer ve sağlıklı olması için çalışması gerekir. Sudoku, puzzle da bunun yolları arasında ancak zihinsel sağlık için okumak gibisi yok. Ve tıpkı beden egzersizlerinde olduğu gibi beyniniz de çalıştıkça daha güçlü olur. Okumak yalnızca yeni şeyler öğrenmeye değil, genel zekanın gelişimi için de çok önemli.

Kısacası, okumaya ara verdiyseniz yeniden başlayın. Kısa sürede kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Ve bunu doğal olarak başarı takip edecek.  

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Geleceğin Meslekleri
Detay

Kariyer

Geleceğin Meslekleri

Çocukların geleceğe hazırlanmasında ebeveynlere önemli bir rol düşüyor.

Dijital Topuklar İnternette
Detay

Kariyer

Dijital Topuklar İnternette

Türkiye’nin tek dijital içerikli kadın zirvesi Dijital Topuklar’dan yeni mecra.

​1’er Dakikalık 6 Sabah Ritüeli
Detay

Kariyer

​1’er Dakikalık 6 Sabah Ritüeli

Güne başlamakta zorlanan bünyeler için.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *