x

Kariyer

 

​Beyaz Yakalı Çalışanların Yaşam Kalitesi

21.11.2017

​Beyaz Yakalı Çalışanların Yaşam Kalitesi
   


Türkiye’de iş dünyasının nabzının attığı 5 şehirde yaptırılan ‘Metropollerde Yaşayan Beyaz Yakalıların Kaliteli Yaşam Algısı ve Beslenme Alışkanlıkları’ araştırması, beyaz yakalı çalışanların sağlıklı yaşam ve beslenme konusundaki alışkanlıklarını gösteriyor.
İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Kocaeli şehirlerinde, 400 beyaz yakalı çalışan ile görüşülerek gerçekleştirilen araştırmada, ‘Günlük Çalışma ve Uyku Süreleri’, ‘Sağlıklı Beslenme Denilince Akla Gelenler ve Bilgi Kaynakları’, ‘Günlük Tüketilen Öğün Sayısı, Öğün Atlama Düzeyi ve Öğünlerde Tüketilenler’, ‘Spor/Fiziksel Aktivite Tercihi ve Yapma Sıklığı’, ‘Kaliteli ve Sağlıklı Bir Yaşam Sürdürmek İçin Önem Verilen ve Gerçekleştirilen Kriterler’ konuları mercek altına alındı.

Sonuçlar
Herbalife tarafından yapılan araştırmaya göre metropollerde yaşayan beyaz yakalıların yüzde 80’i öğün atlıyor,  yüzde 32’si hem hafta içi hem de hafta sonu 7 saatten az uyuyor, yüzde 35’i sabah kahvaltılarında pastane ürünleri tercih ediyor, yüzde 31’i ise öğle yemeğinde fast food tüketiyor.

Beslenme
En fazla atlanılan öğün yüzde 29 ile ara öğünler. Sabah kahvaltısı ve öğle yemeği yüzde 27 ile ikinci sırada geliyor. Atlanılan öğünler içerisinde en az yüzde 16 ile akşam yemeği geliyor. Ancak hafta içi 8 saatten fazla çalışanlar akşam yemeğini daha az saat çalışanlara kıyasla daha fazla atlama eğiliminde…  Erkeklerin yüzde 15’i öğün atlamadığını belirtirken, kadınlarda bu oran yüzde 25’e çıkıyor.
Hafta sonu çalışanlar ve çalışmayanlar arasındaki öğün atlama oranı ise oldukça dikkat çekici. Hafta sonu çalışmayanların yüzde 30’u öğün atlamadığını belirtirken, standart olarak her hafta sonu çalışanların sadece yüzde 4’ü öğün atlamadığını belirtiyor.
Sabah kahvaltısı ve öğle yemekleri en çok iş temposu/vakitsizlik nedeniyle atlanıyor.
Çalışanlar hafta içi ortalama 2,3 litre su tüketiyor ve yüzde 57’si günlük protein ihtiyacını bilmiyor.

Bilgi
Sağlıklı beslenme ile ilgili temel bilgi kaynağı ise internet. Sağlıklı beslenme ile ilgili beyaz yakalıların yaklaşık yarısı internet sitelerinden bilgi alıyor. Televizyondaki haberler, kadın sağlık programları da benzer seviyede takip edilirken; sağlık personellerinden bilgi alma düzeyi 3. sırada geliyor. Diyetisyenler ve kamu spotu reklamları bu konuda en az takip edilen kaynaklar…

Spor
Beyaz yakalıların yüzde 31’i herhangi bir fiziksel aktivite ile ilgilenmiyor. Sağlıklı beslendiğini belirtenlerde haftalık düzenli aktivite yapma eğilimi daha fazla. Bu da sağlıklı beslenme ve spor alışkanlıklarının birbiri ile güçlü bir ilişkisi olduğu sonucunu doğuruyor. En fazla tercih edilen fiziksel aktivite ise yüzde 46 oranla yürüyüş.

Çalışma süresi
Araştırmaya göre beyaz yakalıların hafta içi günlük ortalama çalışma süresi yaklaşık 9 saat. Çalışanların yüzde 59’u hafta sonu da çalıştığını belirtiyor. Hafta sonu ortalama günlük çalışma süresi ise 8,3 saat. Orta üst düzey yöneticilerde ve erkeklerde hafta sonu düzenli olarak çalışma oranı ise çok daha yüksek.

Uyku
Beyaz yakalıların hafta içi ve hafta sonu ortalama uyku süresi 7 saat. Hafta içi yüzde 32’si 7 saatten az, yüzde 51’i 7-8 saat arası, yüzde 17’si ise 8 saatten fazla uyuyor.


Araştırmanın sonuçlarını yorumlayan Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. İsmet Tamer çalışanlara şu önerilerde bulundu:

Güne iyi bir kahvaltı ile başlayın

Sağlıklı ara öğünleri unutmayın

Dengeli ve sağlıklı beslenme, sağlıklı ve aktif bir hayat tarzına sahip olmanıza destek olur.

Uzun çalışma saatleri kilo alma eğilimini artırıyor.

Sağlıklı beslenmeyi doğru kaynaklardan öğrenin, uzmanına danışın.

İş planlarının yanında sağlıklı beslenme planları da yapın.

Metabolizma hızının düşmemesi için düzenli öğün tüketin.

Sabah 7:00 civarı erken saatlerde yapılan en az 15 gr protein içeren bir kahvaltı yapın.

Kahvaltıdan en geç 3 saat sonra sağlıklı bir atıştırmalık yiyin.

Saat 12-13 arası protein ve karbonhidrat içeriği yeterli, hazmı kolay ve yanında yeterince renkli sebzeler bulunduran bir öğlen yemeği yiyin.

Eve gitmeden gün sonu yorgunluğumuzu kolay atlatmamıza yardımcı olacak sağlıklı atıştırmalık tüketin.

Yoğurt, antioksidan özelliği yüksek kırmızı meyveler, muz, üzüm, elma parçaları ya da ceviz ve badem gibi gıdaları ara öğünlerde tüketin.

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları
Detay

Kariyer

Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları

Evden çalışma imkanı pek çoğumuzu cezbediyor. Peki, ofisten uzakta çalışarak verimliliğimizi sürdürmemiz mümkün mü?

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu
Detay

Kariyer

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu

Çok stresli, çok önemli bir durum öncesi kendinize güveninizi artırmak için...

Başarı Getiren 10 Cümle
Detay

Kariyer

Başarı Getiren 10 Cümle

Başarılı insanların günlük hayatta en çok kullandığı veya düşündüğü 10 yaklaşım.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *