x

Kariyer

 

​2017 İK Trendleri

07.12.2017

​2017 İK Trendleri
   


Randstad İnsan Kaynakları Trendleri ve Ücret Araştırması’nın 2017 sonuçları açıklandı. Türkiye’de farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerden 233 karar alıcıyla yürütülen araştırmaya göre şirketlerin 2017 senesinde karşılaştığı en büyük zorluk yetenekli çalışanları elde tutmak olarak belirlendi.
 
 
Ankete katılanlara ana insan kaynakları zorlukları sorulduğunda yüzde 41,2’lik oran “en iyi çalışanları elde tutmak” yanıtını verdi. İkinci en büyük zorluk ise yüzde 39,1’lik kesim tarafından “ücret beklentilerini yönetmek” olarak belirtildi. “Yetenek çekmek” yüzde 38,2 ile üçüncü sıraya yerleşirken, performans ve verimliliği arttırmak ise yüzde 37,3’lük oranla dördüncü ana zorluk olarak belirtildi.
 
 
Araştırma, Türkiye’deki insan kaynakları ve işe alım süreçlerinin gelişmeleri ve trendleri ile ilgili önemli fikirler veriyor. Araştırmanın sonuçlarına göre işe alım yaparken yetenekli personelleri çekmek için en önemli etkenler güçlü bir işveren markası olmak, rekabetçi ücret paketi sunmak ve güçlü çalışan değer önerisi sunmak olarak gerçekleşti. Rekabet gücü olmayan ücretler ve zayıf kurumsal itibar, yeteneklerin şirketlere kazandırılamamasının arkasındaki en önemli nedenler olarak ortaya çıkıyor.
 
Yetenekli çalışan geleceğini görmek istiyor
 
İşverenin en büyük sorunun var olan yeteneği elde tutmak olduğunun bilgisini veren Randstad Türkiye ve Yunanistan Genel Müdürü Leigh Ostergard “Çalışanların şirketlerinden ayrılma nedenleri arasında birinci sırada daha iyi bir ücret teklifi almak geliyor. Kariyer gelişimi için daha fazla fırsatın bulunduğu şirketlerde yeni bir iş bulmak ise çalışanların şirketlerinden ayrılmasına neden olan ikinci etken. Yeteneği elde tutmak ise şirketler için en önemli gündem maddesi. Ankete katılanlara göre kariyer gelişim imkanları ve rekabetçi bir ücret, yeteneği elde tutabilmek için bir şirketin sağlayabileceği en önemli imkanlar. Bunlar aynı zamanda çalışan kayıplarının arkasındaki en önemli nedenlerdir. Yetenekli çalışan kendisi için şirketinde bir gelecek gördüğü sürece elde tutulabiliyor. Kendisi için gelecek olmadığını düşünen yetenekler çok kısa sürede ayrılma kararı alabiliyorlar” açıklamasında bulundu.
 
Yetenek eksikliğinden etkilendiğini belirten şirketlerin oranının yüzde 70 olduğunu aktaran Ostergard, bu durumun şirketler için doğru profesyoneli bulmada zorluk yarattığını ifade etti. Rapora göre uygun çalışanın bulunmasının önündeki en önemli engeller sektörel iş tecrübesindeki eksiklik, yabancı dil becerileri, iş için gereken eğitimin olmayışı ve kısa iş tecrübesi olarak belirtiliyor. Ücret ve yan hakların iyileştirilmesi ile eğitim ve öğrenim programlarının oluşturulması, yetenek eksikliğin giderilmesi için alınan en yaygın önlemler olarak öne çıkıyor.
 

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları
Detay

Kariyer

Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları

Evden çalışma imkanı pek çoğumuzu cezbediyor. Peki, ofisten uzakta çalışarak verimliliğimizi sürdürmemiz mümkün mü?

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu
Detay

Kariyer

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu

Çok stresli, çok önemli bir durum öncesi kendinize güveninizi artırmak için...

Başarı Getiren 10 Cümle
Detay

Kariyer

Başarı Getiren 10 Cümle

Başarılı insanların günlük hayatta en çok kullandığı veya düşündüğü 10 yaklaşım.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *