x

Kariyer

 

​Bugüne Kadar Aldığınız En İyi Kariyer Tavsiyesi Ne Oldu?

23.01.2018

​Bugüne Kadar Aldığınız En İyi Kariyer Tavsiyesi Ne Oldu?
   


Konu, tavsiye olduğunda herkes cömerttir; bu durum kariyer tavsiyeleri olduğunda da aynı, “Sevdiğin işi yap”, “İşe en erken gelen ve işten en geç çıkan ol”, “Çok çalış” gibi genel olarak benzer mesajlar veren ve herkes tarafından bilinen birçok tavsiye var. Ancak Quora’da ele alınan “Kimsenin daha önce bahsetmediği en iyi kariyer tavsiyesi” konusu yukardakilerden farklı olarak daha önce milyonlarca kere duyulmamış ve gerçekten işe yarar olan bazı öneriler veriyor. BI tarafından derlenen sonuçlardan öne çıkan bazı yanıtlar şöyle:
 

  • Yeni başladığınız bir işte size ilk yapılan öğle yemeği veya “happy hour” davetlerini asla geri çevirmeyin. Yeni iş arkadaşlarınız ısrarcı olmayacak ve bir süre sonra “neden iş arkadaşlarım beni dışlıyor?” diye düşünmeye başlayacaksınız.
 
  • Her zaman çok meşgul görünmeyin, özellikle de işinizde yükselmek istiyorsanız. Çünkü çok fazla sorumluluk almak ve aşırı çalışmak, sürekli panik halinde görünmenize ve stresli olmanıza neden olur. Stresli olmak, çevrenizdekilere doğal olarak daha fazla yükün altına giremeyeceğiniz mesajını verir, yeni ve iyi projeleri kaçırırsınız.
 
  • Telefonunuz çaldığında ve yanıt verebilecek durumda olduğunuzda telefonunuzu sessize almayın, çünkü çevrenizdekiler aynı şeyi onlara da yaptığınızı düşünür.
 
  • İş arkadaşlarınıza yardımcı olun, yardım etmek size fayda sağlamazsa bile. Beklenti olmadan etrafınızdakilere yardımcı olun. Karşılığında hiç beklenmedik sürprizlerle karşılaşabilirsiniz ama siz yine de beklentisiz bir şekilde yardım edin.
 
  • Canınızı en fazla yakacak şey, farkında olmadığınız zayıflığınızdır. Kör noktanızı bulun. Saklı zayıflıklarınızı adlandırılmalı ve üzerinden gelmek için çalışmalısınız. Bunun içinse kesinlikle çevrenizdekilerin yardımına ihtiyacınız var.
 
  • Yeni bir şey öğrenmek istediğinizde çevrenizde o konuda gerçekten başarılı olan birini bulun. O konu üzerine çalışırken ne yaptığını izleyin. Gördüklerinizi ve öğrendiklerinizi kendi tarzınıza ve yeteneklerinizle uyumlu hale getirerek kendinize uyarlayın.  
 
  • Profesyonel yaşamınızda sadece yukarılara bakmayın, etrafınıza da bakın. Çünkü çok çeşitli alanlarda deneyim sahibi olanlar, tek bir konuda daha uzun deneyimi olan kişilerden daha hızlı yükselir.
 
  • Yetki sahibi olmak, kariyer hayatınızın katili olabilir. Yetkinin getirdiği güce değil sadece işinize odaklanın.
 
  • Hiyerarşi basamağının altındaki kişiler için işleri kolaylaştırın. Örneğin, birçok kişinin yer aldığı bir proje üzerinde çalışırken, kendi üzerinize düşeni yapın ve bir sonraki aşamayı yürütecek kişinin işini kolaylaştırmak için neler yapabileceğinizi belirleyin.
 
  • Ortak alanlarda balık yemeyin.  
 
 
 
 
Yanıtlar: Laura Cooke, Mira Zaslove, Mike Leary, Scott Wainer, David Osborne, John Caprani, Vikrant Vaidya, Scott Miker, Richard Gary Butler, Ryan Harvey   

ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları
Detay

Kariyer

Evden Çalışırken Verimliliği Artırmanın Yolları

Evden çalışma imkanı pek çoğumuzu cezbediyor. Peki, ofisten uzakta çalışarak verimliliğimizi sürdürmemiz mümkün mü?

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu
Detay

Kariyer

Kendine Güveni Artırmanın 5 Yolu

Çok stresli, çok önemli bir durum öncesi kendinize güveninizi artırmak için...

Başarı Getiren 10 Cümle
Detay

Kariyer

Başarı Getiren 10 Cümle

Başarılı insanların günlük hayatta en çok kullandığı veya düşündüğü 10 yaklaşım.

YORUM YAZIN
  Ad *
   
  E-posta *